Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 lipca 2024 r., imieniny Aleksego, BogdanaFundacja chce działkę w Popowie Parcelach

(Zam: 24.07.2013 r., godz. 10.30)

Fundacja „Nauka dla świata” jest zainteresowana działką w Popowie Parcelach, która stanowi majątek Skarbu Państwa. Nieruchomość prawnie reprezentuje wyszkowskie Starostwo. Przez wiele lat na tym terenie działał Ośrodek Wypoczynkowy Caritas Diecezji Płockiej.

Starostwo przesłało już fundacji dokładne informacje dotyczące tej nieruchomości.
- Fundacja ma przygotowany wniosek do ministra skarbu i będzie występowała o wyposażenie jej w tę nieruchomość – informuje Jolanta Sędziak, naczelnik wydziału geodezji Starostwa. – Działka ma być przeznaczona do realizacji celów statutowych fundacji.
Co dokładnie na działce ma powstać, jeszcze nie wiadomo. Fundacja ma pewne pomysły na jej zagospodarowanie, ale nie są skonkretyzowane.
Do roku 2000 właścicielem i zarządcą działki było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które nadzorowało teren, na którym wówczas funkcjonował ośrodek kolonijny. W 2000 r. Caritas działkę wydzierżawił i stworzył tam kemping letniskowy dla dzieci. W kompleksie znajdowała się ze stołówka, budynek sanitarny i świetlica oraz kilkanaście drewnianych, czteroosobowych domków. Odbywały się tam kolonie i obozy językowe dla dzieci. Podobnie jak obecnie, ówczesna letnia akcja Caritasu była skierowana do dzieci ze Wschodu – Białorusi, Ukrainy i Litwy o polskich korzeniach albo z rodziną w naszym kraju oraz do dzieci polskich znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Średnio, każdego roku w ciągu wakacji przebywało tam około 200 dzieci. Ośrodek funkcjonował do sierpnia 2008 r., kiedy po decyzji Sanepidu został zamknięty. Caritasu nie było stać na remont, więc przez ostatnie pięć lat teren nie był zupełnie użytkowany.
- Mimo tego, że prowadziliśmy tam dozór, wandalizm był straszny. Co możliwe, zostało rozkradzione – mówi ks. Łukasz Nowak, kierownik Ośrodka Charytatywno-Szkoleniowego Caritas diecezji płockiej w pobliskim Popowie Letnisku. – Gdy zamknęliśmy drzwi, to je wyrwano. Gdy ludzie nie mogli dostać się drzwiami, to wchodzili oknami w poszukiwaniu wszystkiego, co można wziąć i sprzedać.
Obecnie działka do Caritasu już nie należy.
- Oddaliśmy ten teren i właścicielem ośrodka już od dwóch miesięcy jest starosta powiatu wyszkowskiego – wyjaśnia ks. Ł. Nowak.
Zainteresowana działką Fundacja „Nauka dla Świata” to działająca od 2011 r. organizacja pozarządowa non-profit, która zajmuje się propagowaniem nauki, wiedzy i prac badawczo-rozwojowych związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i środowiska naturalnego. Obecnie realizuje projekty proekologiczne i kulturalne: „Energoświadomi”, „Energy Flower- Centrum Wiedzy”, „Zielony dom, zielony świat”, „Dziedzictwo z przyszłością” i „Nauka przyszłości”.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta