Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Zabrodzie uczciło Święto Niepodległości

(Zam: 20.11.2013 r., godz. 16.50)

Gdy 11 listopada w całym kraju odbywały się pochody, parady i inne uroczystości upamiętniające 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mieszkańcy i władze Zabrodzia święto uczcili skromnie, ale z należytymi honorami.

Gminne uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele Świętej Trójcy w Niegowie z udziałem licznych pocztów sztandarowych ze szkół i instytucji oraz warty strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu. Eucharystię w intencji ojczyzny celebrował proboszcz parafii ks. Andrzej Rybicki,
– Kościół jest pierwszym miejscem, gdzie człowiek uczy się szacunku – powiedział. – Dlatego szczególnie cieszę się, że dzisiejsze uroczystości rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania w świątyni.
Proboszcz mówił też, jak ważna w życiu każdego Polaka są wiara i pamięć o przodkach, bowiem to właśnie one kształtują człowieczeństwo i są wyznacznikiem jakości życia.
Kilka faktów z historii i przykłady bohaterstwa pradziadów przypomniał wójt Zabrodzia Tadeusz Michalik.
– W dniu Święta Niepodległości wszyscy wracamy pamięcią do tamtych wydarzeń i składamy hołd tym naszym rodakom, którzy położyli duże zasługi dla uzyskania niepodległości naszego kraju, kształtowali życie polityczne, gospodarcze, pracowali na polu oświaty i kultury – mówił. – Pamiętamy o tych, którzy pracowali na rzecz wolnej, suwerennej Polski i mieli decydujący wpływ na kształt i otoczenie odradzającego się państwa polskiego.
Wójt przypomniał, że Polacy potrafią być narodem wielkim.
– Kiedy nasz kraj odradzał się na nowo nie brakowało nam patriotyzmu, bohaterstwa, dużej ofiarności i poświęcenia. Wiele razy nasi przodkowie płacili najwyższą cenę. Przelewali krew za ojczyznę, aby dziś ten wielki całokształt dorobku narodowego był powodem naszej dumy, dużej satysfakcji i godnej pozycji w zjednoczonej Europie – podsumował T. Michalik.
Po mszy mieszkańcy, samorządowcy, nauczyciele gminnych placówek oświatowych oraz uczniowie przeszli na pobliski cmentarz, by wspólnie oddać hołd Polakom, którzy ponieśli największą ofiarę tamtych wydarzeń – stracili życie. Gminne obchody połączyły też przedstawicieli lokalnych partii politycznych – wszyscy wspólnie złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, później także na mogiłach poległych podczas walk w 1920 r. Jako pierwsi hołd oddali wójt Tadeusz Michalik oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Garbarczyk, następnie przedstawiciele OSP w Zabrodziu i szefowie terenowych struktur PSL oraz PiS-u. A.B.

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta