Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 listopada 2019 r., imieniny Janusza, Konrada

Praktyczna wiedza sprawdzona w konkursie

(Zam: 25.02.2015 r., godz. 16.23)

To już 48. edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zatytułowanej „Młodzież zapobiega pożarom”. Za nami etap gminny konkursu, który odbył się w piątek 13 lutego w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie.

Najlepsi uczniowie z poszczególnych szkół gminy Wyszków zmierzyli się z pytaniami w dwóch etapach eliminacji.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Eliminacje gminne odbyły się na dwóch etapach – pierwszy stanowił test pisemny. Pisały go w tym samym czasie dwie grupy wiekowe: uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Egzamin składał się z pytań dostosowanych do danej grupy wiekowej, przy każdym pytaniu spośród trzech możliwych odpowiedzi, należało zaznaczyć poprawną. Ci, którzy otrzymali minimum 10 punktów przeszli do drugiej części – odpowiedzi ustnych. Ze szkół podstawowych było to 12 osób, a z gimnazjum 13. Ten egzamin składał się z trzech losowo wybieranych przez uczniów pytań, na które musieli udzielić odpowiedzi. Uczniowie pojedynczo odpowiadali przed komisją, w skład której wchodzili: prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie, jednocześnie wicestarosta Adam Mróz (przewodniczący), wiceprezes Oddziału M-G ZOSP RP w Wyszkowie Barbara Bożuta (wiceprzewodnicząca), komendant gminny Ochrony Przeciwpożarowej w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie Dariusz Kądziela (sekretarz), zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie Marek Czestkowski (członek). Po zliczeniu punktów jury wyłoniło zwycięzców. W kategorii szkół podstawowych 1 miejsce zajęła Alicja Orlińska z Zespołu Szkół w Rybnie, 2 – Szymon Dawidczyk SP 2, 3 – Wiktoria Jakubczak SP 1. W kategorii gimnazjum: 1 miejsce zajął Daniel Wiśniewski z ZS Rybienko Leśne, 2 – Piotr Twardo z Gimnazjum nr 2, a 3 – Piotr Banach z Gimnazjum nr 1. Wręczono też wyróżnienia oraz upominki dla pozostałych uczestników konkursu. Nauczyciele również zostali docenieni za starania włożone w przygotowanie uczniów, otrzymali dyplomy z podziękowaniami. Upominki wręczała zastępczyni burmistrza Wyszkowa Aneta Kowalewska.
Niektórzy spośród uczestników turnieju po raz kolejny już wzięli w nim udział, jak Damian Bajkowski z Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie, któremu nie powiodło się w tym roku, ale zadeklarował chęć wzięcia udziału w następnej edycji, uznając to za wspaniałe doświadczenie. Taką postawę pochwalił Adam Mróz.
– Warto rywalizować, uczyć się, warto poświęcić się tej idei pożarnictwa. To ciekawa i fajna przygoda, to także przydatne społeczeństwu zajęcia. Jeżeli będziecie mieli wiedzę teoretyczną, to z pewnością da się ją wykorzystać także w praktyce – powiedział wicestarosta, zwracając się do zwycięzców. – Pamiętajcie, żeby się pilnie uczyć, bo konkurencja nie śpi, a równolegle toczą się inne konkursy tego typu na poziomie innych gmin, wiec na poziomie powiatowym poprzeczka będzie podniesiona.
Eliminacje powiatowe odbędą się 13 marca o godz. 10.00 w siedzibie Komendy Powiatowej PSP. Turniej organizują: burmistrz Wyszkowa oraz Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wyszkowie.
P.D.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl