Setka pobiegła

(Zam: 13.05.2015 r., godz. 17.17)

Tradycją w gminie Brańszczyk stał się bieg z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zawodnicy stanęli po raz trzeci na starcie. W tym roku było ich stu. Na wydarzenie zaprosili parafia Brańszczyk, wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Brańszczyk „Odnowa” oraz fundacja księdza Orione „Czyńmy dobro”.

Pomysłodawcą wydarzenia jest prezes Stowarzyszenia Jan Szymanik. Od trzech lat zajmuje się przygotowaniem imprezy od technicznej strony. Sędzią głównym biegu był Marek Zdziarstek. Bieg odbył się na trzech dystansach: 224 m, 1 000 m oraz 5 km. Łącznie wystartowało stu zawodników.
Bieg na dystansie 224 m zorganizowano dla najmłodszych uczestników (roczniki 2002-2005), długość trasy równała się kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Start odbył się na przystani w Brańszczyku, meta zaś usytuowana była przy kościele. Spośród 48 zawodników biorących udział w biegu, najszybszy okazał się Wojciech Laskowski z Brań-szczyka. Drugą lokatę zajęła Marysia Więckiewicz z Zagościńca, na trzecim miejscu znalazł się Tomasz Ponichtera z Gulczewa.
26 biegaczy wystartowało na dystansie 1 000 m. Bieg wiódł ulicą Jana Pawła II w kierunku rzeki. Zawodnicy mieli za zadanie obiegnięcie Domu Emeryta. W kat. dziewcząt dystans najszybciej pokonała Katarzyna Mackiewicz z Warszawy, na drugim miejscu uplasowała się Paulina Bulecka z Nowego Brańszczyka, a trzecie miejsce zajęła Wioletta Fidelis z Nowego Brańszczyka. W kat. chłopców I miejsce zajął Michał Laskowski z Brańszczyka, II miejsce zajął Łukasz Deluga z Brańszczyka, a III Maciej Jachym ze Świebodzic.
Bieg główny przebiegał ulicami Brańszczyka. Trasa wiodła po malowniczym terenie. Kamil Gajewski z Tłuszcza pokonał najszybciej dystans 5 km. Na II pozycji znalazł się Mateusz Rozenek z Leszczydołu Nowin. Jako trzeci na linii mety pojawił się Dariusz Bulecki z Nowego Brańszczyka. W zawodach na dystansie 5 km uczestniczyły trzy kobiety. I miejsce zajęła Marzena Mackiewicz z Warszawy, II miejsce przypadło Monice Sośnierz z Warszawy, a III – Beacie Pieńkos ze Starych Bud.
Nad bezpiecznym przebiegiem zawodów czuwali strażacy OSP w Brańszczyku i Trzciance oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Harcerze hufca ZHP udzielili pomocy przy obsłudze biegu oraz dbali o zabezpieczenie medyczne. W organizacji imprezy pomógł Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Zespół Szkół Specjalnych oraz zespół Caritas. Wyróżnieni zawodnicy otrzymali statuetki i medale, a najszybsi zawodnicy na poszczególnych dystansach także dodatkowe nagrody ufundowane przez Związek Piłsudczyków oraz Koło Łowieckie „Dzik”. Koordynatorem uroczystości był ks. kan. Paweł Stachecki, fundatorem nagród głównych w zawodach, placu zabaw dla dzieci i poczęstunku dla uczestników wójt M. Pękul. Ks. dyrektor Domu Księży Orionistów Łukasz Mikołajczyk udostępnił teren do przeprowadzenia biegu na dystansie 1 000 m. Wraz z Siostrami Franciszkankami Rodziny Maryi i radnym powiatu wyszkowskiego Jerzym Żukowskim zadbali o zaplecze kulinarne na uroczystości. O miłą atmosferę zadbał zespół „Boża Nuta”.