Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



O korkach na tle korków

(Zam: 12.11.2014 r., godz. 16.27)

Stworzenie funkcji architekta miejskiego oraz dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej to niektóre z postulatów kandydatów komitetu Masz Wybór, którzy w piątek 31 października zwołali konferencję prasową przy tzw. malowanym rondzie (skrzyżowanie ul. Kościuszki i Sowińskiego).

W porze popołudniowego szczytu o godz. 16.00, kiedy ulice są zatłoczone nie tylko przez miejscowy, ale też tranzytowy ruch przedstawiciele komitetu Masz Wybór postanowili mówić o dotychczasowych zaniedbaniach w architekturze i urbanistyce miasta oraz korkach będących przekleństwem kierowców w Wyszkowie.
– O ostatnich dwunastu latach trudno powiedzieć, że to były rządy, to było administrowanie Wyszkowem, czas dla architektury i urbanistyki miasta stracony – przekonywał kandydat na burmistrza Marek Głowacki, którego głos przebijał się z hałasu aut dobiegającego z ul. Kościuszki. – W centrum mamy puste place, miasto zapchane reklamami, znikającą zieleń, nie ma ładu, systematycznej pracy, która powinna być wykonywana, żeby nasze miasto było spójne architektonicznie i urbanistyczni. To potężne zaniedbania.
M. Głowacki wytykał obecnym władzom miejskim nieegzekwowanie zasad zapisanych w prawie lokalnym dotyczących wielkości reklam zewnętrznych utytułowanych w mieście. Jak podkreślił, powołując się na wypowiedź Grzegorza Nowosielskiego w jednym z lokalnych tygodników, burmistrz nie chce tego robić, żeby nie było wrażenia, że jego działania mają związek z wyborami.
– To tak naprawdę dziecinne tłumaczenie. Gdyby poważnie je potraktować, to manipulowanie społeczeństwem, bo uchwała (regulacje w sprawie zasad umieszczania reklam – przyp. red.) została przyjęta w lipcu 2011 r. Problem realizacji uchwały jest więc znany od ponad dwóch lat – podkreślił.
Wspomniał o wzmiance w portalu Bryla.pl, który skrytykował nieestetyczne zabudowania przy ul. Sowińskiego (naprzeciwko Galerii Wyszków).
– My wszyscy się trochę do tego bałaganu przyzwyczailiśmy, niejednokrotnie przestaje on przeszkadzać, ale tak nie powinno to wyglądać – uznał i zaproponował uchwalenie odpowiednich planów zagospodarowania przestrzennego, w których będą opisane takie parametry jak wysokość budynków, wielkość okien, linia zabudowy itp.
– Tylko wtedy w odpowiednich miejscach może zostać zachowany ten sam styl. Uchwalenie prawa to jednak dopiero pierwszy krok, bo trzeba go jeszcze przestrzegać. Jesteśmy zdania, że powinna zostać ustanowiona nowa funkcja architekta miejskiego, który musi być profesjonalistą w tej dziedzinie i mieć na tyle silne umocowanie, żeby rzeczywiście jego zdanie było w pewnych wątpliwych kwestiach decydujące. Dlatego musiałaby być osoba bezpośrednio podległa burmistrzowi – tłumaczył Marek Głowacki.
Grzegorz Gajewski mówił głównie o rozwiązaniach, które pozwoliłyby upłynnić ruch samochodowy w mieście. Jak stwierdził, na zmniejszenie jego natężenia będzie miało wpływ zakończenie remontu mostu Grota w Warszawie (w tej chwili z powodu tej inwestycji ciężkie samochody wybierają objazdy m.in. przez Wyszków) i powstanie obwodnicy Marek.
– Chcemy, by w Wyszkowie ruch był płynny, dlatego po pierwsze chcemy modernizacji ul. Kościuszki. To inwestycja odkładana z roku na rok. Jednym z problemów są tu przystające autobusy, które tamują ruch, dlatego powinny powstać dla nich zatoki – tłumaczył G. Gajewski.
Według niego, kontynuacja budowy obwodnicy śródmiejskiego mogłaby być możliwa przy wsparciu finansowym z zewnątrz. Jednak, jeśli nie uda się pozyskać dotacji, zdaniem G. Gajewskiego, inwestycję tę trzeba realizować z budżetu gminy. Kandydat komitetu Masz Wybór zaproponował też zrezygnowanie z powołania drugiego zastępcy burmistrza, a zatrudnienie dodatkowej osoby, która zasiliłaby w Urzędzie Miejskim dział odpowiadający za pozyskiwanie dofinansowań. Jak podkreślił, jego komitet postuluje też budowę ul. Chopina (ma zapewnić dojazd do bloków i możliwość wjazdu do centrum), modernizację ul. Sowińskiego na odcinku podległym marszałkowi (od ul. Kościuszki do Pułtuskiej), wykonanie drogi łączącej ul. Sowińskiego z ul. 11 Listopada. W ramach, zdaniem G. Gajewskiego potrzebnego, remontu pierwszego odcinka obwodnicy śródmiejskiej komitet proponuje stworzenie lewoskrętu w ul. Sikorskiego (w tej chwili jego brak tamuje ruch).
– Jesteśmy za wykonaniem północnej obwodnicy Wyszkowa, której realizacja jest przesunięta, jak wiemy, na termin po 2020 r. – podkreślił też G. Gajewski.
Według niego finansowanie inwestycji możliwe jest częściowo dzięki pieniądzom z budżetu gminy, częściowo dzięki pozyskanym z tzw. schetynówki i Unii Europejskiej. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta