Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 września 2019 r., imieniny Mateusza, Miry

Kościół św. Idziego stanie się sanktuarium

(Zam: 11.12.2013 r., godz. 17.04)

Decyzją Biskupa Łomżyńskiego kościół pw. św. Idziego w Wyszkowie 1 września 2014 roku uzyska godność Sanktuarium. Świątynia otrzymała relikwie – cząstkę kości św. Idziego sprzed 1300 lat. Proboszcz planuje też m.in. renowację jego figury znajdującej się w ołtarzu.

Foto
Kościół św. Idziego stanie się sanktuarium
– Podniesienie kościoła do godności sanktuarium i uzyskanie relikwii św. Idziego jest wyróżnieniem nie tylko dla parafii, ale również dla Wyszkowa i Diecezji Łomżyńskiej – zwraca uwagę proboszcz parafii św. Idziego, ksiądz dziekan dr Zdzisław Golan, który jest inicjatorem podniesienia świątyni do rangi sanktuarium.
Od 1 września 2014 roku relikwie świętego Idziego w kościele parafialnym będą odbierały publiczną cześć, zgodnie z dekretem wydanym w Watykanie 30 września 2013 roku.
Postać św. Idziego jest obecna w tradycji parafii od wielu pokoleń. Wierni otaczają szczególnym szacunkiem tego świętego już od XVI wieku. Wspomnienie liturgiczne św. Idziego przypada 1 września. W czasie odpustu ku jego czci, który miał miejsce w tym roku, parafianie oddawali cześć swojemu świętemu patronowi uczestnicząc licznie we mszach świętych i obchodząc w procesji ołtarz z jego figurą, a wielu to czyniło również na kolanach. Taką cześć odbierają święci zazwyczaj w sanktuariach.
– Było to jedną z przyczyn zwrócenia się z prośbą do biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego o podniesienie tej świątyni do godności sanktuarium – zaznacza ksiądz proboszcz.

Przygotowania do uroczystości
Aby mogło powstać sanktuarium, to oprócz szczególnej czci wiernych danego świętego potrzebne są jeszcze relikwie tego świętego. Dlatego ksiądz proboszcz zwrócił się do biskupa łomżyńskiego na początku października 2013 roku z prośbą o pomoc w uzyskaniu dla kościoła relikwii tego świętego.
– Dzięki zaangażowaniu księdza biskupa kościół św. Idziego w Wyszkowie otrzymał relikwie I stopnia – cząstkę kości św. Idziego sprzed 1300 lat – informuje ksiądz proboszcz. – Relikwie otrzymaliśmy z Watykanu – miejsca przechowywania relikwii wszystkich błogosławionych i świętych Kościoła Katolickiego.
– Aby się godnie przygotować do planowanych uroczystości podjęte zostały prace konserwatorskie wewnątrz kościoła łącznie z planowaną renowacją figury św. Idziego, która pochodzi z 1953 roku, a która po 60. latach od jej powstania wymaga gruntownych prac konserwatorskich – podkreśla ksiądz proboszcz. – W planach jest także – dzięki ofiarności i życzliwości parafian – doposażenie kościoła w stylu klasycystycznym. W okresie wakacyjnym poddano gruntownej renowacji i konserwacji tabernakulum pochodzące również z 1953 roku. Założone zostało nowe nagłośnienie w kościele oraz przy Grocie Matki Bożej. Obecnie trwają prace związane z wymianą żyrandoli. Oddano do renowacji obraz Matki Boskiej Niepokalanej, zwanej też Apokaliptyczną.
Marzeniem proboszcza jest, aby relikwie św. Idziego zostały uroczyście wniesione do kościoła przy dźwięku nowych dzwonów, bo dotychczasowe są popękane.

Harmonogram pracy duszpasterskiej
Od 1 listopada 2013 roku w parafii proboszcz ogłosił rok św. Idziego. W każdy poniedziałek odbywa się nowenna do św. Idziego. Po każdej mszy św. jest odmawiana specjalna modlitwa przez pośrednictwo św. Idziego. Powstała nowa pieśń ku jego czci, którą napisała jedna z parafianek. Melodię skomponował krakowski kompozytor Piotr Pałka, który jest również kompozytorem melodii do hymnu powstałego z okazji wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce.
– W kazaniach niedzielnych nawiązuje się do starożytnej litanii ku czci św. Idziego, przybliżając tym samym jego postać – wymienia ksiądz proboszcz. – Tegoroczny konkurs wiedzy religijnej dzieci i młodzieży ma mieć charakter dokładniejszego poznawania osoby naszego świętego patrona – dodaje.
M.P.

Komentarze

Dodane przez Mieszkaniec, w dniu 12.12.2013 r., godz. 16.41
Gratuluję i życzę powodzenia. Wyszków wiele zawdzięcza św. Idziemu. Bez jego kultu bylibyśmy niewiele ważniejszym od Zabrodzia ośrodkiem.
Dodane przez ~(), w dniu 13.12.2013 r., godz. 09.09
ciekawe czy ,,opłaty" pójdą w górę
Dodane przez gery, w dniu 13.12.2013 r., godz. 10.10
Wiadomo, modlitwy z sanktuarium są ważniejsze i bardziej doniosłe...
Dodane przez Golem, w dniu 13.12.2013 r., godz. 10.16
Taj - Straż Miejska będzie POdwójnie kasować za odpustowe stragany :)
Dodane przez Jan4P, w dniu 13.12.2013 r., godz. 12.00
W przeszłości kościół św. Idziego pełnił niejako rolę sanktuarium. Czczona tu była łaskami słynąca figura patrona. Przybywały pielgrzymki pątników z bliższej i dalszej okolicy. Ustanowienie Sanktuarium to nobilitacja dla miasta. Jestem za. Pozdrawiam
Dodane przez Alicja, w dniu 15.12.2013 r., godz. 00.06
To wspaniała wiadomość! Wyszków wpisze się na mapę pątniczą polski. Nasza wiara nie zginie jakby chcieli tego ci z PO i SLD. Komuniści i POstkomuniści (Europejczycy).
Dodane przez Antoni, w dniu 16.12.2013 r., godz. 18.43
Szczęść Boże dobrym pomysłom. Sanktuarium to przecież promocja dla miasta. Trzymam kciuki.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl