Menu górne

Dziś jest 24 sierpnia 2019 r., imieniny Bartłomieja, Jerzego

Długosiodło: grzyby dopisały

(Zam: 17.09.2014 r., godz. 17.05)

Ponad 383 kg dorodnych borowików, podgrzybków, koźlarzy udało się zebrać podczas Wielkiego Mazowieckiego Grzybobrania – imprezy, która corocznie odbywa się w Długosiodle. 14 września oprócz grzybów dopisali też goście i pogoda. Niedzielna impreza rozpoczęła się już o godz. 10.00, kiedy to zarejestrowano drużyny chętne do zbierania grzybów.

Foto
Grzyby dopisały

Po powrocie z lasu okazało się, że zebrano w sumie 383,40 kg grzybów, które dostarczyło 31 drużyn. W kategorii artystów najlepszy okazał się zespół w składzie: Joanna Kurowska, Anna Korcz, Jacek Kałucki i Agata Rzeszewska, którym udało się zebrać 10,92 kg. W kategorii polityków zwyciężyło Ministerstwo Gospodarki pod przewodnictwem wicepremiera Janusza Piechocińskiego– 15,22 kg, samorządów – Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, które zebrało 24,02 kg. Spośród Mieszkańców i Gości najlepszy okazał się Klub Przyjaciół Wyszkowa – 28,02 kg. Niewątpliwie niekwestionowanym zwycięzcą imprezy była Grupa Wydawnicza „Medium”, która przyniosła z lasu aż 34,55 kg.
Królową tegorocznego grzybobrania została Zofia Sępkowska, która we własnym ogródku znalazła okaz ważący ponad pół kilograma.
Grzybobranie w Długosiodle odbywa się już od trzynastu lat, władze gminy postanowiły więc nagrodzić osoby, które angażują się w to przedsięwzięcie.
– Mimo pięknej pogody są z nami ludzie, którzy przyjeżdżają specjalnie dla państwa – powiedział wójt Stanisław Jastrzębski tuż przed wręczeniem pamiątkowych statuetek „Przyjaciel Gminy Długosiodło”.
W ten sposób zostali uhonorowani: wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, radni sejmiku województwa mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Radosław Rybicki, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie Artur Dąbrowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Konrad Grzybowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski i jego zastępca Robert Wielkowski.
Za wybitne zasługi w rozwoju województwa mazowieckiego medalem „Pro Masovia” przyznanym przez samorząd wojewódzki zostali odznaczeni wójt Stanisław Jastrzębski oraz Gmina Długosiodło.
Tradycyjnie, podczas imprezy odbywa się rozstrzygnięcie kilku konkursów. W tym roku w konkursie na najlepszą nalewkę pod hasłem „Smak Puszczy” wygrała Małgorzata Zdonek. Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się kolejno Kinga Biernat i sołectwo Sieczychy.
Najsmaczniejszą potrawę myśliwską przygotowało Koło Łowieckie „Bór” – uznała komisja konkursowa. Dalsze miejsca przypadły WKŁ „Zlot” (sołectwo Nowa Wieś) i Kołu Łowieckiemu „Lis”.
Tytuł najsmaczniejszej potrawy z grzybami otrzymały krokiety z kapustą i grzybami przygotowane przez Stowarzyszenie „Moja Wieś” z Grądów Szlacheckich. Na drugiej pozycji uplasowały się grzyby w sosie miodowo-winnym sołectwa Stare Suski, a na trzeciej grzybki na słodko Wiesławy Budek.
Konkursy kulinarne zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło.
Wiele radości organizatorzy sprawili uczniom szkół, laureaci gminnego konkursu „Bezpieczna droga do szkoły” otrzymali bowiem rowery i tablety. W kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się: Aleksandra Kot, Damian Ordak, Karolina Szymańska, Szymon Bloch, Zuzanna Jackowska i Grzegorz Zalewski. W kategorii uczniów gimnazjum zwyciężyli: Katarzyna Borczon, Dawid Kurowski, Dominika Zwalińska, Patryk Zwaliński, Natalia Pędzich i Mateusz Kot.
Imprezie towarzyszyły stoiska przedsiębiorców związanych z rolnictwem, kół łowieckich, które prezentowały potrawy z dziczyzny oraz sołectw oferujących degustację potraw z grzybów. Było też całe mnóstwo innych atrakcji. Na scenie wystąpił m. in. chór z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, specjalny pokaz możliwości trąb myśliwskich dali sygnaliści z grupy Akteon, było rzeźbienie piłą w wykonaniu Zbigniewa Grzymały oraz konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych przygotowane przez Nadleśnictwo Wyszków. O godz. 17.00 na scenie pojawił się kabaret Neo-Nówka, później Chłopcy z Placu Bema. O godz. 20.30 zagrała gwiazda wieczoru – zespół After Party.
A.B.

Komentarze

Dodane przez lipa, w dniu 17.09.2014 r., godz. 17.37
Czym tu się podniecać skoro wszystko było ustawione ? Ten cały "konkurs" drużyn to zwykła lipa
Dodane przez Kibic, w dniu 17.09.2014 r., godz. 18.32
Grupa Medium jak i zwykle wyjęła te grzyby z samochodu stojącego na rozstaju dróg koło kapliczki. Żenada.
Dodane przez uczestnik, w dniu 18.09.2014 r., godz. 08.43
impreza ok, ale ustawki w konkursach i czarny pijar to wielkie Be.
Dodane przez Sympatyczka Grzybobrania, w dniu 21.09.2014 r., godz. 14.59
A pan Stasiek jak zwykle miał super pogodę :) jak on to robi?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl