Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2019 r., imieniny Adeli, Klemensa

Jednoczmy się w Sanktuarium Świętego Idziego

(Zam: 03.09.2014 r., godz. 18.13)

Najstarsza w Wyszkowie świątynia została oficjalnie podniesiona do godności Sanktuarium. Uroczystości zgromadziły tłumy wiernych z Wyszkowa i okolic. Wydarzenie miało miejsce w poniedziałek 1 września w dniu odpustowym parafii św. Idziego. Do kościoła wniesiono relikwie, a ks. kan. Zdzisław Golan został mianowany kustoszem Sanktuarium i przyrzekł dbać o kult Świętego.

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Msza święta pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego, z udziałem biskupów: z Łomży - bpa Tadeusza Bronakowskiego, bpa Stanisława Stefanka, bpa Tadeusza Zawistowskiego oraz bpa archidiecezji białostockiej Henryka Ciereszko, a także biskupów seniorów, odbyła się o godz. 18.00. Na uroczystościach licznie zebrali się wierni, którzy korowodem od ul. Białostockiej, przez Skwer Jana Pawła II, pod przewodnictwem biskupów i kapłanów wnieśli relikwie świętego Idziego do świątyni. Zebranych przywitał proboszcz Zdzisław Golan. Zjawili się m.in.: prorektor ds. polonii i studentów w Akademii Polonijnej w Częstochowie ks. prof. Stanisław Łupiński, księża, siostry i bracia zakonni, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski i jego zastępca Adam Mróz, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, reprezentanci policji, straży pożarnej, straży miejskiej i różnych instytucji, w tym również dyrekcje placówek oświatowych, nauczyciele i pedagodzy oraz parafianie i pozostali wierni. O oprawę muzyczną mszy dbała orkiestra Ligii Morskiej i Rzecznej pod batutą komandora Józefa Kowalskiego oraz Chór Przyjacielski Leśno-Nauczycielski działający w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wyszkowie.
– Święty, który żył w jedności z naturą, ale też w jedności z innym człowiekiem – mówił biskup Janusz Stepnowski o świętym Idzim. – Był pojednany z naturą, z całym bożym stworzeniem. To jest szczególny Święty. Módlmy się do Boga, aby przez obecność relikwii św. Idziego i samo Sanktuarium ludzie w tym miejscu jednali się ze sobą.
Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Łomży - Tadeusz Śliwowski odczytał dekret o ustanowieniu kościoła Sanktuarium św. Idziego, którego treść jest następująca:
(…)„Aktualny kościół, który prawdopodobnie jest ósmym kościołem konsekrowanym pod wezwaniem św. Idziego w Wyszkowie, został konsekrowany w roku 1959 przez biskupa Płockiego Tadeusza Pawła Zakrzewskiego byłego biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej. W bieżącym roku wnętrze kościoła i figura Świętego patrona zostały poddane gruntownej konserwacji i renowacji. Mając na uwadze istniejący od XII w. i stale trwający kult świętego Idziego w parafii wyszkowskiej, a także przedstawione fakty o ożywieniu kultu w ostatnich latach, a mianowicie: sprowadzenie z Rzymu 18 października 2013 r. potwierdzonych certyfikatem autentyczności relikwii świętego Idziego I stopnia „ex ossiubus” (cząstka kości – przyp. red.), ogłoszenie w parafii roku świętego Idziego od 1 listopada 2013 r., opracowania nowenny ku czci świętego Idziego, odmawianej przed mszą świętą w poniedziałki, opracowanie ku czci świętego hymnu, który znalazł swoje miejsce w liturgii tego Kościoła, odwoływanie się w kazaniach niedzielnych do poszczególnych wezwań z litanii o świętym Idzim, przeprowadzenie wśród dzieci i młodzieży konkursów wiedzy i twórczości artystycznej na temat św. Idziego, przygotowanie sztandaru, ornatów i kapli liturgicznej z wizerunkiem św. Idziego” kościół został oficjalnie podniesiony do rangi Sanktuarium. Będzie w nim obchodzony dzień odpustowy – uroczystość świętego Idziego patrona kościoła i parafii – 1 września. W każdy poniedziałek o godz. 18.00 będzie odprawiana msza święta ku czci świętego Idziego, wszyscy kapłani spowiadający w Sanktuarium otrzymali władzę delegowaną do absolutnego rozgrzeszania w sakramencie pokuty, a ks. kan. Zdzisław Golan został mianowany kustoszem Sanktuarium Świętego Idziego w Wyszkowie.

„Czujemy się zaszczycenie i ubogaceni”
– Przed wiekami nasi przodkowie wybrali na patrona tego kościoła św. Idziego. W miejscu tym wielu ludzi odnajdywało swoją wiarę, zmieniało życie i stawało się po prostu lepszymi. Dzięki tobie, nasza świątynia wzbogaciła się o piękny znak jakim są relikwie tego świętego. Nic nie potrafi wyrazić naszej wdzięczności za tak wielki dar. Czujemy się zaszczyceni i ubogaceni – mówiła przedstawicielka parafian zwracając się do bpa Stanisława Stepnowskiego.
Kilka słów skierowała także do ks. Zdzisława Golana.
– Najbardziej dziękujemy za to, co jest niedostrzegalne, a tak naprawdę jest najbardziej istotne, głębokie zatroskanie o piękno naszych serc, o życie modlitewne, piękno liturgii i o to byśmy byli bliżej Jezusa. Księże dziekanie, a od dziś kustoszu naszego Sanktuarium, dziękujemy, że każdego dnia zostawiasz w tej parafii swoje serce, zaangażowanie i wielką miłość do tego kościoła i nas parafian. Bóg zapłać za wszystko.
– Obiecuję szerzyć kult św. Idziego nie tylko na Ziemię Wyszkowską, ale poza jej granice – zobowiązał się ks. Zdzisław Golan.
Obecni podczas mszy mogli oddać cześć relikwiom, łącznie z ucałowaniem, oraz obejść ołtarz we własnej intencji powierzając swe troski św. Idziemu.
P.D.

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Ustanowienie Sanktuarium
fot. Paulina Dąbrowska

Komentarze

Śnięty Franciszku na składaczku
Dodane przez Mamhaka, w dniu 04.09.2014 r., godz. 09.35
Święty Idzi wszystko widzi!
Dodane przez Nepotyzm, w dniu 04.09.2014 r., godz. 11.01
To jest ten dom czy dopiero ma on powstać Mamhaka?
RADA
Dodane przez SKROMNOŚĆ, w dniu 05.09.2014 r., godz. 11.05
O człowieku świadczą jego uczynki,a nie piękne słowa i pobożne minki. Zanim zaczniecie przesadnie chwalić lub krytykować radzę umiar zachować
Dodane przez RADY, w dniu 05.09.2014 r., godz. 11.40
RADA - a konkretnie powiatowa, to ci się śni po nocach nepoto.
do RADY
Dodane przez skromność, w dniu 05.09.2014 r., godz. 11.51
głodnemu zawsze chleb na myśli.Idz spać może fotel prezydencki Ci się przyśni.
Dodane przez Mamhaka, w dniu 05.09.2014 r., godz. 14.42
Nie prezydęcki a wicestarosty, z wypasiona pensją 12 tysięcy na rękę.
DO MAMHAKA
Dodane przez SKROMNOŚĆ, w dniu 05.09.2014 r., godz. 16.43
Cóż, to nie w mojej mocy udzielić Ci pomocy.Ale św Idzi wiele może i jak zechce to się za tobą wstawi i Ci pomoże.
Dodane przez Jątek, w dniu 05.09.2014 r., godz. 18.20
A co nie było na tej donioslej uroczystości naszego (jeszcze) wicestarosty Bociana?
Dodane przez Anonim, w dniu 05.09.2014 r., godz. 21.30
Tak patrzę i jakbym film pod tytułem FARAON oglądał.
klechy
Dodane przez jacek, w dniu 05.09.2014 r., godz. 21.41
A tumany wyszkowskie bede uczeszczac do kosciolka i zasilac kaske grubasow w czerni. Robcie tak dalej, wy wydacie kase, a oni wam dadza bazylike :-) - dla wiekszej kasy ofc.
Dodane przez Ada, w dniu 06.09.2014 r., godz. 08.20
Wspaniale, sanktuarium to nobilitacja dla tego zapyziałego w sumie miasteczka na wschodniej powincji.
DO MAMHAKA
Dodane przez dość tego, w dniu 06.09.2014 r., godz. 10.32
MARZĄ WAM SIĘ WYGODNE FOTELE.TEGO JUŻ ZA WIELE.NICZYM SPRZEDAJNE DZIEWKI ZABIEGACIE O KLIENTA ZAPEWNIAJĄC GO,ŻE KAŻDA Z WAS JEST BARDZIEJ ŚWIĘTA.NAJWYŻSZA PORA W TEN FOTEL TROCHĘ KOLCA WSADZIĆ ABY TYLKO PRAWDZIWY ŚWIĘTY TYŁEK MÓGŁ USADZIĆ.GDZIE POSTY,WYRZECZENIA,KTÓRE PROWADZĄ DO SWIĘTOŚCI I ZBAWIENIA
Dodane przez Mycka, w dniu 06.09.2014 r., godz. 10.39
Ty jaćku chciałbyś decydować co mam zrobić czy komu dać swoja kasę. Może jak ty jaćku mam zasilić Tel-Awiw?
Dodane przez Klient, w dniu 06.09.2014 r., godz. 11.40
POmódlmy się za Ojczyznę, a PO mszy do prokuratury!
do JACKA
Dodane przez GRUBY NIE ZAWSZE CHCIWY, w dniu 06.09.2014 r., godz. 13.21
Obserwuję nieraz chorobliwie chciwe osoby,które z chytrości wysuszają się na wiór.Ciągle im wszystkiego mało,jakby mogli toby połknęli cały świat.Pomimo,że obżerają się do rozpuku to nie mogą się dożreć i utuczyć.Niektórzy mało jedzą i jeszcze to próbują im wyrwać,bo oni są głodni i nienasyceni
Dodane przez rudi, w dniu 13.09.2014 r., godz. 10.40
nie pojmuję tej ciemnoty.katolickie gusła,relikwie,kult świętych i od kiedy potrzeba księdza i wiary w jakieś mity by być dobrym człowiekiem?
Dodane przez Mieszkaniec/wyborca, w dniu 13.09.2014 r., godz. 11.48
Nie potrzeba, masz rację. Ale Twój obcy naszej kulturze pseudonim każe sądzić, żeś POganin, a może żyd utajony? Nie rozumię, że dobry człowiek (za jakiego się pewnie uważasz) nie może z dobrocią w sercu przejść koło tego wydażenia. Nie POjmując tej "ciemnoty". Może "hołoty" jak juz nazwał ją POrządny Marej Eychler sympatyk PO.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl