Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 września 2019 r., imieniny Maurycego, Tomasza

Rada zgadza się na licea w Zabrodziu

(Zam: 02.04.2014 r., godz. 17.33)

Rada Powiatu zdecydowała, że w Zespole Szkół w Zabrodziu powstaną dwie nowe szkoły – liceum ogólnokształcące dla młodzieży i liceum dla dorosłych. Jest jednak warunek – w tegorocznej rekrutacji do oddziałów musi się zgłosić co najmniej dwudziestu uczniów.

Foto
Rada zgadza się na licea w Zabrodziu

Obecnie w skład Zespołu Szkół w Zabrodziu wchodzą technikum, szkoły zawodowe: wielozawodowa, kształcąca kucharzy, piekarzy oraz zaoczne studium dla dorosłych z ofertą w zawodzie opiekun medyczny.
– W toku prac nad naborem na rok szkolny 2014-2015 dyrektor Zespołu Szkół w Zabrodziu zgłosiła wniosek do Zarządu Powiatu o utworzenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i liceum ogólnokształcącego dla młodzieży. Wniosek ten został poddany analizie przez wydział edukacji, a następnie przedstawiony do dyskusji i aprobaty na komisji edukacji, kultury i sportu – powiedział naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski. – Wniosek był przedmiotem wnikliwej oceny, nie jest tak, że wszystkie zgłoszone propozycje były jednoznacznie oceniane.
Naczelnik podkreślił tym samym, że, o ile propozycja utworzenia liceum dla dorosłych nie spotkała się z żadnymi wątpliwościami, tak w przypadku szkoły dla młodzieży zastrzeżenia się pojawiły.
– Warunki dla kształcenia młodzieży są w mojej szkole bardzo dobre. Mamy bardzo dobre zaplecze i kadrę pedagogiczną – prawie trzy czwarte to nauczyciele dyplomowani z najwyższymi kwalifikacjami, ale przy tym bardzo skromną ofertę edukacyjną – argumentowała dyrektor szkoły Bogumiła Kuhiwczak, próbując jednocześnie rozwiać wątpliwości. – Od przeszło dziesięciu lat dajemy propozycję kształcenia tylko w jednym zawodzie – technik żywienia i usług gastronomicznych. Robiąc sondaż otrzymaliśmy zwrotną informację, że mamy za mało propozycji, co może być przyczyną małego zainteresowania szkołą.
Zdaniem dyrektor, nie bez wpływu na słabnącą chęć nauki w tamtejszej szkole ma też jej lokalizacja.
– Jeśli chodzi o Mostówkę dotarcie nie jest dobre, tak samo z Niegowa. Trzeba pokonać co najmniej trzy kilometry, żeby dojść do szkoły, a nie mamy żadnego autobusu, który by do nas dowoził młodzież – podkreśliła B. Kuhiwczak.
O zastrzeżeniach do nowej propozycji opowiedział Waldemar Sobczak.
– Czy takie same kryteria dwudziestu uczniów są postawione również w stosunku do innych szkół? – pytał radny. – Może być tak, że inni dyrektorzy powiedzą: „Ja mam przyzwolenie na następne klasy dla dwudziestu uczniów”.
– Pani dyrektor robiła rozeznanie na terenie gminy Zabrodzie i z wiedzy, którą uzyskała wynika, że są chętni do nauki w liceum ogólnokształcącym dla młodzieży i istnieje też przesłanka, że pani dyrektor może dokonać naboru do szkoły dla dorosłych – odpowiedział radnemu wicestarosta Zdzisław Bocian. – Dlaczego dwudziestu uczniów? Wówczas są finansowe przesłanki, by szkoły prowadzić. Jeżeli chętnych byłoby mniej, powiatowi by się to po prostu nie opłacało – musiałby za dużo dopłacać. Jeśli pani dyrektor nie dokona naboru, to szkoła nie powstanie.
Wicestarosta wytłumaczył też, że nie wszystkie szkoły funkcjonują w ramach takich samych kryteriów, a jest to spowodowane innymi warunkami w jakich działają, np. w szkołach na terenie Wyszkowa oddział ma liczyć 26-30 uczniów.
Waldemar Sobczak pytał też, dlaczego wniosek o utworzenie nowych oddziałów trafił do zarządu tak późno.
– Będzie to skutkowało tym, że wydamy środki własne powiatu, bo nie dostaniemy subwencji – podkreślał radny.
– Pani dyrektor robiła rozeznanie, dlatego wniosek został złożony w takim czasie – ripostował Z. Bocian. – Na utworzeniu szkół nie stracimy. Przy subwencji oświatowej, przy tych kilkudziesięciu milionach, które angażujemy w oświatę w powiecie wyszkowskim w ciągu roku, kwota około 30 tysięcy złotych nie jest tak wysoka, żeby powiat nie mógł jej przekazać, tym bardziej, że zostanie zrefundowana w roku następnym, gdy szkoły pojawią się w Systemie Informacji Oświatowej.
Zdaniem wicestarosty, obecna sytuacja ZS w Zabrodziu jest „nieszczególna”. Placówka konkuruje ze szkołami w Wyszkowie, Radzyminie, Wołominie, Tłuszczu.
– Te miejscowości dysponują dużą siecią szkół. Poprzez ich oferty nabór do Zespołu Szkół jest bardzo utrudniony – stwierdził wicestarosta.
W przypadku szkoły dla dorosłych radni byli jednogłośni. Natomiast w głosowaniu nad liceum dla młodzieży od głosu wstrzymał się Waldemar Sobczak.
A.B.

Komentarze

Dodane przez Sąsiad, w dniu 02.04.2014 r., godz. 19.19
I bardzo dobrze. Gratuluję determinacji.
dyrektor
Dodane przez naj, w dniu 02.04.2014 r., godz. 20.43
Piękna Pani Dyrektor - zwolennik
Dodane przez Adelajda, w dniu 03.04.2014 r., godz. 21.21
"Jest jednak warunek - w tegorocznej rekrutacji do oddziałów musi się zgłosić co najmniej dwudziestu uczniów" - ten warunek może wypaczyć ideę powstania szkół. Wiadomo, że na siłę będą podciągać nawet słabeuszy żeby spełnć to kryterium. Może się mylę.
Dodane przez xyz, w dniu 04.04.2014 r., godz. 16.45
Czy ktoś myśli nad przyszłością tych dzieci? Wszędzie otwierają licea, a co potrafi młodzież po takim 3-letnim liceum? a co ze szkołami technicznymi? przeciez juz brakuje fachowców w danej dziedzinie. Teraz technikum i szkola zawodowa to przyszłość, na takie szkoły powinno sie stawiać a nie nowe licea powoływać...
Dodane przez Samson, w dniu 04.04.2014 r., godz. 23.49
Nie, temu krajowi nie są już potrzebne myślące elity. Mu jest POtrzebna klasa robotnicza, wyrobnicy na śmieciowych umowach do 67 r. życia. Czyli do śmierci. Tak, niewolnik jest POtrzebny.
Dodane przez kaja, w dniu 11.04.2014 r., godz. 16.24
POmysł na elity po 3-letnim liceum w większości bez matury, to dobiero będą myślące elity:-)
Dodane przez Ja, w dniu 12.04.2014 r., godz. 09.52
Od czegoś trzeba zacząć. Trzyletnie liceum na dobry początek. Matura w mniejszej placówce jest podono łatwiejsza :)
Dodane przez kiki, w dniu 17.04.2014 r., godz. 10.33
Matura jest identyczna w każdej szkole i sprawdzana poza szkołą w OKE, jakby ktoś nie wiedział.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl