Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...

(Zam: 12.03.2014 r., godz. 16.46)

Z Warszawy, Gdańska i Wrocławia przyjechali do Wyszkowa członkowie rodziny Stanisława Łaneckiego ps. Przelotny, by po 68 latach od jego śmierci odebrać nadany mu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Godzinna uroczystość w miejskiej bibliotece poprzedzona była złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, na którym między innymi wyryte jest nazwisko Łaneckiego. Zaprosili na nią mieszkańców Urząd Miejski i Stowarzyszenie „Pepisko”, bo to dzięki blogowi Marka Filipowicza informacja o orderze znajdującym się w depozycie burmistrza trafiła do Sławomira Makaruka (historię tę i wywiad z S. Makarukiem publikowaliśmy w poprzednim numerze „Wyszkowiaka”). Wraz z innymi członkami swojej rodziny usiadł w pierwszym rzędzie krzeseł w sali im. Maciąga miejskiej biblioteki – tuż przed nimi na stoliku stało zdjęcie Stanisława Łaneckiego oraz bukiet białych i czerwonych goździków. To siostrzeńcy i siostrzenice „Przelotnego”, którzy od burmistrza odebrali odznaczenie.
– W 2009 r. radni Rady Miejskiej, pochodzący przecież ze wszystkich opcji politycznych, jednogłośnie opowiedzieli się za budową pomnika Żołnierzy Wyklętych. Nie we wszystkich miastach tak było – podkreślał Grzegorz Nowosielski, który przypomniał też uroczystość odsłonięcia monumentu, podczas której wręczano prezydenckie odznaczenia.
Nikogo z rodziny Łaneckiego wtedy nie odnaleziono, by mógł odebrać order.
– Został on przekazany gminie Wyszków. Nie myśleliśmy, że kiedykolwiek uda się dokonać tego odznaczenia – mówił burmistrz.
– To wielki zaszczyt dla nas – powiedział w imieniu rodziny Sławomir Makaruk, dziękując wszystkim zaangażowanym w zachowanie pamięci o wuju, jak i mającym wkład w uroczystość.
Ceremonii przyglądało się kilkadziesiąt osób, m.in. prezes pułtuskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Bobrowski, członek zarządu organizacji Ryszard Grochowski, prezes koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, członek zarządu tej organizacji Czesław Sobolewski, prezes związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych koło w Długosiodle Władysław Guzowski, badaczka historii Żołnierzy Wyklętych Dorota Cywińska, potomkowie Żołnierzy Wyklętych: Irena Leksa (z domu Nasiadka) Jan Kmiołek, Mirosław Widlicki ze ŚZŻAK, harcerze, Marek Filipowicz ze stowarzyszenia „Pepisko, zastępca burmistrza Adam Mróz.
O rodzinie Stanisława Łaneckiego i historii odbicia więźniów z pułtuskiego więzienia, któremu dowodził „Przelotny”, opowiedział pracownik biblioteki Mirosław Powierza.
– Obstawiono wszystkie drogi dojazdowe, dobrym pomysłem było aresztowanie przez nich pracownika więzienia, który pomógł je otworzyć i wskazał cele, gdzie znajdowali się partyzanci – mówił M. Powierza. – Później poprosił, żeby go pobito, żeby nie miał kłopotów z tego powodu. Według UB, uwolniono wtedy około 40 więźniów, według WiN-u – około 70. Nie dowiemy się dziś jak było naprawdę. Żołnierze atakujący więzienie rozprawili się z najbardziej zatwardziałymi strażnikami, tych uśmiercono. Mimo powodzenia tej akcji śmierć poniosło dwóch żołnierzy, wśród nich dowódca Stanisław Łanecki. Miał wtedy 21 lat, był jednym z najmłodszych dowódców w Puszczy Białej.
„Przelotny” został pochowany w Długosiodle na cmentarzu parafialnym.
– Musiało się to odbyć w tajemnicy, bo często takich prawdziwych Polaków UB wyrzucało z grobów. Przez wiele lat był bezimienny, ale byli ludzie, którzy pamiętali i pamięć zachowali. Dziś na cmentarzu w Długosiodle jest grób Stanisława Łaneckiego postawiony staraniem okręgu pułtuskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – podkreślał Mirosław Powierza. – Chwała bohaterom. Chcę zapewnić, że Wyszków pamięta o nich, o ludziach, którzy przelali krew i którzy walczyli o wolną Polskę – zakończył.
Uczestnicy uroczystości na jego prośbę uczcili chwilą ciszy wszystkich żołnierzy niepodległościowego podziemia.
Dziś w Pułtusku na budynku więzienia jest tablica poświęcona akcji odbicia więźniów – o tym fakcie przypomniał Ryszard Bobrowski.
– Co roku uroczyście obchodzimy datę uwolnienia więzienia poprzez uczestnictwo we mszy za dusze bohaterów, w której biorą udział mieszkańcy, władze samorządowe, organizacje polityczne, pozarządowe, młodzież szkolna. Składamy wiązanki kwiatów pod tablicą – podkreślił. – Pułtusk pamięta tę akcję i jest wdzięczny za uwolnienie więźniów politycznych.
R. Guzowski dzielił się informacjami o akcji, które przekazali mu jej uczestnicy.
– Pogrzeb Łaneckiego odbył się w nocy, trumnę nieśli na ramieniu koledzy, postawiono brzozowy krzyż, napis kto tu leży. Zginął krzyż i napis. Tak było kilka razy, przez długi czas grób był bezimienny – mówił.
Spotkanie było okazją do refleksji i dzielenia się szczątkami informacji na temat pułtuskiej akcji. Zainteresowani mogli obejrzeć miniwystawę poświęconą Łaneckiemu, na której znalazły się m.in. publikacje „Wyszkowiaka” jemu poświęcone. Piętro niżej dostępna była ekspozycja poświęconą Żołnierzom Wyklętym.
J.P.
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...
 
Po 68 latach od śmierci Łaneckiego...

Komentarze

Dodane przez Lokis, w dniu 12.03.2014 r., godz. 17.41
A myślałem, że pan Makaruk nie dojedzie i okaże się, że coś mu jednak wypadło. Rodzina w Komplecie, podobno zadowolona z wyszkowskiej wizyty. Tylko gdzie ci pisowcy?
Ad Lokis
Dodane przez knom, w dniu 12.03.2014 r., godz. 18.29
Tylko gdzie ci pisowcy? - na ostatnim zdjęciu, trzech. Masz tu wszystko co najlepsze z tej partii w Wyszkowie. No może znalazło by się jeszcze kilku, reszta to patriotyczni pozerzy.
Dodane przez O.N.A., w dniu 12.03.2014 r., godz. 19.04
Pewnie reszta siedziała w prokuraturze. Żołnierze "Wykręci-ć"
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 12.03.2014 r., godz. 22.26
Piękna uroczystość. Stanisław Łanecki to Polak, jakich dziś trudno spotkać. Myślący o Polsce i walczący za Polskę. Dowódca oddziału, który z rąk UB odbił kilkudziesięciu więźniów. To niezwykłe, że jednak jego rodzina doczekała się sprawiedliwości. Po prawie 70 latach !!! Jeżeli chodzi natomiast o komentarz knoma to informuję, że wystąpiłem w lutym z PiS Wyszków. Wg mnie również A. Mickiewicz nie jest członkiem PiS, lecz radnym bezpartyjnym który kandydował z list PiS.
Dodane przez TD, w dniu 12.03.2014 r., godz. 22.51
Wśród tych, którzy nie chcą niczego poświęcać dla ojczyzny, aż 53 proc. to kobiety (wśród mężczyzn 29 proc.). Gdyby trzeba było coś poświęcić dla Polski, 25 proc. mężczyzn oddałoby za nią swoje życie lub zdrowie, a 23 proc. poświęciłoby karierę. Tylko 13 proc. oddałoby majątek. Inaczej sprawa wygląda u kobiet. One również na pierwszym miejscu poświęciłyby zdrowie (13 proc.). Karierę i majątek poświęciłoby, odpowiednio, 11 i 10 proc. pań, a szczęście osobiste 7 proc. Osoby po 45. roku życia i starsze chętniej poświęciłyby coś dla kraju niż młodsze. Ale oddanie zdrowia lub życia deklaruje np. aż 27 proc. młodych w przedziale 18-24 lata.
Dodane przez Wanda, w dniu 12.03.2014 r., godz. 23.10
Panie Marku, mogę sądzić, że Pańska przynależność do wyszkowskiego PiS nigdy nie była zarzutem. Myślę, że wręcz przeciwnie, był Pan jasnym kontrastem w całej tej masie ciemnoty i zakłamania. Jak Pan myśli, dlaczego tak bardzo wyszkowscy liderzy tej partii rozbitków przelękli się tego niezwykłego określenia "Szałajda"? Boją się, że przyklei im się ono do tyłków, zresztą słusznie, bo oczekiwany przeze mnie proces w tej sprawie wyciągnie do wierzchu brudy, z których już się nie otrzepią. Mam jeszcze pytanie do porządnych posłów PiS, jak długo jeszcze swoim imieniem będą firmować ten skompromitowany nepotyzmem i hipokryzją skład?
Dodane przez Lokis, w dniu 12.03.2014 r., godz. 23.29
Gratulacje dla Pana Marka! Ta struktura w Wyszkowie to kilku korytowców, bez zaplecza. Ludzie nie chcą obłudy! Brawo.
Dodane przez Liwiec, w dniu 13.03.2014 r., godz. 08.28
Gratulacje Panie Marku! "Mamhaka" już chyba sam rządzi "PIS-kiem"
Dodane przez Krzysztof Rusak, w dniu 13.03.2014 r., godz. 10.11
Dla formalności. Ja także 14-01-2014 złożyłem rezygnację z członkostwa w wyszkowskim PIS.
Dodane przez Królowa Bona, w dniu 13.03.2014 r., godz. 10.28
Mam nadzieję, że w obu przypadkach (Pan Marek i Krzysztof) nie wyrzekli się całkowicie związków z PiS. Myślę, że ogólnokrajowa potrzeba przełamania władzy PO - PSL nadal nas jednoczy. Ja zdystansowałam się jedynie do wyszkowskich struktur tej partii. Pozdrawiam i również gratuluję państwu decyzji.
Dodane przez Wiktor, w dniu 13.03.2014 r., godz. 10.35
Szacun dla rodzin Stanisława Łaneckiego, za to że przyjechali po odznaczenie z tak daleka. Chwała Bohaterom!
do Marka Głowackiego
Dodane przez knom, w dniu 13.03.2014 r., godz. 11.33
Miał Pan zapewne powody swojej decyzji, a jeśli chodzi o mnie to zapewniam, że jak wielu na tym forum nie mam nic przeciwko pisowi jako ogólnopolskiej partii, jednak nie jestem na tyle ślepy i głuchy żeby ślepo ufać takim ludziom jak Sobczak. P.S. a może Pan wie coś na jakiej podstawie i dokumentach zawarta została wyszkowska koalicja samorządowa, w której PiS także dostał się do słoika z konfiturami?
Dodane przez Jątek, w dniu 13.03.2014 r., godz. 13.44
Dlatego nikogo z PiS owskich "patriotów" nie było na spotkaniu w bibliotece. I chyba dobrze, bo tacy co donoszą do prokuratury nie są godni czcić pamięć człowieka który wyzwalał więzienia.
Nie o taka Polskę walczyli "Wyklęci" panie Sobczak i Warpas
Dodane przez TD, w dniu 13.03.2014 r., godz. 19.05
"- Władza korzysta z wszelkich metod, by zamknąć usta nieprzychylnym jej mediom i dziennikarzom - mówił dzisiaj w Sejmie Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", który został zaproszony na posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wolności Słowa." A w Wyszkowie wbrew idei wolności słowa pisowcy ganiają po prokuraturach panie Sakiewicz.
Dodane przez Golem, w dniu 13.03.2014 r., godz. 20.42
Jeśli można zapytać, co było powodem Pańskiego odejścia z tej kiepskiej w Wyszkowie partii?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 13.03.2014 r., godz. 20.43
Bardzo ciekawe na spotkaniu były wystapienia różnych osób z sali. pan z Długosiodła opiekun grobów mówił o wieloletniej pracy swojego środowiska w związku z upamiętnianiem poległych m.in. "Przelotnego", pan z Pułtuska był jednym z ostatnich świadków, którzy mieli coś do powiedzenia ze swojej pamieci w związku z odbiciem więźniów z pułtuskiego więzienia. Warto było tego posłuchać.
Dodane przez irek, w dniu 13.03.2014 r., godz. 22.11
Burmistrzowie po wczasach, opaleni, wypoczęci a podwładni...?
Dodane przez Zołza, w dniu 13.03.2014 r., godz. 23.01
A pan Gajewski nadal w PiS?
Dodane przez Marko, w dniu 14.03.2014 r., godz. 08.32
Jak wiadomo na uroczystość przybyły rodziny z Gdańska, Wrocławia i Warszawy odznaczenie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznane Stanisławowi Łaneckiemu będzie przechowywane przez państwo Małgorzatę i Jacka Szczęsnych z Gdańska. Pani Małgorzata jest córką siostry "Przelotnego" Irminy Mańkowskiej zmarłej w lutym br. Pani Irmina już od 1941 r. działała wraz ze Stanisławem i drugim bratem Lucjanem w ZWZ.
Dodane przez Anonim, w dniu 14.03.2014 r., godz. 23.08
W społecznej świadomości wciąż jeszcze pokutuje fałszywy obraz tamtych wydarzeń. Komunistyczna propaganda z pokazowymi procesami na wiejskich świetlicach zrobiła swoje. Dlatego bardzo ważne są takie inicjatywy i tylko cieszyć się, że właściwej rangi nadają im także miejscowe władze. Wyszków dawniej uważany za czerwone zagłębie, w tym temacie, nie ma się czego wstydzić, bo mimo wszystko nigdy nie brakowało tu pozytywnie zaangażowanych ludzi.
Dodane przez TD, w dniu 14.03.2014 r., godz. 23.43
"Wyborcza" przyznaje się do porażki w swej walce z polskim patriotyzmem, czy chce na nim zarobić? Czerska robi cykl reportażowy o Żołnierzach Wyklętych z okresu, (sic!) gdy walczyli oni z Niemcami. Wypada zapytać, czy któryś z artykułów w ramach cyklu opublikuje np. major Zygmunt Bauman? Ten publicysta m.in. "Wyborczej" ma spore doświadczenie w kwestii zwalczania wyklętych "bandytów"...
Dodane przez ..., w dniu 15.03.2014 r., godz. 10.02
Historia Wyklętych wg Michnika? Do ręki nie wezmę tego GWna!
Tfusk wszedł w buty Kaczyńskiego
Dodane przez Tfusk, w dniu 15.03.2014 r., godz. 10.35
Żółwika z Putinem pani płemierze, niema co się na swojego pana obrażać za jakąś skorumpowaną Ukrainę, prawda? Zaufanie musi być, przecież śledztwo smoleńskie jest w jego rękach. Żółwika, zrobiliście w Smoleńsku swoje. Za tę zdradę jeszcze płemierr zapłaci.
Dodane przez $$$, w dniu 15.03.2014 r., godz. 18.33
Dziękuje patriotom z pod znaku różowego morła ! GAzeta Wybiórcza faktycznie chce dorobić tymi artykułami.
Dodane przez Pipi, w dniu 15.03.2014 r., godz. 19.06
Brawo młode dziewczyny, mając takiego przodka też byłabym dumna!
Dodane przez O.N.A., w dniu 15.03.2014 r., godz. 19.53
One są dumne. A mnie zabrakło tu zdjęcia młodych panien, które znaleźć można w papierowym wydaniu. Zainteresowanie tematem młodych osób jest budujące. Patriotyzm to duma, GWno to obciach!
Dodane przez Jacek, w dniu 16.03.2014 r., godz. 15.56
Tak samo jak na troskę o kraj Tuska nie dam się nabrać na "szczerość" Gazety Wyborczej.
Dodane przez rodak zza buga, w dniu 18.03.2014 r., godz. 09.34
Panie Głowacki i Panie Rusak, mam pytanie. Podkreślacie obaj, że wystąpiliście z PIS Wyszków. Czy oznacza to, że znaleźliście sobie miejsce w jakimś innym PISie, np. Łochów, albo Wołomin (tak dla przykładu tylko wymieniam, bo nie wiem czy tam jest wogóle PIS). I jeszcze jedno - Panie Głowacki, ile razy pan już wstępował i występował z różnych PISów i z jakiej teraz parti będzie pan na tego burmistrza chciał kandydować? O odpowiedź proszę obu panów.
się chyba nie doczekam odpowiedzi.
Dodane przez rodak zza buga, w dniu 18.03.2014 r., godz. 11.33
Panowie nie wiedzą co mają powiedzieć?
parti - do szkoły zamiast do polityki!
Dodane przez knom, w dniu 18.03.2014 r., godz. 15.20
Jak tam gospodarka leśna z za Buga, idzie się na tym haniebnym procederze wyżywić? Z twojej PO na pewno nie wystartuje. Skompromitowana totalnie geniuszu.
Dodane przez Jas, w dniu 18.03.2014 r., godz. 19.14
Jestem jak Głowacki, za pisem, ale nie wyszkowskim. Rodak jak chce niech głosuje na Sobczaka i ferajnę. Mnie te towarzystwo po prostu śmieszy. A Mamhaka niech idzie poszukać teraz szczęście na ojcowiznę pod Tłuszcz w powiecie wołomińskim.
Do Mamhaka - Sobczaka
Dodane przez Aj Szałajda, szałajda., w dniu 18.03.2014 r., godz. 20.20
Mamhaka-Sobczak podobnie jak Napoleon ale tylko wzrostem. Bozia rozumu nie dała no i nasz lokalny napoleonek zastąpił to złośliwością w stosunku do innych ludzi. Każdy lepszy od napoleonka musi być przez niego niszczony a głupszych od napoleonak trudno znaleźć. I tak nasza lokalna napoleońska głowa niszczy wszystko co trafi na swej drodze. Taka to napoleońska głowa.
Żal d... ściska panie Świtalski
Dodane przez B. Komorowski?, w dniu 18.03.2014 r., godz. 23.31
7 marca do Wyszkowa przyjadą członkowie rodziny Stanisława Łaneckiego: synowie i córki Jego sióstr. O 15.30 wspólnie z burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Wyszkowie. O godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej odbędzie się spotkanie, podczas którego burmistrz przekaże rodzinie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie Stanisława Łaneckiego odznaczył Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Jak wół stoi, że nie Komorowski...
Dodane przez O.N.A., w dniu 19.03.2014 r., godz. 08.35
To się dopiero nazywa fanatyzm, fakty historyczne wywlekać na swoją stronę. Nieprofesjonalne!
Do mądrych inaczej.
Dodane przez Antoni, w dniu 19.03.2014 r., godz. 10.47
Mam dziwne przeczucie, że żaden z wyszkowskich PiS-owców, hakowców, szałajdowców nie zostanie już nigdy wybranym do lokalnych władz. Tego też wam wielu ludzi serecznie życzy panowie Sobczak, Zaręba, Cabaj, Warpas, Sbieski, Tałter. Warto te nazwiska zapamiętać jako synonim wyszkowskiego wstydu. Nigdy i nigdzie z tymi ludzmi lepiej z mądrymi stracić niż z nimi zystać.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta