Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 listopada 2019 r., imieniny Anatola, Feliksa

Zjazd stulecia

(Zam: 01.10.2014 r., godz. 18.16)

Wielki zjazd ponad tysiąca absolwentów i bal do białego rana to punkty kulminacyjne trwających od początku roku obchodów stulecia I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie. To dzięki komitetowi organizacyjnemu, na którego czele stanął Karol Pękul, nie tylko absolwenci, ale wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i innych oferowanych od stycznia tego roku.

O tych inicjatywach pisaliśmy regularnie na łamach „Wyszkowiaka”. Informacje są też dostępne na oficjalnej stronie internetowej 100-lecia www.100latlowyszkow.pl.
Zjazd absolwentów 27 września to niesamowita okazja do spotkania dawnych kolegów, wspomnień i dobrej zabawy. Najpierw odbyła się msza w kościele św. Idziego. Spotkanie w sali gimnastycznej I LO poprowadziła Jolanta Grus pracująca w komitecie organizacyjnym obchodów LO. W specjalnie z tej okazji udekorowanej sali gościli nie tylko absolwenci, ale przedstawiciele władz, nauczyciele, obecni uczniowie, którzy na koniec dali pokaz artystyczny.
Dyrektor I LO Dorota Piotrowicz odczytała list absolwenta szkoły, honorowego obywatela gminy Wyszków Eugeniusza Daszkowskiego, w którym m.in. wspomina swoich dawnych nauczycieli: Apolinarego Rytla, Antoniego Rytla, Zofię Karłowską, ks. Mariana Kocięckiego, Eugeniusza Stelmaszczyka.
– W ciągu stu lat czas zmienił tę szkołę nadając kształt zgodny z jego duchem – powiedziała D. Piotrowicz. – Klasy zmieniły się w pracownie przedmiotowe, liczydła zastąpiły komputery, tablicę i kredę często rzutnik multimedialny i tablica interaktywna. Od 70 lat jesteśmy w tej samej siedzibie, ale to nie znaczy, że nic się nie zmienia – nowa sala gimnastyczna, termomodernizacja internatu szkoły, powstanie Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej to tylko niektóre przejawy nowoczesności.
Jak mówiła, historię szkoły tworzyło 12 dyrektorów, ponad 300 nauczycieli i ponad 7,5 tys. uczniów. Dziś pracuje w niej 50 nauczycieli, 25 pracowników administracji i obsługi, kształci się 520 uczniów.
– To wielki dar od losu, że po 100 latach funkcjonowania szkoły mogę stać tutaj jako reprezentant wielotysięcznej rzeszy absolwentów – jest to dla mnie ogromny honor, zaszczyt – powiedział Karol Pękul. – Kiedy zastanawiam się, dlaczego tak dużo nas zaangażowało się w organizację obchodów – ponad 200 osób w ramach szeroko pojętego komitetu organizacyjnego – to odpowiedź jest prosta: dla tej szkoły, dla nauczycieli, dla tych wszystkich, których spotkaliśmy, kiedy byliśmy uczniami LO. To też prezent dla kraju, bo mija 25 lat wolnej Polski, wielkich przemian, powrotu na miejsce, które Polsce się dawno należy – dodał. – Te obchody są też po to, żeby się spotkać, powspominać, spojrzeć na siebie znów, wrócić do czasów, kiedy byliśmy młodzi. Dziś znów jesteśmy młodzi – wróciliśmy do tych ławek, korytarzy, ścieżek, cieszymy się razem i znów będziemy się bawić – stwierdził. – Wiele szkole zawdzięczamy, przede wszystkim, że nas potrafiła ukształtować. Stworzyła nam pewien system wartości, którym kierujemy się w życiu, wpoiła ideały dobra, wolności, piękna, szacunki dla innych.
– Macie państwo prawo do dumy z tradycji, sukcesów, heroicznych kart historii. Dzięki wysiłkowi uczniów i nauczycieli szkoła przetrwała i nieustannie się rozwija, osiąga bardzo dobre wyniki nauczania, wychowuje dla współczesności, jest miejscem kształtującym obywatelskie postawy i rozwijania pasji – stwierdziła starosta Bogdan Pągowski.
– Są takie miejsca, do których się wraca, które kształtowały osobowości, decydowały kim dziś jesteśmy – podkreślił europoseł Jarosław Kalinowski. – Stąd ruszyliście w świat i wracacie pełni wdzięczności.
Życzenia złożył też zebranym poseł Bartłomiej Bodio (więcej o jubileuszu pisze w swoim felietonie na stronie 15), a także honorowy obywatel gminy Wyszków, absolwent ks. Henryk Kietliński.
– Dużo wynieśliśmy ze szkoły. Jesteśmy dumni, bo to wspaniała uczelnia, która daje tyle wspaniałych ludzi – oznajmił i podarował I LO książki o Norwidzie.
Cecylia Domżała wręczyła D. Piotrowicz w imieniu marszałka województwa Adama Struzika przyznany przez niego szkole medal „Pro Mazovia” „za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego”.
A. Struzik przyznał też dyplomy uznania, które dostali: Władysław Klimaszewski, Agnieszka Borek, Wojciech Jabłoński, Marzena Sobczyńska, Mirosław Macioszczyk, Zofia Bernatowicz, Urszula Siankowska, Grażyna Karolewska, Halina Morgała.
Upominki i gratulacje dyrektor Piotrowicz składali też przedstawiciele innych szkół.
Tego dnia wieczorem odbył się bal – zabawę poprowadził Robert Janowski oraz Marek Sierocki.
J.P.
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara
Foto
Zjazd stulecia
fot. Justyna Pochmara

Zapraszamy też do oglądania zdjęć na naszym profilu na Facebooku, który można znaleźć pod adresem www.facebook.com/tygodnikwyszkowiak

Komentarze

Dodane przez Norwid, w dniu 03.10.2014 r., godz. 22.20
Wielki zjazd a brak komentarzy. Absolwenci, co z wami?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl