Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 kwietnia 2024 r., imieniny Grzegorza, Horacego



Wyróżnieni za swój czyn

(Zam: 18.02.2015 r., godz. 17.17)

Starosta wyszkowski po raz ósmy przyznał swoją nagrodę „Za czyn”. Powędrowała do Ewy Marii Kaczyńskiej, Piotra Trześniewskiego-Tryca, Koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia i gulczewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 lutego w Klubie Mozi. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz powiatu, pracownicy Starostwa, podległych jednostek, nagrodzeni i nominowani do „Za czynu”, członkowie kapituły konkursu.

Foto
„Za czyn”
fot. Justyna Pochmara

Poprowadziła ją dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska.
– Sukces powiatu, naszej małej ojczyzny składa się z drobnych sukcesów każdego z nas, zarówno osób fizycznych, instytucji, organizacji społecznych – powiedział starosta Bogdan Pągowski, który podkreślił, że kapituła konkursu miała trudny wybór.
Werdykt odczytał jej przewodniczący, wicestarosta Adam Mróz. W dziedzinie „działalność promocyjna” nagrodę otrzymała Ewa Maria Kaczyńska za publikację „Dwie długości życia sosny. Nadleśnictwo Wyszków wczoraj i dziś 1794-2014”. W tej kategorii nagrody nie otrzymali zgłoszeni do niej: Katarzyna Szkarpetowska (autorka wywiadu-rzeki z Eugeniuszem Daszkowskim zatytułowanego „Na morzu i na lądzie”) oraz Jerzy Puścian (właściciel zakładu fotograficznego Foto Venus).
– Pani Ewa jest pracownikiem Nadleśnictwa Wyszków i mieszkanką powiatu wyszkowskiego. Od wielu lat gromadzi materiały na temat historii lasów i leśników na ziemiach powiatu wyszkowskiego. Jej praca wymagała wiele zaangażowania, poświęcenia cennego czasu często spędzanego w odległych archiwach nad zgromadzonymi tam dokumentami – uzasadniał przyznanie nagrody Adam Mróz. – W 2014 r. z materiałów zgromadzonych przez Ewę Kaczyńską Nadleśnictwo wydało obszerną publikację. Dotyczy ona historii lasów z terenu powiatu wyszkowskiego. Zebrane w niej informacje i liczne zdjęcia są niezwykłą pamiątką minionych czasów. W ubiegłym roku Lasy Państwowe obchodziły 90-lecie istnienia, a wydanie publikacji przygotowanej przez panią Ewę Kaczyńską było wspaniałym ukoronowaniem obchodów tego jubileuszu.
W kategorii „sport” „Za czyn” otrzymał jedyny pretendent do nagrody w tej dziedzinie Piotr Trześniewski-Tryc, który w 2014 r. w sportach walki zdobył m.in. brązowy medal otwartych międzynarodowych mistrzostw K1, które odbywały się w Czechach, brązowy medal Mistrzostw Polski.
W kategorii „kultura” nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia (jedyna nominacja).
– W 2014 r. koło wykazało się wyjątkowo dużą aktywnością w dziedzinie twórczości artystycznej oraz kultywowania tradycji regionalnej – mówił A. Mróz.
Członkinie koła wystąpiły podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek Powiatu Wołomińskiego w Strachówce (impreza pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego), obchodziły jubileusz 45-lecia działalności (przygotowały wraz z innymi grupami tego typu specjalny program artystyczny). Podczas Dni Tłuszcza wzięły udział w regionalnym Przeglądzie Zespołów Artystycznych kół gospodyń wiejskich. Uświetniły swoimi występami Dni Wyszkowa oraz Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku. Swoim wieńcem dożynkowym reprezentowały powiat wyszkowski podczas dożynek wojewódzkich.
Za działalność społeczną „Za czyn” dostała Ochotnicza Straż Pożarna z Gulczewa, która o nagrodę rywalizowała z Wyszkowską Wielobranżową Spółdzielnią Socjalną „Szron”, Komitetem Organizacyjnym 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie, Anną Marią Podgórską, Urszulą Mikołajczyk (przewodniczącą zarządu wyszkowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym) i Andrzejem Rębowskim.
– Jesteśmy jednostką, która jest powołana do tego, by ratować zdrowie i życie, mienie w powiecie wyszkowskim. Próbujemy jednak także łączyć społeczność, rozwijać i propagować zdrowy styl życia, organizować imprezy rekreacyjno-sportowe – mówił prezes gulczewskiej OSP Łukasz Król dziękując za wyróżnienie.
OSP w Gulczewie powstała w 2011 r., jest jedną z najmłodszych jednostek tego typu w Polsce, najmłodszą w powiecie wyszkowskim.
– Decyzję o utworzeniu nowej jednostki wyspecjalizowanej w ratownictwie wodnym podjęli głównie młodzi ludzie, dla których ważne jest dobro i bezpieczeństwo lokalnej społeczności – podkreślał A. Mróz. – Działalność OSP w Gulczewie opiera się na pracy społecznej jej członków.
Jednostka wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt zdobyty dzięki determinacji jej członków, a także wsparciu instytucji i osób prywatnych. To jedyna jednostka, która za własne pieniądze kupiła samochód ratowniczy. OSP zyskało w ubiegłym roku sztandar, współorganizuje imprezy sportowo-rekreacyjne w Gulczewie (m.in. Dzień Konia, Dzień Dziecka, dożynki), współpracuje z organizacjami działającymi w miejscowości. Jednostka została laureatem w konkursie „O wawrzyn” na najbardziej aktywne i bezpieczne sołectwo subregionu ostrołęckiego.
W kategorii „działalność innowacyjna w gospodarce” nie było wniosków o przyznanie nagrody.
Nagrodę specjalną otrzymała 17-letnia uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, mieszkanka Gaju Karolina Nadaj, która rok temu uratowała życie niewidomemu i schorowanemu człowiekowi. Idąc drogą z Gaju do Zabrodzia usłyszała wołanie o pomoc mężczyzny znajdującego się w rzece. Pomogła mu wydostać się z wody, ubrała go w swoją bluzę i płaszcz, wezwała pogotowie ratunkowe.
– Karolina stanowi wzór do naśladowania, czyni ten świat lepszym – podkreślił starosta Bogdan Pągowski.
Na koniec uczestnicy wysłuchali koncertu operetkowego.
J.P.
Foto
„Za czyn”
fot. Justyna Pochmara
Foto
„Za czyn”
fot. Justyna Pochmara
Foto
„Za czyn”
fot. Justyna Pochmara
Foto
„Za czyn”
fot. Justyna Pochmara
Foto
„Za czyn”
fot. Justyna Pochmara


Zapraszamy też do oglądania zdjęć na naszym profilu na Facebooku, który można znaleźć pod adresem www.facebook.com/tygodnikwyszkowiak

Komentarze

Dodane przez Pitu, w dniu 19.02.2015 r., godz. 14.27
Poza gotówką, ten plebiscyt niewiele jest chyba warty. Jakoś mało spektakularnie.
Dodane przez Chcie się chcieć, w dniu 20.02.2015 r., godz. 00.08
Brawo dla chłopaków z Gulczewa. Nagrodę dostaje się za działalność i osiągnięcia w danym roku. Chłopaki z Gulczewa od zera zrobili drużynę, opiekują się budynkiem po dawnej szkole, może więc nie podzieli ona losu innych niszczejących w gminie obiektów.
Dodane przez obserwator, w dniu 20.02.2015 r., godz. 04.38
Co myślicie o nagrodzie Za czyn dla OSP w Gulczewie. Chyba to, że zamiast szkoły jest OSP. Teraz jest gdzie się spotykać przed wyborami. Jak się ma dorosłe dzieci, to po co szkoła. To się nazywa czyn. Inne wioski, chociaż nie miały radnego, nie pozwoliły Burmistrzowi zlikwidować szkół. Gulczewo poniosło nieodwracalną klęskę, a teraz za ten czyn dostaje narne ochłapy. Zlikwidować szkołe jest łatwo, wystarczy jeden podpis ( co nie panie Wróbel? ) ale jest to proces nieodwracalny. Miejscowość z takim potencjałem rozwojowym pozbawiono szkoły.
Dodane przez Iza, w dniu 20.02.2015 r., godz. 09.08
Ale nowy asfalt na Gulczewie jest!
o
Dodane przez Zabrodziak, w dniu 20.02.2015 r., godz. 09.57
Wielkie brawa dla strazaków z Gulczewa za otrzymana nagrode, jednak z drugij strony to dziwne że nagradza się organizację która dopiero co powstała i działa jeszcze w ramach wielkiego zrywu, oby nie okazało sie za dwa lata, że to tylko taki słomiany zapał. A co z jedostkami z wieloletnią tradycją działającymi na terenie powiatu jak Długosiodło, Kamieńczyk czy Zabrodzie. Czy o nich nikt nie pamięta. Czy może raczej nagroda Starosy ZA CZYN stała sie tylko taką nagrodą wsparcia finansoweo a nie nagroda prestiżową świadczącą o wielkich zasługach obdarowanych dla naszego powiatu. Czy nie większym osiągnięciem jest utrzymanie jednostki przez 100 lat czy więcej, a nie przez dwa czy trzy lata. czy nie większym osiągnięciem jest samemu zebrac się i zbudować strażnice jak to sie dzieje w Zabriodziu, a nie przejąc istniejący budynek. No ale to juz pozostawiam każdemu do własnych rozmysleń. Według mnie ta nagroda nie jest niczym, innym jak forma wsparcia finansowego i zdobycia poparcia społecznego u obdarowanych, prestiz dla odznaczonych żaden.
Dodane przez ja, w dniu 20.02.2015 r., godz. 13.43
Kijek i marchewka.Wszystko jasne.
Do czynu Panie Starosto
Dodane przez Ekspert, w dniu 20.02.2015 r., godz. 13.51
Gratuluję zwycięzcom konkursu w tym paniom z gminy Zabrodzie. Wyróżnienia absolutnie zasłużone. Szkoda, że w gronie nagrodzonych nie znaleźli się strażacy z OSP Zabrodzie. Czy ktoś ich zgłosił? Chciałbym w tym miejscu jednak przypomnieć, że w budżecie powiatu na ten rok nie znalazły się żadne inwestycje w Gminie Zabrodzie choć mamy w skali powiatu takich kreatywnych i bohaterskich mieszkańców. Zgarnęliśmy przecież 25% nagród i wyróżnienie. Wspomnę też o wystawie obrazów Pani Michaliny Derlickiej mieszkanki naszej gminy w galerii na dworcu w Wyszkowie. Inwestycje nam się należą. A tu nie dość, że ich nie zaplanowano to w dalszym ciągu nie jasne jest stanowisko władz powiatu co do szkoły w Zabrodziu i pałacu w Dębinkach. W tej sytuacji czytając komentarze Obserwatora i Zabrodziaka zastanawiam się czy intencje starosty są czyste? Wyciągnięcie reki do Koła Gospodyń to jeszcze nie czyn Panie Starosto. Czekamy na czyn prawdziwy w pozostałych sprawach. Na wszelki wypadek proponuję wzmożoną czujność mieszkańców i wójta gminy Zabrodzie oraz uważną obserwację poczynań powiatu. Czy nasi radni powiatowi działają? Jakie konkretnie są ich dokonania? Działania powiatu trzeba traktować jak wynik ich osobistych decyzji.
Dodane przez opal, w dniu 21.02.2015 r., godz. 13.40
Na działanie radnych czy to powiatowych, czy gminnych nie macie co liczyć. Jak mieszkańcy nie wezmą się sami za załatwianie funduszy, to radni nic wam nie załatwią ( do następnych wyborów ). Oni za diety gotowi są być ulegli burmistrzowi i staroście. Mieszkańcy muszą wziąść sprawy w swoje ręce, brać udział w sesjach i upominać się o swoje. W przeciwnym razie inwestycje robione będą do działek radnych, burmistrza, starosty, i biznesmenów.
do Eksperta
Dodane przez Zabrodziak, w dniu 21.02.2015 r., godz. 14.32
słuszne spostrzeżenie Ekspercie. Bądzmy czujni.
Dodane przez czynny, w dniu 23.02.2015 r., godz. 09.05
"Za czyn" to nagroda upolityczniona.
Dodane przez xx, w dniu 23.02.2015 r., godz. 13.33
Nagroda za zasługi dla władzy, nie za czyn (w niektórych przypadkach)
Dodane przez strażak, w dniu 24.02.2015 r., godz. 05.49
Za czyn znaczy czynić dobro. Zlikwidować szkołę w Gulczewie, a utworzyć OSP na jej miejscu. Gdyby strażacy postawili remizję w czynie społecznym ( tak jak w większości wiosek) , to nikt by nie szydził z nagrody dla jednostki w Gulczewie i z pana Wróbla.
Dodane przez Ktoś, w dniu 24.02.2015 r., godz. 16.41
Dobrze, że chociaż zajęli się chłopaki tą byłą szkołą. Nie niszczeje i nie zastała sprzedana przez Grzesia w szemrany sposób.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta