Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiRok pod znakiem Norwida i Wyszyńskiego

Ikona
(Zam: 25.01.2011 r., godz. 12.10)

Bractwo Zabrodzkie chce w tym roku szczególnie uczcić pamięć Cypriana Kamila Norwida. A to za sprawą przypadającej 190. rocznicy urodzin poety, który przyszedł na świat w Głuchach.

Stowarzyszenie w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich, lokalnymi szkołami oraz przy wsparciu wójta chce 12 lutego zorganizować wieczór poezji Norwida pod hasłem „ Kształt prawdy i miłości”. Twórczość wieszcza zostanie także szczególnie wyeksponowana podczas III Wystawy Twórców Lokalnych, która odbędzie się w dniach 15-17 maja. Imprezie będzie przyświecać hasło „Dzieła naszych przodków”. To jednak nie wszystko. Najpóźniej w maju ma się ukazać biuletyn „Ziemia Zabrodzka – kolebką rodu C. K. Norwida”.

W sierpniu przed bramą wjazdową na teren parku i dworku w Głuchach Bractwo pojawi się postument kamienno-marmurowy z wygrawerowaną podobizną wieszcza. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku odbędzie się IV Bieg Norwidowski z Głuch do Dębinek na dystansie 5 km (25 września). Organizatorzy liczą, że i tym razem wezmą w nim udział zawodnicy z gmin i powiatów ościennych, reprezentanci placówek noszących imię C. K. Norwida.
W 2021 r. obchodzona będzie dwusetna rocznica urodzin Norwida. Przedstawiciele stowarzyszenia uważają, że ważnym akcentem tych obchodów byłoby odzyskanie dworku w Głuchach dla potrzeb społeczeństwa, urządzenie w nim muzeum oraz organizowanie tu imprez kulturalnych. Dziś nieruchomość ta jest w rękach prywatnych.

W 2011 r. przypada również 110. rocznica urodzin i 30. śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego rodzina ma swoje korzenie na ziemi zabrodzkiej. Ojciec kardynała urodził się we wsi Gać, a matka w sąsiednim Fideście. Sam kardynał chętnie odwiedzał rodzinne strony, był tu np. przy okazji konsekracji kościoła w Niegowie (26 maja1968) i w Kicinach (12 sierpnia1973). Wielokrotnie przebywał u sióstr faustynek w Loretto, sióstr samarytanek w Niegowie i Fiszorze, u których w latach 1974-1978 wypoczywał w towarzystwie kardynała Karola Wojtyły. Często odwiedzał cmentarz w Kamieńczyku, by pomodlić się za pochowanych na nim dziadków.
Bractwo Zabrodzie w sierpniu 2008 roku zorganizowało rajd rowerowy, którego czterdziestokilometrowa trasa przebiegała przez miejscowości związane z życiem przodków kardynała lub jego pobytami w okolicach Zabrodzia. Uczestnicy przejeżdżali przez Zabrodzie (jest tu Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego), Niegów, Fiszor, Fidest, Kamieńczyk, Loretto, Gać i Kiciny. W tym roku odbędzie się drugi rajd. Ekspozycja poświecona kardynałowi Wyszyńskiemu i jego przodkom pokazana będzie również podczas III Wystawy Twórczości Lokalnej.

Bieżące informacje na temat imprez organizowanych przez Bractwo Zabrodzkie można przeczytać na stronie www.zabrat.ovh.org. Stowarzyszenie prosi o kontakt wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wydarzeniach, a także zgłaszanie własnych propozycji pod numerem telefonu 29 757 12 54, 29 757 14 0, lub mailem pod adresem: zabrat@op.pl.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta