Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 lutego 2020 r., imieniny Macieja, Modesta

Większość pozytywnie o budżecie

(Zam: 01.07.2015 r., godz. 16.53)

Radni podsumowali wykonanie ubiegłorocznego budżetu gminy i w zdecydowanej większości zagłosowali za absolutorium dla burmistrza. Adam Szczerba uznał budżet za wyborczy i jako jedyny wstrzymał się od głosowania.Sesja, podczas której radni dyskutowali nad realizacją planu wydatków i dochodów za 2014 r. odbyła się 25 czerwca. Gmina w tym okresie pozyskała z Unii Europejskiej 2,4 mln zł i 1,7 mln zł z innych źródeł (m.in. z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówki na inwestycję na ul. 11 Listopada. Były też dotacje na boiska w Rybnie i Rybienku Leśnym oraz na utylizację azbestu). Dane finansowe podsumował skarbnik Dariusz Korczakowski. O inwestycjach mówiła naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego Urszula Fijałkowska. W 2014 r. samorząd zrealizował 35 postępowań w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Wybudował ok. 6,5 km dróg z kostki brukowej i asfaltu oraz ok. 7,5 km ciągów pieszych i pieszo-rowerowych. Gmina zbudowała bądź przebudowała m.in. ulice: 11 Listopada w Wyszkowie, Zakolejową w Wyszkowie, Leśną w Wyszkowie, Piaski w Kamieńczyku, Leśną w Gulczewie, Turystyczną w Skuszewie, Miłą w Wyszkowie, Nadbużańską w Rybnie, Spokojną w Kamieńczyku. Powstały parkingi przy ul. Okrzei, Sikorskiego, Żytniej, al. Piłsudskiego. Mieszkańcy Wyszkowa mogą korzystać od ubiegłego roku ze zbudowanych bądź przebudowanych chodników, m.in. przy ul. Sowińskiego, pomniku Gloria Victis, Kopernika, Moniuszki, Sikorskiego, Kościuszki. Tego typu inwestycje były też realizowane we wsiach, m.in. w Leszczydole Starym, Lucynowie Dużym, Drogoszewie, Łosinnie.
Gmina chwali się wybudowaniem dwóch nowoczesnych boisk przy szkołach w Rybnie i Rybienku Leśnym, modernizacją Przedszkola nr 1 w Wyszkowie, budową kanalizacji w Rybienku Nowym, modernizacją stadionu, instalacją sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Prostej in. Samorząd inwestował w oświetlenie uliczne, rozbudowę monitoringu, a także turystykę (powstały m.in. miejsca odpoczynku dla odwiedzających Wyszków i okolice).
– Mogliśmy wykonać te inwestycje dzięki rozsądnej polityce finansowej. Wydatkowaliśmy na nie w granicach 23 mln zł i taki poziom utrzymuje się od kilku lat – podsumowywał przewodniczący komisji finansów i gospodarki Rady Miejskiej Jan Abramczyk. – Mieszkańcy ciepło wyrażają się o wyglądzie miasta i inwestycjach. Kiedyś za przykład dawano nam Serock. Teraz słyszymy pozytywne opinie o burmistrzu, radzie, inwestujemy w mieście, na wsi.
– Była grupa wichrzycieli. Głowacki, Pękul mówili, że zamiast 70 mln budżetu, powinniśmy mieć 100 mln zł, dawali nam za przykład Serock – Stanisław Nasiadka wspominał radnych z kadencji 2006-2010. – Mądrość wyborców sprawiła, że wybrali nas wierząc, że dalej mądrze będziemy gospodarować finansami. Wierzę w mądrość wyborców, a nie jednostek, które chciały z nas zrobić nieudaczników.
Adam Szczerba uznał za największy plus realizacji ubiegłorocznego budżetu niezaciągnięcie nowych kredytów i spadek zadłużenia. Wspomniał jednak też, że nie została zrealizowana budowa drogi w Sitnie i ul. Polnej. Podkreślił również, że w 2014 r. gmina wydała na chodniki ok. 3 mln zł.
– Wcześniej nie było takich wydatków na ten cel – oznajmił. – To był budżet wyborczy. Wzrost wydatków na drogi i chodniki oznacza, że możemy mniej wydać na oświatę, kanalizację, wykupy gruntów, kulturę.
– Jesienią zrobiliśmy badania społeczne, które wykazały, że ludzie oczekują od nas wydatków na ochronę zdrowia oraz na drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Sami radni o takie inwestycje występują. Pan radny Szczerba także wspomniał, że brakowało budowy drogi w Sitnie i ul. Polnej. Budujemy odpowiadając na zapotrzebowanie społeczeństwa – zauważył burmistrz Grzegorz Nowosielski. – To nie był budżet wyborczy – nie zaciągnęliśmy kredytu.
Podkreślił, że dzięki niskiemu poziomowi bezrobocia w gminie, samorząd ma wyższe wpływy z podatków.
– Daleko nam do samozadowolenia, bo ambicje mamy duże, ale wykonanie budżetu trzeba ocenić jako dobre – powiedział burmistrz.
– Żeby nie iść w samouwielbienie, dobrze jest usłyszeć głos z drugiej strony – odpowiadał Adam Szczerba.
– Tak. Potrzebna jest nam merytoryczna krytyka, dyskusja – stwierdziła przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska. – Nie widać u nas kryzysu. Pan też często przytakuje, co znaczy, że to, co robimy, robimy dobrze – zwróciła się do A. Szczerby.
– Burmistrz potrafi wyjść do ludzi. W demokracji, panie radny, słucha się głosu wyborców – uznał przewodniczący Osiedla nr 3 Jerzy Prusinowski. – Przed wyborami mówiliście o sprzedaży targu. Targ istnieje, Marek Głowacki mieszkańców straszył – nawiązał do kampanii wyborczej komitetu Masz Wybór, z którego startował A. Szczerba.
– My mówiliśmy, że jeśli będziemy rządzić, to nie zlikwidujemy targowicy – odpowiadał A. Szczerba. – Przecież kupcy byli na sesji, byli przerażeni faktem, że ich teren do handlu został ograniczony.
– Łatwo jest podburzać ludzi i mówić im, że nie będą mieli miejsc pracy. A będą je mieli – uspokajał burmistrz.
Dyskusje zeszły też na tematy związane z przyszłością stadionu miejskiego (A. Szczerba mówił o niewystarczających konsultacjach w tej kwestii). Przewodnicząca Elżbieta Piórkowska w pewnej chwili jednak przetrwała je i zarządziła głosowanie. Dariusz Korczakowski przypomniał bowiem, że absolutorium udziela się biorąc pod uwagę realizację budżetu gminy, a nie inne kwestie. Za udzieleniem absolutorium było 19 radnych, przeciw nie zagłosował nikt.
J.P.
Komentarze

Dodane przez Wazelina, w dniu 01.07.2015 r., godz. 18.46
Pierwszw zdjęcie. Mina Pani dyrektor mówi wszystko. Kto panu napisał to przemówienie?
Nowosielski przywróc miastu stracone 21 mln zł!
Dodane przez knom, w dniu 01.07.2015 r., godz. 22.23
Ci sami ludzi wazelinowali absolutorium kiedy kłamca burmistrz stracił 21 mln na dokończenie małej obwodnicy (kłamca Nowosielski dlatego, bo oficjalnie zwalił winę za to, na urzędników powiatowych).
Dodane przez Katarzyna, w dniu 02.07.2015 r., godz. 07.07
No proszę wszyscy byli za, tylko jeden wstrzymał się. Czyli i dla Sobieskiego jest ok.
Dodane przez Gang Olsena, w dniu 02.07.2015 r., godz. 10.10
Przecież PiS w Wyszkowie to POwska przybudówka Mroza i Nowosielskiego. Te "za" Sobieskiego, to chyba za etacik dla kolegi w PWiK i kolejną kadencję Mamhaka w Radzie Nadzorczej tej spółki.
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 02.07.2015 r., godz. 13.34
Z zdziwieniem przeczytałem ten artykuł. Nawet niektórzy posłowie koalicji PO-PSL stwierdzają, że budowa autostrad czy ekspresówek to jest obowiązek, bo każdy by to robił. Nie ma co z tego robić wielkie halo. Można to powtórzyć wyszkowskiej koalicji PO-PSL z burmistrzem Nowosielskim na czele - budowa dróg to nie jest wielki wyczyn szczególnie, że są budowane z budżetu gminnego z niewielkim pozyskaniem pieniędzy zewnątrz. Inna uwaga - inwestycje drogowe były głównie gdzie byli czy są radni z koalicji. Czy nie powinni dbać, o równomierny rozkład inwestycji ? A jak było w tych miejscach. W Sitnie mimo wkładu własnego, drogi brak, w Rybienku Nowym na kanalizację w I etapie zarezerwowano 2 mln zł by następnie zabrać 800 tys. zł. Obecnie budują 1 km ulicy Handlowej w dwóch etapach(mogliby w jednym, rezygnując np. z ulicy Zakolejowej i w przetargu można byłoby uzyskać lepszą cenę niż obecnie ( budowa 0.55 km za 1,5 mln zł) zostawiając nam bałagan na następny rok. Zamiast podwójnych chodników na Sowińskiego czy Sikorskiego można było wybudować w innym miejscu. Szwankuje też planowanie - na I AWP zlikwidowano stary chodnik i wybudowano trochę dalej nowy. Burmistrz budując chodnik i zatokę na Sowińskiego pogorszył komunikację w centrum a przystanek autobusowy przy Galeo to majstersztyk. Takich perełek jest więcej. A przecież drogi czy chodniki to niewielki fragment działań, one podnoszą jedynie komfort życia. Co z inwestycjami pro rozwojowymi, o których niewiele słyszymy. Co z edukacją i oświatą ? Wyniki gimnazjalne niższe niż średnia w województwie a z matematyki czy rozszerzonego angielskiego znacznie niższe. W podsumowaniu jest informacja o modernizacji stadionu- jest to bardziej rozbiórka trybuny i pokraczne zastąpienie jej czymś niebezpiecznym. Dlatego proszę nie straszyć naszym komitetem "Masz Wybór" bo z wielu rozwiązań naszych korzystacie. A tak na koniec - co z naszym pomysłem,kładką wzdłuż mostu kołowego, którego projekt przedstawił nasz kolega Cezary, na konwencji programowej? Kładka ułatwi rowerzystom przejazd na drugi brzeg Bugu i przejście na plażę.
Dodane przez Asia, w dniu 02.07.2015 r., godz. 14.02
Panie Gajewski, jest Pan coraz celniejszy. Miło się czyta kogoś normalnego.
Dodane przez wyszkowianin, w dniu 02.07.2015 r., godz. 14.54
Fajne porównanie, koalicja PO-PSL z premierem Kopacz = koalicja PO-PSL w Wyszkowie z burmistrzem Nowosielskim. Te same zadymienie, zadufanie a Nasiadka porównywalny do Palikota, Rojek do Szejnfelda, Piórkowska do Wasiak a Sosnowska do psiapsiółki, ministry MSW. Wróbel do Burego cwaniaka a Abramczyk do Niesiołowskiego. Trzeba ich wykopać przy najbliższej okazji.
Uchował Bóg przed MW
Dodane przez Michał, w dniu 02.07.2015 r., godz. 14.56
Panie G. Gajewski, uchował Bóg przed wyobrem Pana i Panu podobnych ludzi na jakichkolwiek radnych. Pomijam fakt, że Pana żona pracuje w starostwie, a mimo tego nie wie Pan, że w mieście mamy również drogi powiatowe, które podlegają starostwu (I AWP) ? Ile razy można Panu tłumaczyć, że odcinek ul. gen. Sowińskiego z przystankiem jest drogą wojewódzką, którą zarządza marszałek ? Dobrze, że chociaż nie opowiadacie już bzdetów, że wybudujecie zatokę przystankową na ul. Kościuszki (należącej do GDDKiA). Po prostu żal !
Dodane przez tik tak, w dniu 02.07.2015 r., godz. 15.44
Michał duża wiedza postawy p. Gajewskiego popieram
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 02.07.2015 r., godz. 17.01
Panie Michale tylko delikatniej. Dobrze wiem, że odcinek Sowińskiego, od Kościuszki do Pułtuskiej, to droga wojewódzka. Ale w pasie drogowym Gmina Wyszków zrealizowała swoją inwestycję (czytam z www.wyszkow.pl) : przebudowa ciągów pieszych przy ulicy Gen. Sowińskiego w Wyszkowie na odcinku od ul. Pułtuskiej do ulicy T.Kościuszki. (przebudowa ciągów i budowa ciągu pieszo-rowerowego, dł. przebudowywanego odcinka ok. 760 mb. : zagospodarowanie placu przy pomniku Gloria Victis. Łączna wartość zadania : 515.681,66 zł). :)
Dodane przez :), w dniu 02.07.2015 r., godz. 17.26
Bo pajacować bez odpowiedzialności jest łatwo, papier wszystko przyjmie...
Dodane przez Jacek, w dniu 02.07.2015 r., godz. 17.36
I Michał się sończył...
Dodane przez z archiwum X, w dniu 02.07.2015 r., godz. 17.50
Przystanki po nowemu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, zarządca wojewódzkiego odcinka ul. Sowińskiego uzgodnił nową lokalizację przystanku autobusowego. Propozycja jest dość zaskakująca, przystanek zostanie przeniesiony i będzie się mieścił tuż przy galerii handlowej. Ul. Sowińskiego na odcinku między Pułtuską a Kościuszki jest drogą wojewódzką. Mimo to gmina postanowiła sama zbudować tam chodniki i przebudować skwer przy rondzie kard. Stefana Wyszyńskiego. W ramach inwestycji powstała zatoka autobusowa na wysokości banku. Zgodnie z przepisami, przystanki nie mogą znajdować się naprzeciwko siebie. Stąd decyzja o przeniesieniu przystanku po drugiej stronie ulicy, w kierunki galerii handlowej. To jedno z najbardziej „zapchanych” miejsc w centrum Wyszkowa. Po przeniesieniu przystanku, kierowcy będą zmuszeni respektować stojący tam od wielu, wielu miesięcy zakaz zatrzymywania się. Kolejna zmiana na remontowanym odcinku to przesunięcie przejścia dla pieszych, które znajduje się przy kiosku i wymalowanie nowego – przy skrzyżowaniu z ul. Chopina.
Dodane przez icek, w dniu 02.07.2015 r., godz. 21.36
Wszyscy wiedzą, żę KTO NIE ZA TEMU KOPA I PA PA.
Dodane przez Ważna jest tylko prawda, w dniu 02.07.2015 r., godz. 22.40
Te miejsca odpoczynku to powinna kontrolować straż miejska, bo w wielu przypadkach są miejscem spożywania alkoholu i nieporządku. Władza miejska zamiast brać się do pracy to wygłasza peany na swoją cześć. Odlecieliście jak Bronek, Kopaczowa, Radek czy Piechociński. Nasiadka czego się nałykałeś, że taka agresja przez ciebie przemawia ? Zrobimy wam referendum to będziecie majtkami trzepać.
Dodane przez Rolnik, w dniu 02.07.2015 r., godz. 23.51
Na jesieni robimy wykopki!
Dodane przez do rolnika, w dniu 04.07.2015 r., godz. 09.04
Teraz pielemy z chwastów i zwalczamy owady, przydałby sie jakiś fungi, lub cherbicyd,żeby to łatwiej poszło. Za dużo tu sypią nawozów sztucznych.
Do Gang Olsena
Dodane przez Katarzyna, w dniu 05.07.2015 r., godz. 07.29
Myślę, że większość z PiS nie wie o tym. Ale przewodniczący W.S. z pewnością jest w tym układzie, porusza za sznurki i narzuca zadania z góry ustalone. Kogo sobie wybierze to załatwi co chce.Pozostali nie mają nic do gadania.
Dodane przez #NowoczesnyWyszków, w dniu 07.07.2015 r., godz. 11.49
Panie Nasiadka. Niech się Pan zdecyduje czy jest Pan reprezentantem wyborców czy burmistrza. A poza tym skoro przybrał Pan twarz ironisty i uważa się za takiego wspaniałego radnego to dobrze by było gdyby Pan uprzątnął ten syf wokół Pana sklepu w Leszczydole Nowinach. Sam budynek sklepu odstrasza, nie mówiąc o ilości śmieci, butelek, puszek po piwie wokół niego. I do tego ten zapach moczu. Zresztą w środku sklepu nie jest lepiej. Aż się dziwię, że wyborcy z tego okręgu wybrali Pana na radnego. Ciekawe czy w domu w którym Pan mieszka i wokół niego ma Pan taki sam syf?
Krąg wzajemnej adoracji
Dodane przez Obserwator, w dniu 07.07.2015 r., godz. 22.37
Żeby chociaż było ze 4-ech, którzy by się umieli postawić burmistrzowi i reszcie rady, a jest tylko jeden :-(. decyzje, które podejmują radni przy takiej zgodzie nigdy nie będą sprawiedliwe, bo jeden drugiego wspiera . każdy radny robi cos tu gdzie mieszka, żeby potem jego ulica, czy wieś na niego w przyszłości zagłosowała.dbaja tylko o swoje interesy i każda inwestycja ma jedno na celu-zostac u wladzy.radni z Wyszkowa maja w d.... wieś, no chyba że mają tam rodzinę albo działkę?radni ze wsi dają poparcie tym miastowym, żeby potem tamci zrewanzowali się i zrobili coś w ich miejscowościach (nie okręgach).krótko mówiąc"reka rękę myję".przykre to , ale prawdziwe

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl