Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Teodora



Dziękczynienie za tegoroczne plony

(Zam: 03.09.2014 r., godz. 17.30)

– Chleb zawsze jest i był darem Bożym wydobywanym z serca ziemi, owocem ciężkiej pracy rolnika, wspartej bożą przychylnością.

Niech to dzisiejsze święto będzie naszą wspólną radością – zwrócił się do przybyłych na tegoroczne święto plonów do Poręby, gospodarz gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul.

Piękne wieńce dożynkowe, goście, występy zespołów ludowych, pyszne jedzenie przygotowane przez koła gospodyń z poszczególnych sołectw, loteria fantowa czekały na mieszkańców gminy oraz gości, którzy niedzielę, 24 sierpnia postanowili spędzić na dożynkach gminy Brańszczyk. Pogoda nie rozpieszczała, ale to nie przeszkodziło w radości z zakończonych żniw. Zgodnie z tradycją, dożynki gminne rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Porębie. Po niej, korowód dożynkowy, który prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Dariusza Pieńkosa, starostowie dożynkowi oraz delegacje dożynkowe wraz z przybyłymi gośćmi, udał się na plac, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy witał wójt Mieczysław Pękul.
– W tym szczególnym dniu jest dobry czas, aby podziękować wam, drodzy rolnicy, za waszą ciężką pracę, za upór i poświęcenie, za gospodarność. Seniorom dziękuję za to, że zaszczepili młodym miłość do ziemi, a młodym za niełatwą decyzję pozostania na wsi i pracę na roli. Efekty gospodarności i zapobiegliwość widać wokół nas. Dzisiaj wieś to miejsce na wskroś nowoczesne, ale nikt nie dał tego za darmo. Wieś to miejsce, pielęgnujące tradycję i przywiązanie do wielowiekowej historii kultury – zaznaczył wójt.
Symbolem trudnej i ciężkiej pracy na roli jest bochen chleba, który jako wyraz wzajemnej miłości i działania na ręce wójta Pękula w imieniu rolników z gminy Brańszczyk przekazali starostowie dożynkowi Elżbieta i Wiesław Jachnowie z Dudowizny.
– Dziękuję za ten chleb, który jest symbolem daru Boga dla nas wszystkich. Jak co roku, tak i teraz będę starał się go dzielić w ten sposób, aby dla nikogo nie zabrakło – powiedział wójt M. Pękul, przystępując do ceremonii dzielenia się chlebem z obecnymi na dożynkach.
Starostowie dożynkowi przekazali również kosz chlebów, który otrzymały delegacje wieńcowe reprezentujące rolników z poszczególnych miejscowości, kapłani parafii pw. św. Barbary w Porębie, kapłani parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, radny sejmiku woj. mazowieckiego Marian Krupiński, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski dla samorządu powiatowego, radni gminy Brańszczyk na czele z przewodniczącą Rady Gminy Beatą Pieńkos, pracownicy Urzędu Gminy na czele z sekretarz Danutą Chmielewską, sołtysi gminy Brańszczyk, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół z terenu gminy Brańszczyk, przedstawiciele Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Porębie, dyrektor i pracownicy Banku Spółdzielczego w Brańszczyku, dyrektor, pracownicy i mieszkańcy DPS-u w Brańszczyku, strażacy z gminy Brańszczyk, Bożena i Jan Jóźwiakowie z firmy „Kłos-Pasz”, właściciele piekarni z gminy Brańszczyk, pracownicy służby zdrowia, aptek i weterynarii, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, kierownik Zygmunt Denis i przedstawiciele Zakładu Gospodarki Komunalnej, naczelnicy i pracownicy Poczty Polskiej, dyrektor i pracownicy Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku, kierownik i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, kierownik i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brańszczyku, przedstawiciele firm handlowo-usługowych i placówek handlowych, Koło Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele artystów występujących na dożynkowej scenie.
– Dożynki są świętem radości z plonów i owocem ciężkiej pracy rolnika, pracy, bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie gminy, powiatu, województwa i całego kraju – zaznaczył radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Krupiński.
– Mieszkańcy tej gminy mogą być dumni, że gmina z każdym rokiem staje się coraz piękniejsza i bogatsza dzięki realizowanym inwestycjom, które wpływają na poprawę warunków życia każdego z mieszkańców – dodał.
Starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski zwrócił uwagę, że gmina Brańszczyk jest specyficzna, a to ze względu na stałe kultywowanie tradycji wykonywania wieńców dożynkowych.
– Niemal każde sołectwo reprezentuje swoje arcydzieło – zwrócił uwagę starosta.
Wyróżnieni medalami ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego zostali Bartosz Depta i Paweł Depta z Niemir oraz Walerian Wiśniewski z Nowych Bud.
Nie zabrakło sołeckich stołów biesiadnych z Udrzyna, Nowej Wsi, Budykierza, Niemir, Poręby Średniej, Knurowca, Udrzynka, Dalekiego Tartak, Nowych Bud, Turzyna, Brańszczyka, Tuchlina, Dudowizny, Białegobłota Kurza, Białegobłota Starej Wsi, Przyjm, Trzcianki, Poręby Kocęby i Starych Bud, które zapraszały do degustacji przygotowanych potraw i ciast.
Odbył się konkurs na najsmaczniejsze konfitury, które przygotowały Teresa Rojek z Nowej Wsi, Bożena Głowacka z Brańszczyka, Katarzyna Romanik z Udrzynka, Koło Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka i Halina Domalewska z Dudowizny. Nagroda ufundowana przez wójta gminy przypadła Bożenie Głowackiej z Brańszczyka, która przygotowała wieloowocową konfiturę. W loterii fantowej główne nagrody trafiły do: rower – Dariusza Puściana z Dudowizny, tablet – Kuby Osowieckiego z Poręby, hulajnoga – Ewy Zdziarstek z Turzyna.
Wieńce dożynkowe wykonały sołectwa: Udrzyn, Budykierz, Brańszczyk, Poręba Kocęby, Trzcianka, Niemiry, Turzyn, Nowe Budy, Przyjmy, Dudowizna, Stare Budy, Knurowiec, Poręba Średnia, Tuchlin, Szkoła Podstawowa w Dybkach i sołectwo Przyjmy.
Jak na zabawę ludową przystało, na scenie dożynkowej zagrał i zaśpiewał zespół „Oberek” i „Małkinianki”. Obecni na święcie plonów mogli pobawić się w rytmach muzyki gwiazdy disco-polo Jorgus, zespołu Strażak oraz lokalnej formacji Takt.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta