Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2024 r., imieniny Bogusława, BogumiłyMECEO znowu później

(Zam: 07.05.2014 r., godz. 17.29)

Zarząd Powiatu o trzy tygodnie przedłużył wykonawcy termin oddania budynku Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej w Wyszkowie. Wcześniej zakładano, że prace zakończą się do końca maja. Problemy z utworzeniem jednego z większych powiatowych przedsięwzięć są od początku.

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, instytucja funkcjonowałaby już od września ubiegłego roku, bowiem władze powiatowe zakładały, że budowa wraz z kompleksowym wyposażeniem powinna zająć wykonawcy trzy miesiące. Tak się jednak nie stało. Najpierw powiat przychylił się do wniosku firmy Skorut i przedłużył termin do października, by na kilka dni przed jego upływem odstąpić od umowy z wykonawcą w związku z wadami projektowymi. W styczniu ogłosił kolejny przetarg na dokończenie tej inwestycji, który ponownie wygrał Skorut oferując najniższą cenę. Sprawa MECEO powróciła na ostatniej sesji powiatowej.
– Widzę, że dalej są duże perturbacje z firmą, takie same jakie były w ubiegłym roku. A jeszcze nie tak dawno pan starosta publicznie twierdził, że przedłużenie umowy z tą firmą nie wchodzi w rachubę. Jakie były podstawy, że znowu przesuwa się termin zakończenia prac? – pytał Waldemar Sobczak. – Ta inwestycja kosztuje nas przecież ponad 5 200 000 zł.
– Nie można mówić, że MECEO to pięć milionów na kolektory słoneczne – ripostował starosta Bogdan Pągowski. – Chcę przypomnieć, że MECEO to program ocieplenia budynku administracyjnego Starostwa i Urzędu Miejskiego, to prace inwestycyjne przy Centrum Kształcenia Praktycznego, to też prace przy internacie w Liceum Ogólnokształcącym. Dlatego nie wprowadzajmy mieszkańców powiatu w błąd.
Jak wyjaśnia starosta, powodem dla którego Zarząd Powiatu zdecydował o kolejnym przesunięciu terminu są kolejne błędy projektowe.
– Wyszła sprawa związana z niedoróbką przy projekcie. Projektant zapomniał doprojektować balustrady, które są potrzebne przy tarasie i schodach. Założenie było takie, że nie przedłużamy żadnych umów. Wykonawca też był doskonale poinformowany jakie są projekty i co należy zrobić – mówił Bogdan Pągowski, ponieważ odpowiedzialny bezpośrednio za inwestycję wicestarosta Zdzisław Bocian był na sesji nieobecny. – Wynikła taka sytuacja, więc na prośbę inwestora zastępczego zdecydowaliśmy się przedłużyć umowę, ponieważ trzeba zamówić dosyć nietypowe elementy aluminiowe i szklane obudowy. Te elementy były w projekcie, ale nie były w projekcie wykonawczym i nie były uszczegółowione.
Zdaniem władz powiatowych, nie ma zagrożenia nieukończenia tego przedsięwzięcia. Przedłużenie terminu nie jest też problemem dla Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która o całej sytuacji została już poinformowana i nie widzi przeciwwskazań ku temu. Dla powiatu nie będzie się to też wiązało z problemami rozliczeniowymi z tego tytułu.
– Trudno winić wykonawcę, że wynikają nowe sprawy, które są do realizacji. Balustrady muszą być zrobione, by odpowiadało to warunkom bezpieczeństwa – mówi starosta.
W związku z tym powiat nie będzie nakładał na wykonawcę odsetek karnych z tytułu niezrealizowania całości zadania w przewidzianym umową czasie. Jeśli jednak okaże się, że dodatkowe elementy nie znalazły się w specyfikacji przetargowej powiat będzie musiał dopłacić do interesu jeszcze ponad 13 000 zł.
MECEO to duży projekt obejmujący ogólne przystosowanie budynku internatu przy LO do pełnienia funkcji Centrum, a także instalację słonecznych kolektorów termicznych, baterii fotowoltaicznych, turbiny wiatrowej, pompy ciepła z wymiennikami gruntowymi, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, kompaktowego węzła cieplnego zasilanego z sieci miejskiej. Projekt obejmuje również budowę systemu sterowania, monitorowania i przekazywania parametrów pracy wszystkich instalacji do sieci pracowni szkolnych na terenie całego województwa mazowieckiego współpracujących z MECEO. Funkcjonowanie jednostki ma się opierać na dwóch założeniach: po pierwsze dawać młodzieży możliwość kontaktu z zaawansowanymi technologicznie instalacjami, a po drugie – monitorować pracę urządzeń i wykorzystywać ją do programu edukacyjnego, który ma się znaleźć na ogólnodostępnej platformie internetowej.
A.B.

Komentarze

Dodane przez Dobry, w dniu 08.05.2014 r., godz. 17.00
Dlaczego jak zawsze jest "dym" to ptaszek ucieka z Urzędu? Tylko on powinien się tłumaczyć za tą inwestycję jest przecież koordynatorem tego projektu. Ciekawe ile zarabia jako koordynator?
Dodane przez Zołza, w dniu 08.05.2014 r., godz. 17.04
Ale przed wyborami będzie zrobione? Grunt to wstęgę przeciąć w odpowiednim momencie.
Dodane przez Sceptyczny, w dniu 09.05.2014 r., godz. 13.57
Po roku wszystko zacznie się sypać i przestanie działać.
Dodane przez Zołza, w dniu 11.05.2014 r., godz. 14.16
Wykopanie betonowych słupów przy AWP też później do w nieskończoność...

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta