Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, TeodoraOkiem rzuciłam

(Zam: 09.09.2015 r., godz. 15.14)

Edukacja żywieniowa - Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego media przypomniały nam, że od 1 września ze szkolnych sklepików zniknie niezdrowe jedzenie m.in. chipsy, słodkie napije, fast foody i szybkie zupki typu „Gorący kubek”. „Nowy Wyszkowiak” przypomniał o tym mieszkańcom Wyszkowa w artykule „Rewolucja w szkolnych sklepikach?”. Z lekkim rozbawieniem słucham i czytam o akcji „Jedzmy zdrowo”.

Być może w sklepikach zamiast chipsów będzie można kupić marchewkę, ciemną kanapeczkę z szyneczką, sałatką, pomidorkiem i ogóreczkiem dostać będzie można zamiast hot-doga, którą będzie można popić wodą z poidełka zamiast puszką coli, ale… Rok szkolny jeszcze nie rozkręcił się na dobre, a mamy wraz z dziećmi w dużych sklepach i małych sklepikach, kupują „szkolne” soczki, smakowe mleko, słodkie bułeczki ze słodkim nadzieniem, „Knoopersy”, „Kinder mleczne kanapeczki”, batoniki, chipsy itp. Czy zakupy rodziców są zdrowe? Nie są, ale na pewno są smaczne. Wiadomo, że to co jest smaczne, wcale nie najzdrowsze, a to co jest zdrowe, nie zawsze jest smaczne. Czy zdrowe jedzenie w szkolnych sklepikach będzie miało wpływ na to, co rodzice będą kupowali swoim dzieciakom? Moim zdaniem, nie. Czytając artykuł dowiedziałam się, że „Gmina nastawia się także na edukację żywieniową dzieci i młodzieży, a poniekąd również rodziców. Ważne przecież, co uczniowie kupują w szkolnych sklepikach, ale też jakie jedzenie przynoszą ze sobą”. Uważam, że edukacja żywieniowa skierowana być powinna przede wszystkim do rodziców i dziadków. To od dorosłych zależy, co nasze dzieci będą jadły i co będą lubiły. Czy edukacja żywieniowa gminy powiedzie się? Moim zdaniem nie, jeśli pogadanki żywieniowe dla rodziców prowadzone będą w trakcie tzw. spędów na sale gimnastyczne przy okazji zebrań z rodzicami w szkole.

Wspólne dobro?
Redaktor naczelny „Głosu Wyszkowa” w tekście „Co zrobić, by nie wdepnąć w g…?” poruszył temat niewłaściwego traktowana „naszej wspólnej przestrzeni”. Jesteśmy bałaganiarzami. Bez oporów wyrzucamy papiery i pety na ulicę, z trawników i chodników nie sprzątamy kup po swoich pieskach, zaśmiecamy lasy. Dbamy tylko o to, co jest nasze. Jeśli coś nasze nie jest, znaczy że jest niczyje. O niczyje dbać nie musimy. Pan naczelny napisał „Co ma to wspólnego ze zniszczonym sprzętem sportowym? Ano ma. Bo i jedno i drugie wynika z tego samego stosunku do świata, który nas otacza: przestrzeni publicznej wokół nas nie traktujemy jako wspólnego dobra, czegoś co służy nam na co dzień i o co powinniśmy dbać”. Nie wiem dlaczego, ale w tym miejscu przypomniała mi się sprawa trybun na stadionie miejskim. W połowie ubiegłego roku ze stadionu zniknęły stare, zniszczone trybuny, które podobno nie nadawały się do naprawy. Ich miejsce miała zająć nowa trybuna o długości 42,13 m, z siedmioma rzędami na 490 miejsc („Wyszkowiak” nr 27/2014 artykuł „Rozbiórka na stadionie”). Koszt inwestycji przewidziano na 121 977,87 zł. Nowiutkie trybuny pojawiły się na stadionie, lecz niestety okazało się, że są one wadliwe, nie spełniają norm bezpieczeństwa i należy je zdemontować. Firma, która trybuny wykonała nie chciała tego zrobić i gmina postanowiła demontaż trybun zlecić innej firmie („Wyszkowiak” nr 44/2014 artykuł „Czekają na demontaż”). Do dzisiaj na miejskim stadionie trybun brak. Moim zdaniem, w tym przypadku zabrakło właśnie dbałości o nasze wspólne dobro…

Bardzo skromnie
Na stronie „Wyszkowiaka” ukazała się krótka informacja „W rocznicę wybuchu wojny”, pod którą zamieszczono kilka zdjęć z uroczystości z nią związanych. Na rozpoczęciu roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 spotkali się m. in. pani Aneta Kowalewska – zastępczyni burmistrza wraz z reprezentacją radnych miejskich, środowiska kombatanckie, przedstawiciele PiS oraz Związku Piłsudczyków, którzy złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci obrońców Westerplatte. Przed pomnikiem poświęconym bohaterom września 1939 r. (plac u zbiegu ul. Pułtuskiej i Sowińskiego) kwiaty złożyli przedstawiciele władz powiatowych pan starosta i pan wicestarosta. Niestety, żadna delegacja nie towarzyszyła obu panom. Trochę to przykre, że powiat zorganizował tak skromną „uroczystość”. Zastanawiam się, dlaczego w tej krótkiej uroczystości nie wzięli udziału powiatowi radni i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych na czele z klasą wojskową z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie?
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Grześ, w dniu 09.09.2015 r., godz. 17.04
Co z trybunami, kolejny sezon na łączce?
Dodane przez ..., w dniu 09.09.2015 r., godz. 20.57
A kiedy najbliższe wybory co rózowy balon będzie startował? Wtedy się dowiemy kiedy wrócą trybuny, albo raczej sprawa sprzedaży stadionu.
Dodane przez A, w dniu 09.09.2015 r., godz. 21.51
Dziwne jest to towarzystwo w łaciatych mundurkach. Są w kratkę a i trener jest jak chorągiewka.
Dodane przez Anonim, w dniu 09.09.2015 r., godz. 22.18
Teraz dzieci będą biegać do markietów. Wiwat dla rodzimej przedsięborczości. Ukracają wszystko, co może komuś dac utrzymanie.
Dodane przez Lupa, w dniu 10.09.2015 r., godz. 00.07
Sprawa ma jeszcze inne dno. Niedługo się o tym przekonamy.
na oko były zdrowe
Dodane przez Paszczur, w dniu 10.09.2015 r., godz. 07.48
trybuny, tylko Borek musiałby je rozbierać na swój koszt......
Dodane przez wróbel, w dniu 10.09.2015 r., godz. 09.55
Na oko to chłop w szpitalu umarł.
Dodane przez Anonim, w dniu 10.09.2015 r., godz. 10.36
Pod trybunami wg różdżkarza z piwnicy z robakami miał być "złoty pociąg" ze śmieciami. A jak wszystkim wiadomo u nas śmieci są w cenie i spalarnie. W gminie się POłasili na te skarby i trybunę rozebrali nocą. POciąg niestety odjechał chyba w siną dal, a burmistrz wystrychnął się tylko na dudka.
bez rumu
Dodane przez Anonim, w dniu 10.09.2015 r., godz. 13.09
nie przyjmujemy
Dodane przez Jan Kowalski, w dniu 10.09.2015 r., godz. 13.15
Oni tam wszyscy maja złoty POciąg, ale do państwowych darmych pieniędzy!
radni spadli
Dodane przez Anonim, w dniu 10.09.2015 r., godz. 13.21
dobrze?
Dodane przez ola, w dniu 10.09.2015 r., godz. 15.25
Co zatem z trybunam? Ciekawam bilansu zysków i strat.
Dodane przez ja, w dniu 10.09.2015 r., godz. 18.10
co mają do sprzedaży w sklepikach - same zdrowe rzeczy zgodnie ze słowami jednego z POsłów PO szczaw i mirabelki z nasypu kolejowego
Dodane przez Jacek, w dniu 10.09.2015 r., godz. 19.55
Unia ma ponad 500 mln mieszkańców, ale nie jest to monolit. Jej skład tworzy obecnie 28 różnorodnych państw posługujących się 24 językami. Wśród tych są zaledwie kilku - 2,5 - 3,4 - 4, 5 milionowe jak kraje bałtyckie. Biorąc pod uwagę fakt swobody przemieszczania się w obrębie Unii, można przypuszczać, że takie kraje są zagrożone. Kto tego nie pojmuje ten but tempy. Inną sprawą jest kim ci "uchodźcy" w ogóle są. Ja w większości przekazów obserwują rosłych i silnych młodych mężczyzn. Moim zdaniem powinni oni tworzyć ruch oporu przeciwko ciemiężycielom w swoich ojczyznach, bo kto inny, pozostawione kobiety? Bez owijania w bawełnę.
Dodane przez Kaliope, w dniu 10.09.2015 r., godz. 20.59
Mówiąc szczerze przeraża mnie ta wizja, w której kosztem obywateli będziemy utrzymywać armię islamskich nierobów (patrz Szwajcaria). Dzisiaj właśnie w Łodzi eksmitowano z mieszkania ciężarną Polkę, można by rzec, że zrobiono w ten sposób miejsce do tzw. uchodźców. Za szybko uwierzyliśmy, że jesteśmy bogatym Zachodem. Ja się na to nie godzę.
Przez dwie kadencje rząd PO udawał Greka
Dodane przez Anonim, w dniu 10.09.2015 r., godz. 21.51
Przez dwie kadencje rząd PO udawał Greka, nic dziwnego, że zafundowali nam drugą Grecję.
do wróbla
Dodane przez paszczur, w dniu 11.09.2015 r., godz. 08.19
no to na poważnie-Czy była ekspertyza budowlana, czy była zrobiona rzetelnie a nie na zamówienie? czy rozpatrywano wzmocnienie istniejących trybun?( jeżeli taka byłaby potrzeba)
Samo zdrowie
Dodane przez Aparat, w dniu 11.09.2015 r., godz. 10.24
Jak przerobić mirabelki ?
Dodane przez Anonim, w dniu 11.09.2015 r., godz. 10.54
Podobno ekspertyza budowlana trybun była bardzo śmieszna, a dokonał jej jakiś podrzędny inspektor nadzoru budowlanego z powiatu. Podobno dobry znjomy burmistrza Nowosa.
Dodane przez ola, w dniu 11.09.2015 r., godz. 11.32
Leganda o ukrytym tam "złotym POciągu" ze śmieciami, za bardzo rozpaliła głowy miejscowych POwiaczków. Giziński przekonywał, że legendarne śmieci są ukryte właśnie tam. Teraz siedzi cicho.
Dodane przez ZaPOmniałem się POdpisać, w dniu 11.09.2015 r., godz. 15.43
Jednemu śnił się PO nocach złoty POciąg ukryty w trybunie stadionu (linja kolejowa niedaleko) a drugiemu (Rabe Chodkowski) śnił o parowcu, którego wydobywaja władze Broku. Ciągnie panów do tych skarbów.
Dodane przez ola, w dniu 11.09.2015 r., godz. 18.33
osobie, która "strzela" od jakiegoś czasu na postrach dla ptaków w okolicach Hutnika, jestem zobowiązana za zdrowy rozsądek i cierpliwość
Dodane przez Anonim, w dniu 11.09.2015 r., godz. 18.56
U zęby już umyłaś?
Dodane przez SS, w dniu 11.09.2015 r., godz. 19.03
Plugawe usta mendiów straszyły polityką Orbana na Węgrzech
Dodane przez ola, w dniu 12.09.2015 r., godz. 12.26
czy ktoś wie, kiedy pan Prezydent upomni się o wrak samolotu prezydenckiego i sprowadzi ze Smoleńska, czy też wszystkie obietnice i "pogróżki" zostały zresetowane?
Dodane przez Lokis, w dniu 12.09.2015 r., godz. 20.39
Wrakiem zajmie się teraz Bredzisław, ma duuuuużo, duuuuużo czasu. I przekopie teren katastrofy na metr w głąb, łyżeczką od herbaty.
Dodane przez ola yes, yes, yes, w dniu 12.09.2015 r., godz. 21.45
Od Dudy wymagać mają Ci, co na niego głosowali. Tak jest uczciwie, bez kombinowania.
Dodane przez TD, w dniu 13.09.2015 r., godz. 00.03
Pracowałem w "Wiadomościach Dnia" (Łódz) i pamiętam wypowiedź Franza Xavera Hirtreitera prezesa-dyrektora generalnego Verlagsgruppe Passau (właściciela Polskapresse). Powiedział: "Nie mogliśmy was podbić militarnie, to podbiliśmy ekonomicznie". Niezależnie od konwencji żartu ta wypowiedź najlepiej chyba świadczy o tym, jak Niemcy postrzegają Polskę i do czego służą im polskie media. Wpuszczenie kapitału niemieckiego do polskich mediów na tak wielką skalę jest absolutnym nieporozumieniem i działa wbrew polskim interesom. Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny "Super Expressu", w rozmowie Błażejem Torańskim, portal SDP, 10 września 2015 roku
Dodane przez ola, w dniu 13.09.2015 r., godz. 11.15
uczciwie to jest wywiązywać się z obietnic
Listonosz wie więcej i szybciej
Dodane przez Listonosz, w dniu 13.09.2015 r., godz. 12.19
Ma na to 5 lat, Komorowski swoich wyparł się wszystkich już po pół roku. Prezydent Duda to człowiek klasa, jestem peny, że nie zawiedzie.
Dodane przez Anonim, w dniu 13.09.2015 r., godz. 12.27
Media utrzymują się głównie z reklam. Mało kto je "kupuje", dlatego PO dostało takie "bęcki". Teraz mamy internet i możemy informacje czerpnąć właśnie z niego. Sami możemy się do nich ustosunmować. W telewizji oglądam programy rozrywkowe, niektóre filmy i informacje sportowe.
POdatek od hipermarketów?
Dodane przez Kaska, w dniu 13.09.2015 r., godz. 22.12
Nie interesuje nas taki. Nas interesuje najzwyklejszy podatek od dochodów hipermarketów. Jak zrobią drożej, to Polak pójdzie tam kto zrobi taniej. Albo niech przeniosą się do rajów podatkowych, najlepiej razem ze swoimi hipermarketami.
Dodane przez MK, w dniu 13.09.2015 r., godz. 23.07
Przed nami wielki narodowy test na PiS, po 25 października dowiemy się ile zostało z pierwszej próby (2005-7) i czy udało się coś dołożyć. Zadanie wydaje się o tyle łatwe, że wystarczy nie kraść, nie sprzedawać się, nie padać na kolana przed światowymi szyszkami, a tak naprawdę marionetkami.
Dodane przez Pintero, w dniu 13.09.2015 r., godz. 23.40
Można zrobić porządek z hipermarketami, bankami i mediami. Można i trzeba.
Dodane przez Mediożercy, w dniu 14.09.2015 r., godz. 12.42
I zrobicie ten porzadek. W TVP zasiądzie Banderofil z GP Sakiewicz, co już do Budapesztu na Węgry nie jeździ, bo by chciał oszołom ustawiać zagraniczną poliltykę Orbanowi. Następna do władzy w madiach to Hajke od małżeńskiej zdrady i romansu ze świętym Kurtyką. Autorytet.
Autorytet
Dodane przez lis, w dniu 14.09.2015 r., godz. 15.20
za ostre jak na świętych
Dodane przez Adam, w dniu 15.09.2015 r., godz. 17.20
Ola, a czy Prezydent Duda zapowiedział, że stanie się to w pierwszym miesiącu jego urzędowania? Warto w tym momencie rozliczyć jego poprzednika z obietnic z 2010 roku. A zwłaszcza z obietnicy tego, iż w trakcie jego prezydentury ilość podatków się zmniejszy zarówno ilościowo jak i wartościowo. Jak było każdy wie.
Dodane przez I co?, w dniu 15.09.2015 r., godz. 22.09
Wczoraj talibowie zaatakowali afgańskie więzienie w Ghazni (pod kontrolą polskiego wojska do 2013 r.) i uwolinli 355 więźniów, w tym 144 skazanych za terroryzm. Specjalisci pytają się ilu z nich wyląduje za dwa tygodnie w Europie jako "uchodźcy". Wiadomość o wczorajszym ataku talibów na więzienie w Ghazni w Afganistanie i o uwolnieniu 355 więźniów przeszła przez polskie media bez większego oddźwięku. To dziwne, bo przecież polskie wojsko prowadziło operacje w prowincji Ghazni przez dobre kilka lat, aż do końca zeszłego roku. Część z tych 144 wypuszczonych na wolność więźniów, którzy siedzieli w więzieniu Ghazni za terroryzm, musiała więc zostać złapana lub przeszła przez ręce polskich żołnierzy:
Dodane przez I co?, w dniu 15.09.2015 r., godz. 22.14
Co to może oznaczać dla Polski, kraju który rozlał krew w Afganistanie i kraju w którym państwo istnieje tylko formalnie a służby są prowadzone za nos przez kelnerów ? Nic dobrego. Można założyć, że kilku uwolnionych przez talibów więźniów może za kilka tygodni znaleźć się w Polsce, na fałszywych syryjskich paszportach. Przeszmuglowanie jednego osobnika, wraz z fałszywym paszportem kosztuje około 10 tys $. Afganistan jest światowym eksporterem heroiny, więc siatki przemytu narkotyków mogą spokojnie przemycić kilku młodzieńców z iPhonami z Ghazni do Polski, jako biednych "uchodźców":
Dodane przez I co?, w dniu 15.09.2015 r., godz. 22.16
Do tej pory, dzięki Bogu, Polska nie była celem ataków terrorystycznych, poza nieudaną próbą wysadzenia Sejmu RP nawozu kupą przez kilku funkcjonariuszy ABW i Brunona K. Ale to się może szybko zmienić. Cóż bardziej spektakularnego niż np. krwawa jatka w Pendolino skoku cywilizacyjnego, modelowana na nieudanej próbie autorstwa "uchodźcy" z Maroka kilka tygodni temu w szybkim pociągu Amsterdam-Paryż ? Niektórych może uspokaja fakt, że ministro Teresa Piotrowska wraz ze swoją torebeczką dokonała wczoraj "objazdu" granic Polski. Nas to absolutnie nie uspokaja, bo wiemy, że polski rząd nie funkcjonuje i że polskie służby nie funkcjonują. Pozostaje nam tylko nerwowe czekanie na katastrofę.
Dodane przez ola, w dniu 15.09.2015 r., godz. 22.22
Adam, Prezydent Duda w pierwszym miesiącu swojego panowania już chyba niejednego zadziwił - najbardziej chyba sam siebie, w jakim to kraju został prezydentem, pozdrawiam
Dodane przez ola, w dniu 15.09.2015 r., godz. 22.51
Ale przystojny jest!

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta