Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 kwietnia 2024 r., imieniny Hermenegildy, PrzemysławaOkiem rzuciłam

(Zam: 10.09.2014 r., godz. 17.34)

Dzisiaj będzie o szkolnictwie, dożynkach, paradzie próżności i czymś jeszcze.
W „Wyszkowiaku” ukazał się artykuł „Szkoła jest – tylko uczniów brak”. Chodzi oczywiście o Zespół Szkół w Zabrodziu. Od dawna wiadomo, że szkoła cieszy się wyjątkowo małym powodzeniem wśród uczniów. Dyrektor szkoły dwoi się i troi, by przyciągnąć ich do szkoły, młodzież jednak wybiera wyszkowskie placówki lub te w okolicznych powiatach.

Już od kilku lat zastanawiam się dlaczego nikt nie chce podjąć decyzji o likwidacji szkoły. Artykuł kończy się takim zdaniem „O losach placówki zdecyduje już nowy zarząd i nowa rada”. Moim zdaniem, o losach placówki powinna zadecydować obecna rada i obecny zarząd, które w ciągu kadencji uzyskały dostateczną wiedzę na temat szkoły. Wydaje mi się, że rada i zarząd nadchodzącej kadencji znowu nie podejmą decyzji. Najpierw radni będą się ze sprawą zapoznawać i ją analizować. Potem będą długo myśleć, co należy zrobić, by nikomu nie podpaść. W końcu nic nie zrobią, bo za pasem będą kolejne samorządowe wybory, te w 2018 r.
***

Przeczytałam kolejny felieton posła Bartłomieja Bodio „Liczy się fach w ręku…”. Pan poseł poruszył temat szkolnictwa zawodowego i napisał „W nowym roku szkolnym ministerstwo edukacji stawia na szkolnictwo zawodowe. Szkoły połączone z praktyczną nauką zawodu uważam za doskonały pomysł”. Zauważyłam, że pan poseł ma zwyczaj poruszać „modne” tematy. Niestety, pomysł ministerstwa edukacji nie jest niczym nowym, gdyż szkoły zawodowe połączone z praktyką zawodową funkcjonowały zawsze, funkcjonują również dzisiaj. Za sprawą reformy szkolnictwa przeprowadzonej przez ministerstwo edukacji (być może wówczas ministerstwo posiadało trochę inną nazwę) szkolnictwo zawodowe zostało zepchnięte na drugi plan. Dzieciom i ich rodzicom wmówiono, że tylko wykształcenie wyższe daje gwarancję dobrze płatnej pracy. W jaki sposób i jakim kosztem nastąpi „odrodzenie” szkolnictwa zawodowego, skoro najpierw zlikwidowano świetnie wyposażone pracownie do nauki zawodu, potem zaś przekwalifikowano nauczycieli uczących zawodu?
***

Lokalne gazety przedstawiły obszerne relacje z dożynek powiatowo-gminnych, które odbyły się w Zabrodziu. Atrakcją dożynek miał być występ zespołu disco polo Toples. Wiele osób wybrało się na imprezę tylko po to, by pobawić się przy ich muzyce. Zespół Toples, niestety nie wystąpił z powodu opóźnienia w programie dożynek. A może jednak wystąpił? „KurierW” w artykule „Dożynki Powiatowo-Gminne Zabrodzie 2014” napisał „Kolejny zespół Toples bawił zebranych w rytmie muzyki disco polo (…)”. Które gazety podały informacje prawdziwe: ta, która zespół widziała i bawiła się w rytm jego muzyki, czy też te, które nie doczekały się koncertu?
***

„Nowy Wyszkowiak” zainteresował się „Czym jeździmy?”. Z lekkim zdziwieniem przeczytałam, że w wyszkowskim Starostwie zarejestrowanych mamy ponad 36 tys. samochodów (dokonując prostego działania matematycznego wyszło mi, że na 1 autko przypada 2 mieszkańców powiatu). Jednocześnie dowiedziałam się, że w 2004 r. zarejestrowanych było 8,5 tys. aut, zaś w r. 1994 jedynie 860 (czy to nie jest pomyłka?). Znowu dokonałam prostego wyliczenia i okazało się, że w ciągu 20 lat liczba samochodów w naszym powiecie zwiększyła się ponad 40-krotnie!! Już teraz wiem, dlaczego przemieszczanie się autem po naszym mieście odbywa się tempem żółwia i dlaczego mam odwieczny problem z parkowaniem samochodów na osiedlowym parkingu.
***

4 września (o godz. 13.29) na stronie Infowyszków pojawił się artykuł
„Pierwsza kandydatka na burmistrza” podpisany przez niejakiego M.S. Pod
artykułem o godz. 14.40 pojawił się wpis pani Elwiry Czechowskiej „Żądam
usunięcia mojego tekstu z tej strony i zaniechania w przyszłości nieprawnego
kopiowania moich artykułów. Oryginał tekstu znajduje się tu:
http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140904/WYSZKOW/140909890”. Faktycznie niemalże bliźniaczy tekst o godz. 11.00 autora (ec) został zamieszczony na stronie internetowej „Głosu Wyszkowa”. To przykre (chociaż niedziwne), że redaktor Infowywszków nie potrafi samodzielnie sklecić kilku prostych zdań na tak prosty temat.
***

W gazetach ukazały się relacje z otwarcia wyremontowanych budynków szpitala (budynku przychodni specjalistycznych, budynku administracyjno-biurowego oraz portierni) oraz nowego budynku szkoły w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Cieszę się, że budynki szpitala przestaną straszyć swoją brzydotą, a dzieciaki będą miały wygodną, nowoczesną szkołę. Równocześnie obejrzałam galerię zdjęć z obu uroczystości i doszłam do wniosku, że zaproszeni zostali wszyscy, kogo można było zaprosić: marszałkowie, pracownicy ministerstwa, lokalni samorządowcy, pracownicy itp., itd. Dużo gości, dużo podziękowań, dużo prezentów i na koniec wielki poczęstunek, za który zapewne zapłaciliśmy my, podatnicy. Po raz kolejny zastanawiam się, czy potrzebne są aż tak huczne imprezy za zakończenie kolejnych inwestycji? Po co komu ta parada próżności?
Judyta
jusyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez zabrodzianka, w dniu 10.09.2014 r., godz. 19.49
Wstyd dla Naszych Włodarzy,różne są relacje z tych dożynek, fakt jest tylko taki,ze nie wystąpił zespól Topless.gwiazda wieczoru a mianowicie gwiazda Dożynek.Czyżby Włodarzom bliższe były relacje z P.Kalinowskim, czy z P.Bodio,bo dla niektórzych którzy ,tylko przyjechali o godz.na specjalną gwiazdę byli lekko zszokowani.Oni nie zastąpią ten zespół.A kto zapłacił za ten występ,skoro go nie bylo.Umowa jest wiążąca. Wielki wstyd dla wład z Powiatu i Gminy Zabrodzie.To znaczy,że PSL jest ważniejszy niż gwiazda wieczoru.
Dodane przez Edo, w dniu 10.09.2014 r., godz. 23.12
W roku wyborczym będą otwierać z pompą nawet miejskie kosze na śmieci.
Chwała herojam, pokrzyczał Tusk i Kaczyński
Dodane przez Desant Prawdy, w dniu 14.09.2014 r., godz. 11.10
Na Ukrainie likwidują klasy z polskim językiem wykładowym Juto jak znamy historię zlikwidują Polaków tam mieszkających a pojutrze...?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta