Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 czerwca 2024 r., imieniny Bogny, FlorentynyInwestycje w większości kontynuowane

Ikona
(Zam: 18.01.2011 r., godz. 12.58)

- Nie spodziewamy się poprawy koniunktury gospodarczej – oświadczył skarbnik Dariusz Korczakowski na sesji Rady Miejskiej 13 stycznia podczas dyskusji na temat projektu budżetu gminy na 2011 r.

Dochody mają wynieść w tym roku wynieść 84 719 240 zł, wydatki – 87 567 893 zł. Deficyt wynoszący 2 848 653 zł gmina zamierza pokryć z kredytów.
Wśród dochodów będą wpłaty kupców dzierżawiących pawilony przy ul. Dworcowej. Miasto liczy, że dzięki nim inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat. Z powodu zmiany przepisów dotyczących wykorzystywania fotoradaru przez strażników miejskich, mniejszy będzie dochód z mandatów wystawianych na podstawie wykonanych przez niego pomiarów. Samorząd zarezerwował za to środki na kupno nowego samochodu dla straży miejskiej.
Mniejsze będą również wpływy z opłat za wieczyste użytkowanie gminnych gruntów, co jest konsekwencją przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności m.in. przez spółdzielnie mieszkaniowe. Samorząd dostanie też mniej pieniędzy z budżetu państwa na pomoc społeczną. Mimo to, przewidział wyższe wydatki na ten cel niż w ubiegłym roku. Niższe będą dochody ze sprzedaży gminnego mienia spowodowane złą koniunkturą na rynku nieruchomości. Wpływy z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu mają wynieść 650 000 zł i będą wydane na zwalczanie narkomanii i przeciwdziałanie alkoholizmowi.
Więcej pieniędzy gmina przeznaczy w tym roku na instytucje kultury . Nauczyciele otrzymają podwyżki, wynikające z odpowiednich zapisów w Karcie Nauczyciela). Gmina więcej też wyda na dotacje dla niepublicznych przedszkoli, zarezerwowała pieniądze na wsparcie finansowe klubów sportowych działających w mieście.
Na inwestycje, będące w większości kontynuacją wcześniej rozpoczętych prac, władze zaplanowały 11 650 127 zł. Wśród nich będzie współfinansowana z Unii Europejskiej budowa kanalizacji sanitarnej w Rybnie, Rybienku Starym, Tulewie Górnym i Dolnym (koszt 2 647 018 zł) oraz informatyzacja gminy. Za własne pieniądze realizowana będzie m.in. budowa ul. Centrum (obok Galeo), stworzenie strefy rekreacji, kultury i sportu w Rybienku Nowym.
Na współfinansowanie inwestycji powiatowych ( budowa ul. Zakręzie i I Armii Wojska Polskiego) gmina zarezerwowała 1 000 000 zł, na wykup gruntów – 1 000 000 zł. Samorząd przeznaczy 38 500 zł na zakup samochodu dla wyszkowskiej policji (inne gminy powiatu wyszkowskiego i Starostwo także wpłacą na ten cel).

Opłaca się mieć mieszkańców
Założenia budżetu przedstawił radnym skarbnik Dariusz Korczakowski. Radni nie pozostawili ich bez komentarza.
- Patrząc na projekt budżetu nasuwa się pytanie, czy Wyszków leży nad Bugiem? Nie ma w nim żadnej inwestycji związanej z rzeką – powiedział Wojciech Chodkowski (Platforma Obywatelska). – Chciałbym także, by jakaś kwota była przewidziana na miejską plażę albo alternatywne rozwiązanie pozwalające mieszkańcom korzystać z Bugu.
- Stoimy plecami do Bugu, który jest darem Opatrzności. Inne miasta budują zalewy – mówił Jan Dziubłowski (Przymierze dla Wyszkowa).
- W tym budżecie są pieniądze na plażę – zapewnił D. Korczakowski.
- To będzie bardzo trudny rok. Odczuwa to gmina, a także przedsiębiorcy, którzy mają problemy z utrzymaniem się na rynku – uznał Jan Abramczyk (Wspólnota Samorządowa). – Jest mniej pieniędzy na inwestycje, więc w tym roku będą przede wszystkim kontynuowane dotychczasowe.
- Pewne decyzje dotyczące tego budżetu podejmowała poprzednia rada – oświadczył z kolei Andrzej Piątek (Przymierze dla Wyszkowa). – Myślę, że będziemy bardziej skuteczni, jeśli będziemy już teraz myśleć o najbliższych trzech, czterech latach.
Myśl tę poparł Adam Warpas (Prawo i Sprawiedliwość).
- Pan Piątek ma rację mówiąc, że trzeba myśleć o przyszłości. I tak powinniśmy planować inwestycje – stwierdził. – Nam opłaca się mieć mieszkańców, bo trzydzieści milionów złotych w naszym budżecie pochodzi z podatków od osób fizycznych. Powinniśmy ludzi zachęcać do osiedlania się tu, tereny przeznaczać pod budowę domów i bloków.
- Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy mogli inwestować w miejsca do osiedlania, bo za ludźmi idzie pieniądz – zgodził się zastępca burmistrza Adam Mróz (Platforma Obywatelska). – Niestety, ci, którzy decydowali o rozdziale środków unijnychc, nie przewidzieli pieniędzy na ten cel – dodał.
Sławomir Wrobel (Wspólnota Samorządowa) wnioskował o kontynuowanie budowy ul. Nadbużańskiej w Gulczewie.
- Ułatwi ona życie mieszkańcom i otworzy nowe tereny na inwestycje, co w przyszłości dałoby wpływy z podatków – oznajmił.
- Jest wiele inwestycji niedokończonych i w pierwszej kolejności one powinny być realizowane – wtórował mu Wojciech Rojek (Wspólnota Samorządowa).
Jan Dziubłowski upomniał się o inwestycje na najstarszych osiedlach.
- W Wyszkowie są dwie stare dzielnice: Nadgórze i Latoszek, które są kopciuszkami w Wyszkowie. Zmierzajmy do tego, by przyspieszyć tam inwestycje. Osiedla powstałe pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat temu mają asfalt. A jak wygląda Latoszek? – mówił.
Elżbieta Piórkowska (Wspólnota Samorządowa) zapytała o budowę ul. Zakolejowej.
- Wcześniej była o tej inwestycji mowa, a w budżecie jej nie ma – stwierdziła.
Jerzy Kruk (Platforma Obywatelska) wnioskował o budowę drogi łączącej ul. Serocką z 3 Maja (przedłużenie asfaltowego odcinka ul. Okrzei).
- Odciążyłoby to rondo, dojazd do urzędu byłby ułatwiony – ocenił.
Wojciech Chodkowski pytał o możliwość przejęcia przez miasto terenów, gdzie kiedyś funkcjonował most pontonowy.
- Dziś to miejsce spotkań młodzieży – powiedział.
Sołtys Kamieńczyka Marek Curuł przypomniał o remoncie mostu w jego miejscowości.
- Inwestycja jest przesuwana, ale mam nadzieję, że most do czasu jej realizacji wytrzyma. Na bieżąco jest naprawiany – mówił.

Pieniądze dla wsi
W projekcie budżetu przewidziano także pieniądze na wydatki w ramach funduszu sołeckiego, które łącznie wyniosą 344 501 zł. Remonty dróg gruntowych zostaną wykonane w Rybienku Nowym (koszt 20 139 zł), Pustych Łąkach (2 602 zł), Drogoszewie (15 169 zł), Leszczydole Pustkach (11 746 zł), Kręgach Nowych (7 193 zł), Natalinie (10 622 zł), Kamieńczyku (17 182 zł); oświetlenie uliczne – w Świniotopi (6 540 zł), Ślubowie (7 400 zł), Lucynowie (20 826 zł), Tulewie Górnym (11 705 zł), Kręgach Nowych (1 200 zł), Drogoszewie (1 200 zł), Pustych Łąkach (3 000 zł), Tumanku (12 517 zł); budowa chodnika – w Rybienku Starym (10 913 zł), Łosinnie (15 516 zł), Gulczewie (14 558 zł), Lucynowie Dużym (17 766 zł), Rybnie (17 557 zł), Leszczydole Nowinach (20 826 zł), Tulewie (7 331 zł); budowa przystanku autobusowego – w Deskurowie (9 539 zł), Sitnie (7 956 zł), Fideście (6 123 zł); modernizacja wiejskich boisk sportowych – Olszance (12 350 zł), Leszczydole Starym (16 016 zł), Skuszewie (20 618 zł), Drogoszewie (2 000 zł), Leszczydole Podwielątkach (16 391 zł).
Najbliższa sesja Rady Miejskiej odbędzie się 27 stycznia. Radni uchwalą budżet na ten rok.
J.P.

Komentarze

Nie tędy droga
Dodane przez wkurw...., w dniu 18.01.2011 r., godz. 19.31
W Gulczewach Tulewach Pcimiach Dolnych i Górnych wszędzie budujecie kanalizacje.Za Wyszków się weżcie matoły.Kto to widział żeby w pierwszej kolejności na żadszej niż w mieście zabudowie budować takie ogromne inwestycje.Wyszków tonie w odchodach z szamb.Jest ich dookoła mnóstwo!!!!! Tereny w mieście trzeba uzbrajać a nie ciągle wiochy budować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
co to za dzielnica?
Dodane przez ub, w dniu 18.01.2011 r., godz. 20.55
Od kiedy to Nadgórze jest dzielnicą? Po co powtarzać nieścisłości radnego?
To jaka ma być droga?
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 19.01.2011 r., godz. 06.03
Co do Gulczewa, Rybna to się nie wypowiadam, ale w Rybienku Starym oczyszczalnia jest od kilkudziesięciu lat a kanalizacji brak. Jeśli masz pomysł by tylko miasto był kanakizowane to zabierz również oczyszczalnie sobie do miasta.
Sołtys przestępca
Dodane przez observator, w dniu 19.01.2011 r., godz. 08.34
Jak widzę sołtysem Kamieńczyka nadal jest przestępca Marek C. Gratulacje dla mieszkańców Kamieńczyka. A swoją drogą, żeby w środku "miasta Wyszkowa" nadal były drogi szutrowo-żużlowe (Zakolejowa, Okrzei). To nie wstyd a hańba dla władz samorządowych.
Weżcie się wreszcie za miasto
Dodane przez VETO Kaczor, w dniu 19.01.2011 r., godz. 20.06
Koleś,miasto MUSI być kanalizowane w pierwszej kolejności.Tu jest gęsta zabudowa.Na jeden kilometr przypadnie więcej przyłączy niż na wiochach.Nie ma dyskusji.
Wyszków - POlish Barbados i Galapagos
Dodane przez zabużak, w dniu 20.01.2011 r., godz. 06.47
S t a r o s t w o -"13.01.2011 r., godz. 08.10 Alarm przeciwpowodziowy Starosta Wyszkowski zarządzeniem nr 4/2011 w dniu 13 stycznia 2011 roku o godz. 8.00 ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla gmin: Brańszczyk, Wyszków, Zabrodzie i Somianka. "G m i n a - 13 stycznia ! podczas dyskusji na temat projektu budżetu gminy na 2011 r. 1/ "Chciałbym także, by jakaś kwota była przewidziana na miejską plażę" - powiedział Wojciech Chodkowski (Platforma Obywatelska). 2/ - "W tym budżecie są pieniądze na plażę" – zapewnił D. Korczakowski 3/ - "Stoimy plecami do Bugu, który jest darem Opatrzności. Inne miasta budują zalewy" – mówił Jan Dziubłowski (Przymierze dla Wyszkowa). Panowie, w którym zalewie chcecie wymoczyć swoje partie ciała i ich organy leżące poniżej pleców? W Gulczewie, Ślubowie, Kamieńczyku, Rybienku Leśnym, czy Drogoszewie?
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 20.01.2011 r., godz. 14.06
Ja nie mówię, że miasto nie powinno być kanalizowane, tylko zobacz o których wioskach się mówi. Gulczewo bo jest radny burmistrza, Rybno tak samo, a Rybienko Stare znów będzie wąchać wszystkie smrody, a osadu znów jest pełno i zaraz zacznie capić. Gdzie obietnice, że raz na 2 miesiące będą wywozić, teraz po wyborach mają znów wszystko w d....e.
dzira w moście
Dodane przez I co dalej?, w dniu 20.01.2011 r., godz. 20.54
Nie róbcie mostu w Kamieńczyku to Kamieńczyk z Curułem będzie miał trochę spokoju, bo przez Gwizdały będzie musiał jeździć. A Rojek ma nieskończoną drogę do domu i upomina się o swoje.
Dodane przez buhhhaha, w dniu 21.01.2011 r., godz. 10.57
W Wyszkowie jak jest rozprowadzona kanalizacja to powinni budować kanalizację ci z Wodociągów i Kanalizacji. Pogońcie Jastrzębską, Wiśniewskiego Zbyszka, Rojka i innych to będziecie mieli kanalizację. Porobili sobie ciepłe posadki i mają Wyszków gdzieś.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta