Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Dowód bez adresu zameldowania

(Zam: 11.03.2015 r., godz. 14.36)

Między innymi tej informacji nie będzie na nowym dowodzie osobistym, którego wzór zacznie obowiązywać od 1 marca. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że brak adresu zameldowania nie utrudni nam odebrania przesyłki na poczcie, załatwienia sprawy w banku, czy u notariusza.

W nowym dowodzie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dokumencie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie, zniknie natomiast adres zameldowania (obowiązek meldunkowy nie został jednak zniesiony), informacja o kolorze oczu i wzroście, a także skan podpisu posiadacza. Fotografia wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta w paszportach (nie może być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie dowodu).
Ułatwieniem na pewno będzie fakt, że dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy (a nie jak dotychczas tylko w tym urzędzie, gdzie obywatel jest zameldowany). Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.
Do tej pory około 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany adresu zameldowania. Teraz przy zmianie meldunku, nie będzie trzeba wymieniać dokumentu tożsamości.
Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zmiany dotyczące dowodów osobistych zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Bankowcy zapewnili, że nie będą wymagać od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają na podstawie pisemnych oświadczeń złożonych przez klientów.
W przypadku załatwiania spraw u notariusza również, zdaniem MSW, nie będziemy mieli kłopotów. Notariusz ma obowiązek przede wszystkim potwierdzić tożsamość osoby, na co pozwoli nowy dowód osobisty (tożsamość nie jest weryfikowana przy pomocy danych adresowych). Notariusz w razie konieczności może przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania (potwierdzone własnoręcznym podpisem).
Zgodnie z przepisami prawa pocztowego, przesyłkę odbiera się pod adresem wskazanym przez nadawcę. Nie musi on być zgodny z adresem zameldowania odbiorcy. Jeśli listonosz zostawi awizo, przesyłkę można odebrać we wskazanej placówce pocztowej. Tam pracownik ma obowiązek zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta