Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 września 2019 r., imieniny Mateusza, Miry

„Komiks – Dyskusja”

(Zam: 07.10.2015 r., godz. 13.11)

Komiks – niegdyś niezwykle popularna, uwielbiana przez dzieci i nie tylko, sekwencyjna historia obrazkowa, nierzadko z tekstem, publikowana w prasie lub w formie zeszytów, jak się okazuje wciąż ma swoich fanów.

W środę 23 września w wyszkowskiej bibliotece miejskiej odbyło się spotkanie miłośników komiksu „Komiks – Dyskusja”.

O godz. 18.00 do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej przybyli fani komiksu w różnym wieku. Od kilkulatków po dorosłych. Mężczyźni, chłopcy, małe i duże przedstawicielki płci pięknej. Spotkanie poprowadził scenarzysta, reżyser, filmowiec Nenko Genov pochodzący z Bułgarii.
Na wstępie grupa zdefiniowała pojęcie komiksu. Według Scotta McCleoda, amerykańskiego rysownika komiksów i teoretyka, „komiks to zestawienie kilku ilustracji i innych obrazków w konkretnej sekwencji, mające na celu przekazanie informacji wywołującej pewną estetyczną odpowiedź (reakcję) u odbiorcy”. Jak można się było dowiedzieć, McCleod nie uznaje za komiks jednopanelowych ilustracji. Według niego, są one osobnym medium – cartoonem, rysunkiem satyrycznym. Wyraz „komiks” pochodzi od angielskiego zwrotu „comic strip”, a upowszechnił się jego skrót „comics”. Terminu „comics strip” użył po raz pierwszy Gilbert Seldes w swojej książce o amerykańskiej kulturze masowej w 1924 r. Oznacza on serię obrazków umieszczonych w linii, bo właśnie w takiej formie był publikowany w amerykańskich gazetach. Skrótu „comics” zaczęto używać w latach 30. XX w. W Polsce w czasach PRL-u częściej używano nazwy „historyjki obrazkowe” oraz „kolorowe zeszyty”. Pierwszy cykl komiksowy w naszym kraju ukazał się w lutym 1919 r. we Lwowie na łamach tygodnika satyrycznego „Szczutek” i nosił tytuł „Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia – powieść współczesna”. W późniejszym okresie komiksy stały się bardzo popularne w Polsce, tworzyli je również nasi rodacy, jak np. Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz, twórcy Koziołka Matołka.
Podczas środowych zajęć grupa uczestników dowiedziała się jakie są style tworzenia komiksów, gatunki, szkoły. Przypomniała najbardziej znane komiksy na świecie, poznała ich twórców, kultowe postacie komiksowe. Nenko Genov podkreślił, że komiksy nie są przeznaczone tylko dla najmłodszych. Ich tematyka jest różnorodna i nierzadko można spotkać komiksy adresowane wyłącznie do dorosłego czytelnika. Spotkanie miało charakter dyskusji. Dla urozmaicenia prowadzący wyświetlał slajdy, by zobrazować przedmiot swoich opowieści.
Niewykluczone, że podobne spotkanie odbędzie się po raz kolejny, być może w bibliotece powstanie cykl zajęć na temat komiksów. Informacji należy szukać na stronie internetowej MGBP www.biblioteka.org.pl.
P.D.

Komentarze

Korzenie komiksu
Dodane przez Anonim, w dniu 12.10.2015 r., godz. 16.04
sięgają czasów analfabetów w Hiszpanii, dopiero później był Kolumb i Ameryka. Współcześnie tego rodzaju publikacje, często dotyczą tamatów naukowych, politycznych, ekonomicznych i każdych. Tym samym określają rolę, pozycję , nakłady oraz związane z tym dochody wydawców tego rodzaju obrazków na rynku księgarskim, przytaczając podejście naukowców do zagadnienia. Kolor jest w cenie!
TAk sie okopałem
Dodane przez PITU, PITu, w dniu 12.10.2015 r., godz. 16.12
W watowaniu poezji kalkulatora.
Piotruś Pan
Dodane przez Anonim, w dniu 14.10.2015 r., godz. 15.01
To bardzo charakt erystyczny sposób wypowiedzi, można przefarbować na perłowo wiele wątków ale w ujęciu naukowym to tak sie nie da!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl