Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 listopada 2019 r., imieniny Janusza, Konrada

O Wyszkowie na powstańczej arenie

(Zam: 05.11.2014 r., godz. 16.59)

„W 70-lecie Akcji „Burza” i Powstania Warszawskiego – z wyszkowskiej perspektywy” – to tytuł konferencji, która odbyła się 10 października w Zespole Szkół nr 3.

Na wydarzenie zaprosili organizatorzy ZS nr 3, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-Wschód, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie.

Sympozjum rozpoczął się od Przeglądu Piosenki Śpiewanej „Poeci Walczącej Warszawy” w wykonaniu uczniów ZS nr 3. Przed publicznością wystąpili: Anita Kruszewska, Sylwia Stalmach, Natalia Salwin, Monika Bereda, Daria Kiełczewska, Marta Dąbrowska, Patrycja Piórkowska, Natalia Rowińska, Maryla Modzelan, Mariusz Śniadała, Anna Staniszewska, Patrycja Łachacka, Klaudia Jaszewska przy muzycznym akompaniamencie Maryli Modzelan i Dawida Nowakowskiego. Przegląd zorganizowali nauczyciele Magdalena Królikowska i Kamil Gurbała. Część I konferencji poprowadzili uczniowie Natalia Powierza i Adam Chrupek. Na scenie zaprezentował się także Zespół Pieśni i Tańca „Wyszkowiacy”.
Część II sympozjum otwarło wręczenie dyplomów i wyróżnień „Zasłużeni dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.
– Odznaczenia są związane z powołaniem 27 września 1939 roku do życia Polskiego Państwa Podziemnego – przypomniał prezes ŚZŻAK Edmund Muszyński.
Odznaczenia pamiątkowe otrzymali Józef Roguszewski, Grażyna Elak, Adam Mickiewicz i Wiesław Studziński. Dyplomy uznania otrzymali: Elżbieta Michalik, Krzysztof Dąbrowski i Mirosław Powierza. Następnie do wysłuchania referatów zaprosili prelegenci: Mirosław Widlicki, Piotr Płochocki, Elżbieta Szczuka i Mirosław Powierza. W swoich wystąpieniach przedstawili losy poszczególnych osób związanych z Wyszkowem w czasie akcji „Burza” i Powstania Warszawskiego. Mirosław Widlicki zarysował historię wyszkowianina Zbigniewa Pióro. Opowieść zilustrował zdjęciami pochodzącymi ze zbiorów rodzinnych oraz relacji pisanej na podstawie wspomnień członków rodziny Z. Pióro – m.in. Ireny Wyszyńskiej. Piotr Płochocki skupił się na przedstawieniu historii Szarych Szeregów w Wyszkowie. Kwestia dotyczyła dwóch lat – od powstania plutonu Grup Szturmowych w 1942 r. do akcji „Burza”. W swoim wystąpieniu wspomniał o postaci bardzo znaczącej – drużynowym Jerzym Rytlu, który tak naprawdę otworzył harcerzy na środowisko miejskie. P. Płochocki zwrócił uwagę, że w 1943 r. wyszkowscy harcerze zostali poproszeni o pomoc w przeprowadzeniu akcji pod Sieczychami. O ludziach związanych z ziemią wyszkowską – Andrzeju Samsonowiczu, związanym z Lipnikiem w gminie Długosiodło, Romanie i Jerzym Rakowieckich, powiązanych ze Skorkami w gminie Somianka i gen. Stanisławie „Nałęcz” Komornickim, opowiedziała Elżbieta Szczuka. Ostatnią prezentację przedstawił Mirosław Powierza. Był to film propagandowy z czasów II wojny światowej o dywizjonie bombowym, do którego zdjęcia powstawały m.in. w Wyszkowie. W trakcie trwania projekcji, M. Powierza komentował poszczególne sceny. Film jest dostępny w serwisie youtube.com. Został odnaleziony w bibliotece miejskiej pod koniec stycznia 2014 r.
– Usłyszeliśmy o pewnych fragmentach II wojny światowej – rozpoczął E. Muszyński. – Niech pamięć nasza nie gaśnie o tym, co polskie – dodał na zakończenie spotkania.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl