Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Surowsze kary dla kierowców

(Zam: 27.05.2015 r., godz. 16.34)

Zaczęły obowiązywać surowsze kary dla kierowców nietrzeźwych, przekraczających prędkość, wsiadających za kółko bez uprawnień i in. Sądy będą też mogły nakazać montaż alkoholowych blokad w pojazdach.

Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy na 3 miesiące zabierze od razu kontrolujący policjant. Jeżeli mimo to, będą w dalszym ciągu prowadzić, stracą prawo jazdy na pół roku. Kiedy taki kierowca, mimo wszystko, zdecyduje się wsiąść za kółko, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby odzyskać prawo jazdy trzeba będzie ponownie zdać wszystkie egzaminy i przejść wymagane badania. Na trzy miesiące stracą prawo jazdy także ci, którzy przewożą więcej osób niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym.
Kierowcy, którzy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek mogą mieć zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 15 lat (do tej pory 10), minimalną karą będą 3 lata. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę pieniężną – nie mniej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.
Od 18 maja kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę, popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.
Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Świeżo upieczeni kierowcy będą docelowo objęci nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.
Oprac. J.P.
Na podstawie informacji KPP w Wyszkowie

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta