Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 września 2019 r., imieniny Maurycego, Tomasza

Futbol amerykański – geneza powstania

(Zam: 09.09.2015 r., godz. 14.34)

Historia futbolu amerykańskiego w Polsce (cz. 2) – PLFA. Polska Liga Futbolu Amerykańskiego

W pierwszej części cyklu dotyczącego futbolu amerykańskiego w Polsce, przytoczyliśmy pokrótce historię dyscypliny na świecie oraz okoliczności jej zawitania do naszego kraju. Skończyliśmy na 2006 r., kiedy to Polski Związek Futbolu Amerykańskiego powołał do życia Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego (PLFA). W pierwszym sezonie do ligi zgłosiły się cztery zespoły – Warsaw Eagles, 1. KFA Fireballs Wielkopolska, Pomorze Seahawks oraz The Crew Wrocław. Pierwszy, historyczny mecz w ramach rozgrywek PLFA, został rozegrany 8 października 2006 r. w Łodzi, gdzie stołeczne Orły pokonały 1. KFA Fireballs Wielkopolska 66:6. Pierwszy sezon zakończył finał rozgrywek (12 listopada 2006 r.), w którym Warsaw Eagles pokonali w Warszawie Pomorze Seahawks 34:6, zostając tym samym pierwszym w historii Mistrzem Polski w futbolu amerykańskim. Z każdym kolejnym roku rozgrywki nabierały rozpędu, co najlepiej odzwierciedlała liczba drużyn biorących w nich udział. W sezonie 2007 było ich 9, a w 2008 już 17. 2008 rok był również przełomowy, bowiem po raz pierwszy rozgrywki zostały podzielone na dwie klasy – PLFA 1 i PLFA 2. W obliczu ciągle rosnącej liczby zespołów liga dalej ewoluowała, aż do dnia dzisiejszego, gdy w sześciu klasach rozgrywkowych, w tym dwóch juniorskich (TOPLIGA, PLFA 1, PLFA 2, PLFA 8, PLFA J-8, PLFA J-11) występuje w sumie aż 89 zespołów, a wśród nich Rhinos Wyszków. Najwięcej tytułów mistrza kraju wywalczyła na przestrzeni 10 zakończonych do tej pory sezonów, drużyn Seahawks Pomorze Gdynia (3 tytuły), która od dwóch lat dominuje w TOPLIDZE. Charakterystyczny, a wzorowany poniekąd na amerykańskim SuperBowl (choć oczywiście w zdecydowanie mniejszej skali), jest finał rozgrywek TOPLIGI. Nosi on nazwę SuperFinału. Miejmy nadzieję, że kiedyś jego uczestnikiem będą wyszkowskie Nosorożce.
Wyjście z krajowego podwórka
Powstanie i rozwój rozgrywek ligowych musiał naturalną koleją rzeczy pociągnąć futbol amerykański w Polsce do poziomu międzynarodowego. Co za tym idzie, kolejnym krokiem w rozwoju dyscypliny w naszym kraju było powstanie reprezentacji Polski. O tym jednak w kolejnej części naszego cyklu już za tydzień.
Turu

Komentarze

brak komentarzy, chyba zainteresowania
Dodane przez Anonim, w dniu 11.09.2015 r., godz. 14.05
tematem wolnej amerykanki, bo tak potocznie Polacy nazywają tą grę , jest rzeczą dziwną. Obecnie jest moda na tego rodzaju sport. Dyscyplina ta kojarzy sie z piłką ręczną. Uczniowie na super nowych boiskach mają superowe, bezpłatne możliwości do uprawiania tego zabawnego, wydawałoby się sportu. W piłkę amerykańską grają na całym świecie, czym skorupka za młodu ... a śmiech to zdrowie.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl