Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, LeonaJestem ekspertem?

(Zam: 12.08.2015 r., godz. 17.47)

Wakacje to czas, gdy w gazetkach próżno szukać ciekawych informacji i co roku mam wrażenie, że wszyscy w jednym okresie wyjechali na urlop. W mieście, gminie i powiecie panuje taki marazm, że trzeba nie lada wysiłku, by wypełnić tekstem kolejne numery gazetek. Być może dlatego, co jakiś czas, któraś z nich zamieszcza coś, co wywołuje uśmiech na moich ustach.

Tym razem niebieska gazetka postanowiła zainteresować nas tematem „Na czym znają się nasi posłowie?”.
Gdy przeczytałam tytuł artykułu z zaciekawieniem zajęłam się jego lekturą. Zżerała mnie ciekawość, na czym to znają się nasi posłowie.
Autor artykułu podał procentowy udział posłów w głosowaniach, liczbę zgłoszonych przez poszczególnych posłów interpelacji oraz przedstawiła w jakiej komisji, który poseł pracuje. Mogłam się również dowiedzieć, ile razy jaki poseł stał na mównicy. Najbardziej aktywny jest pan Bartłomiej Bodio (PSL), który w Sejmie przemawiał 146 razy. Co prawda, nie wiadomo ile posiedzeń odbyło się w Sejmie, więc trudno stwierdzić, czy jest to dużo, czy też raczej mało. Tuż za nim uplasował się pan Henryk Kowalczyk (PiS), który mównicę sejmową „okupował” 126 razy. Dowiedziałam się również, o czym jaki poseł mówił. Posłowie są dosyć gadatliwi, więc poruszali mnóstwo tematów. Wypowiadali się m.in. w sprawach rynku rybnego, zagospodarowania wspólnot gruntowych, usuwania skutków powodzi, prawa zamówień publicznych, prawa energetycznego, stref ekonomicznych, rolnictwa, finansów publicznych, bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, et cetera, et cetera…
Czytając artykuł stwierdziłam, że większość posłów krąży wokół jakiś konkretnych zagadnień. Przypuszczać więc można, że skoro ktoś wokół czegoś krąży, to się na tym zna (chociaż oczywiście nie jest to oczywiste). Jeśli więc ktoś dużo mówi o rolnictwie, to pewnie coś na temat rolnictwa wie. Jeśli drąży tematy związane z finansami, to być może finanse nie są mu ani obce, ani straszne.
I tak np. pan poseł Andrzej Kania (PO) w swoich wystąpieniach zwracał uwagę na problemy polskich przewoźników. Zabierał również głos w sprawach prawa o ruchu drogowym, bezpieczeństwa na polskich drogach, kierujących pojazdami, transportu kolejowego, drogowego, odnawialnych źródeł energii. Pani poseł Krystyna Pawłowicz (PiS) najczęściej odnosiła się do przepisów prawa polskiego i unijnego, zaś pan poseł Krzysztof Tchórzewski (również PiS) zabierał głos w sprawach związanych z koleją.
Wyjątek stanowi pan Bartłomiej Bodio (PSL). Pan poseł zabierał bowiem głos między innymi w sprawie prywatyzacji lasów państwowych, zamówień publicznych, emerytur i wynagrodzeń w służbach mundurowych, dróg publicznych, restrukturyzacji zakładów pracy i masowych zwolnień, polskiej misji w Afganistanie, promowania odnawialnych źródeł energii, zmian w przepisach ruchu drogowego i systemie podatkowym, reformy kolei. Kilka razy przeczytałam na jakie tematy pan poseł się wypowiadał i niestety, w dalszym ciągu nie wiem, na czym pan poseł się zna. Być może zna się na wszystkim, co oczywiście jest możliwe, gdyż jest człowiekiem wykształconym, lub zabierał głos w sprawach, na których się nie zna, ale o nich mówi, co niestety też jest możliwe. Odniosłam wrażenie, że autor artykułu starał się usprawiedliwić wystąpienia w tak wielu dziedzinach pana Bartłomieja Bodia i dlatego podał nam, czym pan poseł się interesuje „W polu zainteresowania posła znajduje się żegluga powietrzna, stąd wypowiedzi m.in. na temat zmian w prawie lotniczym, przekształcenia własnościowego Polskich Linii Lotniczych. Pytał też o pomoc finansową dla portu lotniczego Okęcie, wielokrotnie mówił o strategii rozwoju LOT. Innym konikiem posła Bodio zdaje się być obrona narodowa. Wypowiadał się na temat podziału środków, zmian ustawy o Ministerstwie Obrony Narodowej”.
Pan Bartłomiej Bodio jest jedynym posłem z naszego regionu. Trudno jednak analizując artykuł doszukać się działań pana posła na rzecz naszego miasta, naszego regionu. Tylko raz pan poseł z mównicy sejmowej złożył Wyszkowowi życzenia z okazji 510. rocznicy nadania praw miejskich, przypominając historię miasta. Być może oznacza to, że pan Bodio o nim jednak nie zapomniał.
Przestudiowałam pilnie artykuł, przeanalizowałam go i doszłam do wniosku, że w dalszym ciągu nie wiem, na czym znają się nasi posłowie. Stwierdziłam, że tytuł tekstu jest zwodniczy i być może należało nazwać go np. „O czym mówią nasi posłowie” albo „na jaki temat wypowiadają się nasi posłowie”. Obawiam się jednak, że wówczas zdecydowanie mniej osób usiadłoby do lektury artykułu, gdyż bardziej interesuje nas, na czym znają się posłowie, niż to co mają nam do powiedzenia. Ucieszyłam się, gdy na forum internetowym pojawił się komentarz „Tytuł rzeczywiście jest zwodniczy. To, że wypowiadają się w jakichś sprawach nie znaczy, że są w nich ekspertami. Powinni jednak umieć wyrabiać sobie swój pogląd na każdy temat polityczny, ale do tego potrzeba wierności określonym zasadom. Jak dla mnie, to dyskwalifikującym polityka jest rozpoczynanie wypowiedzi od słów: wydaje mi się... Cenię polityków używających sformułowania: moim zdaniem...”. Oznacza to, że nie tylko ja uważam, że mówienie o czymś nie oznacza, że jesteśmy w danej sprawie ekspertem.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez bezrobotny, w dniu 12.08.2015 r., godz. 18.40
Zna wszystkie przepisy zatrudnienia bezrobotnych i chetnie z nich korzysta. Ma darmową siłę roboczą.
errare humanum est
Dodane przez belfer, w dniu 12.08.2015 r., godz. 20.06
Szanowna Pani Redaktor! Jeżeli używa się zwrotów obcojęzycznych, co jest domeną ludzi wykształconych – zwłaszcza specjalistów od mediów, należy zachować oryginalną pisownię. Prawidłowa pisownia zwrotu to ”et caetera”. Błąd występuje w Pani artykule dwa razy. Pozdrawiam.
Dodane przez ola, w dniu 13.08.2015 r., godz. 08.17
po łacinie: et caetera po angielsku: et cetera w skrócie: etc. po polsku: i tak dalej; w skrócie: itd.
Mądrale z wylęgarni taletów etc.
Dodane przez hajke, w dniu 13.08.2015 r., godz. 09.47
A co tam z doktoratem, nie zardzewiał?
Dodane przez Iza, w dniu 13.08.2015 r., godz. 10.07
"ola" a ty jesteś secjalistką od ... (mediów, polityki, wyborczych kampanii, czego jeszcze?). Prawdziwy skarb!
homo sum, humani nihil a me alienum puto
Dodane przez roms, w dniu 13.08.2015 r., godz. 11.49
@belfer - gdyby Judyta napisała ten tekst po łacinie, to byłby błąd. W tekście polskim, użycie wyrażenia "et cetera" jest poprawne /kłania się Słownik Języka Polskiego PWN/. Nie zmienia to faktu, że w artykule jest kilka innych błędów językowych.
Dodane przez Bralczyki hihihiiii., w dniu 13.08.2015 r., godz. 11.56
A ile, przepraszam znalazł pan błędów w zarządzaniu wyszkowskimi pieniędzi publicznymi? Chyba to jest dla nas najważniejsze. Burmistrz Nowosielski stracił ponad 20 mln zł na dokończenie małej obwodnicy. Każda inwestycja jest przepłacana.
Dodane przez Plebs, w dniu 13.08.2015 r., godz. 13.42
Cytat z elyt: "Czy moi Koledzy: Wiesław Cz. i Marek G., inżynierowie z solidnymi, PRL-owskimi dyplomami, byliby uprzejmi nie babrać się publicznie w "rozlanym mleku", ku uciesze gawiedzi? Zapraszam na kawę". Pan Roms z dużym uwielbieniem stosuje określenie internautów słowami plebs, gawiedź. Co go do tego upoważnia? Sam w życiu niczego ważnego nie dokonał i nie osiągnął. Wszystko co ma zawdzięcza ojcu. Politycznie zmarnował swoje najlepsze lata uganiając się za dziwolągiem polskiej sceny Korwinem Mikke. Wielokrotnie kandydował do różnych rad, ale nigdy pogardzana przez przedstawiciela wyszkowskiech elyt, gawiedż mu nie zaufała. Plebs, nigdy nie dał się na te jego farmazony nabrać. Pospólstwo pokazało mu gdzie jest jego miejsce. Jako porzedstawiciel pogardzanej przez romsa klasy społecznej podpowiem, że picie kawy podczas upałów jest niewskazane, szczególnie w podeszłym wieku.
Dodane przez Lump, w dniu 13.08.2015 r., godz. 15.18
Żenująca jest ta wyszkowska pogarda pseudo elit. Przyjrzeć się im z bliska, to większości zdecydowanej słoma z butów wystaje. Ale wszyscy dookoła to są dla nich głupsi, gawiedź itp. Żałosna postawa frustratów, którzy wiele by chcieli, ale...
SJP
Dodane przez TD, w dniu 13.08.2015 r., godz. 16.36
gawiedź - tłum, pospólstwo
Dodane przez ?!, w dniu 13.08.2015 r., godz. 17.26
Nie czytałam nawet ałego "felietoniku". Mało tego, napiszę więcej. Redaktorzy z niebieskiego mają jakieś pomysły. Dziękuję, do widzenia.
Dodane przez Jątek, w dniu 13.08.2015 r., godz. 22.02
Odnośnie posła Bodio, podziwiam tego człowieka z dynamit w butach, za niesłychaną energię. Brakuje mi jednak informacji o politycznych sukcesach, może właśnie temu tematowi Pan poseł poswięci jeden ze swoich felietonów. Wierzę, że takie sukcesy są.
Dodane przez hiiiihiiiihiiii, w dniu 14.08.2015 r., godz. 00.38
roms, korespondując do Głowackiego, nazywa czytelników gawiedzią Pan Marek niewzruszony odpowiada - roms, dziekuję za zaproszenie. Chętnie się spotkam. Skontaktuje się w przyszłym tygodniu. Nawet słowa uwagi na poniżające traktowanie czytelników, czyżby z waszego Marka "wyszło Szydło z worka" ? Smacznej kawy Głowacki, hiiiihiiiihiiii
Dodane przez Jątek, w dniu 14.08.2015 r., godz. 09.18
Im wszystkim ta gawiedź i tłuszcza zaczyna się przypominać jak szukają elektoratu, który wyniesie ich na stołki.
Dodane przez Obok was, w dniu 14.08.2015 r., godz. 10.42
Oto prawda o polityce i politykach. Napijmy się oranżady- ja stawiam.
Dodane przez Obok was, w dniu 14.08.2015 r., godz. 10.42
Oto prawda o polityce i politykach. Napijmy się oranżady- ja stawiam.
Dodane przez Mieszkaniec/wyborca, w dniu 14.08.2015 r., godz. 14.04
Bliżej 25 października, pan poseł napisze taki podsumowujący swoją działalność felieton. Będziemy mogli to docenić podczas wyborów lub nie.
numer [jaki] wyciął nowej ekipie prezydenckiej szef kancelarii Bronka, niejaki Michałowski Jacek
Dodane przez Paszczur, w dniu 14.08.2015 r., godz. 14.09
1.w całej Kancelarii Prezydenta zarządził zwolnienia grupowe wobec dotychczasowych pracowników”. Co to oznacza, poza koniecznością wypłacenia dużych odpraw? „To, że przez cały następny rok ekipa PAD [prezydenta Andrzeja Dudy] nie będzie mogła zatrudnić nikogo nowego. A jeśli już, to tylko tych ze zwolnienia grupowego” 2.decyzją byłego no Bronka!!!! prezydenta nowa kancelaria będzie nadal utrzymywała Bronisława Komorowskiego. W związku z tym, że w jednym z dwóch jego mieszkań (74-metrowym) mieszka jego dziecko, a drugie (wart 2 mln zł 169-metrowy apartament) Komorowski wynajmuje firmie zajmującej się doradztwem podatkowym, były prezydent otrzymał lokal tymczasowy. Jak wynika z uzyskanych przez nas nieoficjalnych informacji, Kancelaria Prezydenta podpisała umowę wynajmu dla niego mieszkania w Warszawie na okres 12 miesięcy, a docelowo eksprezydent ma w nim mieszkać do 2020 r.
Co jest grane - gdzie są notatki rozmów Komorowskieg
Dodane przez Paszczur, w dniu 14.08.2015 r., godz. 14.27
W ramach bilansu otwarcia, który przeprowadzamy w Kancelarii Prezydenta okazało się, że nie ma notatek z rozmów byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nie powstawały notatki służbowe z rozmów prezydenta No i co w tym dziwnego?Przecież to oficer prowadzący sporządza notatki,a nie figurant. no to notatki zniszczone , bo sie boi, albo nic nie robił .....
Dodane przez Kampania z klasą, w dniu 14.08.2015 r., godz. 15.21
Mniej wiecej tak w Wyszkowie zarządza ekipa spod znaku "komitet z klasą". Niewiadomo za jakie to szczególne osiągnięcia Nowosielski przedłużył umowę na kolejne 7 lat dyrektorowi WOK Hutnik.
Dodane przez Zołza, w dniu 14.08.2015 r., godz. 17.04
Może wyróżniony dyrektor sam odpowie na to pytanie?
Uderz w stół a nożyce się odezwą.
Dodane przez Adam, w dniu 17.08.2015 r., godz. 17.13
Gawiedź napisała co wiedziała i plebsem się nazwała. Żal pewną część ciała ściska, że nie tylko kawy się nie napije, bo upał, ale nawet szampan jest pity przez plebs ustami klasy panującej. Cóż jak sobie plebs pościele tak i się gawiedź wyśpi. Dalej niech więc wybiera tych co obiecują, bo przecież obiecanki cacanki a głupi ciągle chce się radować ...
Dodane przez Plebs, w dniu 17.08.2015 r., godz. 18.53
sPOkojnie Adaś, was już nie wybierzemy. P.s kim jesteście bez nas? Bezrobotną Tłuszczą, ZB już się o tym przekonał.
Dodane przez wyborca, w dniu 18.08.2015 r., godz. 08.17
Klasa panująca pije szampana i zajada się ośmiorniczkami dzięki temu, że dostali poparcie od plebsu. Niestety oszukali nas swoimi obietnicami, obrazili swoją arogancją i lekceważenie. Odbije im się to ckawką. Ile razy można bezkarnie oszukiwać? Dlatego czas na zmiany u steru. Nie ważne jakie, byleby nie ci sami. Jeszcze raz stawiam na Kukiza, bo to jest ktoś inny niż dotychczasowi oszuści. Drażni mnie to, że starzy oszukańcy przyklejają się do niego. Za wszelką cenę dalej chcą popijać szampana i żreć karpaczio z ośmiorniczkami. Eychler napisze, że ośmiorniczki to taniocha, ale on żyje nie w tej bajce, gdze od pierwszego do pierwszego nie starcza uczciwie zarobionych pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Dodane przez roms, w dniu 18.08.2015 r., godz. 11.17
@wyborca - miło się czyta komentarz obywatela zaangażowanego jednak zadziwiające jest stawianie w ciemno na Kukiza, czyli nie wiadomo na kogo. Czyż nie lepiej za punkt wyjścia w przedwyborczych rozważaniach przyjąć formułę: parlamentarzysta z Wyszkowa? /Nie wykluczam, że w Kukizowym Komitecie Wyborczym ktoś odpowiedni może się pokazać./ PECZ Z PARTYJNIAKAMI!
"Stworzymy państwo, w którym nawet kucharka będzie mogła zostać premierem" Włodzimierz Iljicz Uljanow pseudonim Lenin
Dodane przez Arek, w dniu 18.08.2015 r., godz. 12.06
Wyborco komediant da POPiS jak się patrzy. A w ogóle to już wiadomo jaki ma program, czy będzie tak, że np. jeden kandydat od komedianta będzie chciał obniżki podatków, likwidacji zasiłków, a inny wprost przeciwnie? Może jeszcze pobiją się o to jak ci w Kołobrzegu? Zresztą może i dobrze, że się pobiją, bo jak wygra silniejszy, to przynajmniej będzie wiadomo jaki będzie obowiązywał program ...
Dodane przez wyborca, w dniu 18.08.2015 r., godz. 15.54
Myślę, że z Wyszkowa nikt nie będzie miał szans zostać posłem. Jeżeli już ktoś zdecyduje się wystartować, to znajdzie się tylu oponętów oczerniających kandydata, że szary obywatel będzie zdezorientowany komu wierzyć. Nie wierzę absolutnie w Kukiza, ale jestem bardzo negatywnie nastawiony do PO, PiS, SLD, PSL i innych ciortów, że postawię na Kukiza, żeby tamtym "dać po nosie". Pozdrawiam.
łacina
Dodane przez Anonim, w dniu 18.08.2015 r., godz. 17.09
na czasie .
Tak czy owak sierżant Nowak.
Dodane przez Adam, w dniu 18.08.2015 r., godz. 20.27
Dlatego jest mi wszystko jedno czy gawiedź głosuje na PO a plebs na PiS czy odwrotnie. Ważne, aby rządził POPiS-owy układ a nie plebsowa gawiedź.
Dodane przez Smerk, w dniu 18.08.2015 r., godz. 22.42
Zgadza się Adam. Zobaczcie jak wyglądają rządy dresiarsko-chłopulsko gawiedzi plebsowej tłuszczy w Wyszkowie.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta