Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 lipca 2024 r., imieniny Apolinarego, BognyUchwycili niedostrzegalne

(Zam: 18.09.2013 r., godz. 10.30)

Jakich starań potrzeba, aby wykonać dobre, niepowtarzalne zdjęcie? Wystarczy światłoszczelny pojemnik, którym może być zarówno puszka jak i pudełko, z małym otworkiem po jednej stronie oraz światłoczułym materiałem po drugiej. Taką techniką posługują się Agnieszka Długołęcka i Grzegorz Płachetko, tworząc fotografie otworkowe.

Otwarcie wystawy fotografii otworkowej odbyło się 13 września, o godz. 19.00 w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Autorzy zdjęć inspirację znajdują wszędzie. Do tej pory zajmowali się fotografią miasta.
– Fotografią fascynujemy się od lat, natomiast fotografia otworkowa zajmuje naszą uwagę od roku – podkreśla Agnieszka Długołęcka. – Na początku chcieliśmy pokazać nasze prace tutaj, później może rozszerzymy grono odbiorców w innych miejscach – dodaje.
Technika solarigraficzna zakłada wykorzystywanie kartonowych pudełek, nakrętek, puszek metalowych czy rurek pcv przy wykonaniu zdjęcia. Aparat składa się z małego pudełka posiadającego maleńki otwór w blaszce z papierem fotograficznym, który jest szczelnie zaklejony. Każdy indywidualnie może wykonać aparat. Fotografię można tworzyć przez tydzień, pół roku czy rok. Zdjęcia wywołuje się za pomocą obróbki komputerowej. Długołęcka i Płachetko jako jedni z nielicznych w Polsce i na świecie zajmują się tego typu fotografią. Ich prace brały udział w World Pinhole Day 2013 – Światowym Dniu Fotografii Otworkowej. Są autorami kalendarza na 2013 rok prezentującego prace ludzi z całej Polski, zainicjowanego przez Marka Jasińskiego.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta