Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 lipca 2024 r., imieniny Ernesta, Małgorzaty



1 000 zł na każde dziecko

(Zam: 01.07.2015 r., godz. 16.41)

Sejm jednomyślnie przyjął nasz projekt ustawy wprowadzającej świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 zł miesięcznie. Wiele miesięcy nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw pracował resort pracy i polityki społecznej pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka Kamysza.

Wszyscy obecni na czwartkowym głosowaniu posłowie poparli ten projekt. Za projektem, który przygotowaliśmy głosowało czterystu dziewiętnastu posłów. Nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw. Projekt przyznaje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 złotych miesięcznie dla rodziców, którym urodzi się dziecko, a którzy nie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to także rodziców bezrobotnych, studentów i rolników. Zgodnie z wcześniejszym stanem prawnym prawo do zasiłku macierzyńskiego, przez 52 tygodnie po urodzeniu dziecka, mają rodzice będący pracownikami – w czasie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Prawo takie mają również osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu tacy jak przedsiębiorcy sami opłacający składki albo osoby zatrudnione na umowę zlecenie, jeśli odprowadzają od umowy składki na ubezpieczenie chorobowe. Świadczenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje przez okres odpowiadający urlopom dla pracowników. Uprawnień takich nie mają dziś bezrobotni, studenci ani uczniowie, osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych czy rolnicy.
Uchwalony projekt wprowadza dla wszystkich świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 zł miesięcznie. Pieniądze będzie można pobierać przez 52 tygodnie (rok) w przypadku urodzenia bądź przyjęcia na wychowanie jednego dziecka; przy dwojgu dzieciach – przez 65 tygodni, trojgu – 67 tygodni, czworgu – 69 tygodni, przy piątce i więcej – 71 tygodni. Terminy będą liczone od dnia porodu albo przyjęcia dziecka na wychowanie.
Choć nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., przepisy przejściowe zakładają, że świadczenia przysługiwać będą też rodzicom dzieci urodzonych przed tą datą, jeśli nie minęły jeszcze 52 tygodnie od urodzin. Dla przykładu, gdy dziecko przyjdzie na świat 1 grudnia 2015 r., rodzice będą mogli pobierać świadczenie przez 11 miesięcy. Aby uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż świadczenie rodzicielskie, zaproponowano wprowadzenie minimalnej wysokości netto zasiłku macierzyńskiego oraz świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy i określenie jej na poziomie 1 000 zł. Oznacza to podwyżkę np. dla osób ubezpieczonych w KRUS, którym obecnie przysługują jednorazowe świadczenia wynoszące równowartość czterech najniższych emerytur. Dotyczy to też matek prowadzących własną działalność gospodarczą krócej niż dwa lata i płacących najniższe składki. Na mocy ustawy o świadczeniach rodzinnych otrzymają one 1 000 zł miesięcznie zamiast dotychczasowych 17 zł. Ustawa wchodzi w życie już od 1 stycznia przyszłego roku. Ze świadczenia nie będą mogły skorzystać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a także osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzeniu dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy np. funkcjonariusze służb mundurowych. Jeżeli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie. Podczas prac w komisji do projektu dodano m.in. przepis dotyczący opiekunów dziennych, w myśl którego będą oni zatrudniani na podstawie umowy o pracę (obecnie jest to umowa zlecenie).
W czasie prac sejmowych posłowie wprowadzili również kilka innych poprawek, m.in. umożliwiającą gminom przyznawanie z własnych środków dodatkowych świadczeń dla rodzin. Inna poprawka wychodzi naprzeciw osobom samotnie wychowującym dziecko, które rezygnują z zasiłku macierzyńskiego – w takiej sytuacji będzie im przysługiwać świadczenie rodzicielskie. Koniec kadencji to okres znacznego przyspieszenia. Kończą się trudne prace nad wieloma ważnymi ustawami. Teraz już co tydzień będę mógł przekazywać dobre wiadomości o kolejnych dobrych ustawach, nad którymi zakończyliśmy pracę.
Bartłomiej Bodio
poseł na Sejm RP

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 01.07.2015 r., godz. 21.42
Dodio a strajk to uznawałeś za nielegalny ????? Temu panu podziękować.
Dodane przez 123, w dniu 02.07.2015 r., godz. 12.00
Powinnismy podziękować całemu PSL-ów, stołkowej parti ...
Dodane przez zyx, w dniu 03.07.2015 r., godz. 07.50
No i znowu obiecanki przedwyborcze? Ta wasza kiełbasa wyborcza to już padlina i trucizna jad kiełbasiany.
Dodane przez zielony, w dniu 03.07.2015 r., godz. 09.33
Piechociński tak klękał, klękał, dziękował, dziękował. A jako wicepremier tylko gadał, gadał i niewiele z tej gadki wynikało.
Dodane przez Ojejku , co też kumie wciskacie, w dniu 03.07.2015 r., godz. 10.31
Wdowa nie prawa dziedziczenia emerytury ,pomimo że jej zmarły mąż płacił składki i uzyskał przed śmiercią prawo do emerytury. Panie pośle z PSL-u .bardzo jest prawdopodobne że niebawem nie będzie tej partii kameleonów . którzy byli czerwoni jak było trzeba , chociaż zieloność prezentowali i to oni głównie uwłaszczali się ,biorąc kredyty na przywłaszczane firmy. Na pewno tak było na terenie Wyszkowa. Pana wywody czyta się nie bez wstrętu !
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 03.07.2015 r., godz. 12.06
Brawo rząd ! Dzięki takim posunięciom jak wydłużenie o 100 % płatnego urlopu macierzyńskiego, ustawie o in vitro i teraz wprowadzenie 1000 zł dodatku miesięcznie na dziecko mamy nareszcie w Polsce dodatni przyrost. PIS i kler zgrzytają zębami, że to nie oni.
Dodane przez zyz, w dniu 03.07.2015 r., godz. 22.12
Zmień pracę, weź kredyt i przyczyń się do dodatniego przyrostu naturalnego.
Dodane przez matka z Polski, w dniu 04.07.2015 r., godz. 08.56
Panie Eychler przeczyta pan artykuł. 1000 zł dla rodziców, którzy nie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, czyli zrezygnują z macierzyńskiego, oddadzą dziecko komuś pod opiekę, a sami wrócą do pracy. Ile miesięcznie trzeba zapłacić opiekunce za opiekę nad noworodkiem? Wielka łaska. Dzięki wam posłowie za waszą hojność. Rodzimy dzieci i wracamy tyrać.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 04.07.2015 r., godz. 09.33
Mów co chcesz, ale nie zaprzeczaj faktom
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 04.07.2015 r., godz. 09.41
Narzekać to wy potraficie idealnie i zawsze, ale proszę odpowiedziec na pytania : czy wcześniej był urlop płatny przez rok? Czy wcześniej była ustawa o in vitro? Czy wcześniej był dodatek 1000 zł? No i jaki przyrost był wcześniej? Odpowiedzcie sobie jeden z drugim na te pytania i przestańcie bić pianę bez najmniejszych racji.
Dodane przez ja, w dniu 05.07.2015 r., godz. 10.22
Wcześniej to rodzice mogli wysłać dzieci na kolonie , obozy , mieli pracę i czas wolny dla dzieci a teraz muszą za...lać żeby związać koniec z końcem i zapewnić dziecku godziwy byt , o czym pan pewnie nie wie bo rodzice się pana ........ ( wiadomo co )
Dodane przez Rafał Bujak, w dniu 05.07.2015 r., godz. 15.22
Panie Eychler czytam ten Pana komentarz i zastanawiam się czy to nie jest żart, przyrost naturalny jest dodatni bo wyż rodzi wyż, a tak sie składa, że teraz za robienie dzieci wzięły się osoby z mojego pokolenia, czy wielkie wyżu lat 80. Uprzejmie proszę nie mieszać faktów.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 06.07.2015 r., godz. 13.37
Wyż lat 80-tych czyli stanu wojennego wszedł w wiek rozrodczy już 10 lat temu, a przyrost dodatni obserwujemy od roku, czyli po wejściu w życie przyjętych przez rząd ustaw prorodzinnych ( wydłużenie o 100 % urlopów płatnych i ustawa o in vitro, którą to właśnie ten rząd i ta ekipa wprowadziła, a pisowska opozycja usiłowała przeszkodzić).
Dodane przez Rafał Bujak, w dniu 06.07.2015 r., godz. 15.59
widzę, że ktoś potrzebuje garści statystyk: od 2006 do 2011 przyrost naturalny był dodatni i wyższy niż teraz. Im głębiej w rządy PO tym jest niższy, ludzie nie czują się stabilnie, martwią się o jutro i żadne 1000 zł czy inne durne ustawy nie dadzą im spokoju. Tylko zmiana ustroju i pozbycie się partii (PO, PiS, etc.) oraz wprowadzenie odpowiedzialności posłów przed obywatelami może pomóc ludziom.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 06.07.2015 r., godz. 23.32
A na jaki inny ustrój chciałbyś zmienić ten obecny? Jakie ustawy uważasz za "durne"? Skąd ta pewność, że masz rację?
Dodane przez pracownik, w dniu 07.07.2015 r., godz. 06.35
Co ty facet pier....isz, myślisz, że dalej ludzie będą zapier....ać za nędzne groszę ( zarobki nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb) kiedy biznesmeni i wszyscy rządzący ustalają sobie takie wynagrodzenia, żeby opływać w luksusach, żeby nic nie robiąc objadać się ośmiorniczkami i karpaczio z żubra. Jak długo ludzie będą zaciskać pasa, żeby oni mogli "brylować"? Dość już tego. Nie tylko wyszkowskie pielęgniarki są zdesperowane. Jak PO/PSL są przygotowani do rązwiązywania takich problemów sami się przekonaliśmy. Myślą, ze dalej zastraszą naród sądem. Strajk nieważny. Nikt im nie podskoczy.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 07.07.2015 r., godz. 10.19
Czyli chcecie takiego ustroju, w którym pozbędziecie się innych partii, czy dobrze zrozumiałem?
Dodane przez Anonim, w dniu 07.07.2015 r., godz. 10.22
Rozumiem, że ludzie przestaną się martwić o jutro, kiedy wy pozbędziecie się innych partii.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 07.07.2015 r., godz. 12.34
Przestańcie się ludzie ośmieszać podając przykład, że ktoś tam jada ośmiorniczki ! Ośmiorniczki w Makro są po 29,99 za kg, a w Tesco na promocji czasem jeszcze tańsze. Polskie ryby są od tego droższe, a węgorze nawet o 400 %. Ośmiorniczki można dostać w każdym barze fastfoodowym w całej Europie, a nad morzem są tanie jak u nas kurczaki. No, ale dla pierwszego z brzegu buraka to BRZMI, i to jak jeszcze!
Dodane przez Rafał Bujak, w dniu 07.07.2015 r., godz. 13.30
Polska ma jeden z najbardziej skomplikowanych systemów prawnych na świecie, jesteśmy w czołówce państw, z których wyprowadzane są pieniądze - setki miliardów rocznie. Musimy to naprawić, to jest problemem, bo jak uprościmy prawo i damy ludziom godne zarobki, to żadne 1000 zł nie będzie potrzebne, bo ludzie sami sobie więcej zarobią.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 07.07.2015 r., godz. 22.51
To może najpierw dajcie ludziom zarobki, a potem startujcie w wyborach. Zarobki daje pracodawca, a nie parlament. Jak ludzie zobaczą, że dobrze płacicie za pracę to i was wybiorą. A tak od d...py strony to obiecywać każdy może.
Dodane przez roms, w dniu 08.07.2015 r., godz. 09.35
@Rafał Bujak - zamiast: "damy ludziom godne zarobki" proponuję: "nie będziemy ograbiać ludzi z efektów ich pracy".
Dodane przez wyborca, w dniu 08.07.2015 r., godz. 10.03
Panie Rafale takich ludzi Polsce potrzeba. Ludzie nie potrzebują jałmużny, ludzie chcą poczciwego wynagrodzenia za swoją pracę. Polacy to nie lenie i potrafią pracować, tylko muszą za swoją pracę zarobić na swoje potrzeby. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
pytanie
Dodane przez Sylwia, w dniu 11.11.2015 r., godz. 14.16
Czy ten zasilek bedzie obejmowal dzieci ktore urodza sie w 2016r?,czy dzieci ktore urodzily sie np w sierpniu 2015r tez beda go otrzymywac????

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta