Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 lipca 2024 r., imieniny Aleksego, BogdanaMy jesteśmy Krasnoludki

(Zam: 05.06.2013 r., godz. 10.30)

Od 1 września 2012 r., Samorządowe Przedszkole w Brańszczyku funkcjonuje w nowej placówce. Już od pierwszych dni działalności przedszkola w nowym miejscu, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku, Iwona Kulasińska wraz z gronem pedagogicznym podjęli działania, zmierzające do nadania nazwy placówce. Ostateczną decyzję podjęły przedszkolaki, wskutek wyborów 21 lutego. Uroczyste nadanie imienia „Krasnoludek” przedszkolu nastąpiło 25 maja.

Podczas uroczystości obecni byli: radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Krupiński, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski, wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, zastępca wójta Andrzej Łapiński, radni Rady Gminy, dyrektorowie szkół z terenu gminy, dyrektorowie placówek, działających na terenie gminy, byli oraz obecni pracownicy przedszkola, dzieci wraz z rodzicami.
25 maja był jednym z najważniejszych dni w działalności przedszkola. Tego dnia nastąpiło poświęcenie budynku, którego dokonał proboszcz parafii w Brańszczyku, ks. kanonik Paweł Stachecki, odsłonięcie tablicy z nazwą przedszkola oraz nadanie nazwy. Uroczystość nadania nazwy była połączona z Dniem Matki.
– Ten dzień jest wyjątkowy – powiedziała dyrektor I. Kulasińska. – Długo był wyczekiwany przez społeczność przedszkolną, ale również przez mieszkańców Brańszczyka. Od dziś symbolem przedszkola będzie Krasnoludek, postać magiczna i pomocna – dodała. – Przedszkole daje dziecku ogromną szansę rozwoju. Jeśli przedszkole ma taką bazę lokalową, kadrę pedagogiczną i obsługę to należy się tylko cieszyć – zaznaczyła.
Wójt zaznaczył, że przedszkole można traktować jako swoisty prezent ze względu na bliskie święta, Dzień Matki oraz Dzień Dziecka.
– Budynek ma długą historię, w końcu powstało tu przedszkole. Znalazło swoje miejsce, choć na przestrzeni lat zmieniało miejsce funkcjonowania – powiedział M. Pękul. – Cieszę się, że nie tylko dzieci z Brańszczyka uczęszczają do tej placówki, ale również z innych miejscowości – dodał. – Jeżeli będzie więcej dzieci będziemy budować z radością kolejne segmenty – zaznaczył.
Jak powiedziała Dorota Kania, która jest związana z przedszkolem w Brańszczyku przez cały czas swojej pracy zawodowej, cieszy ją bardzo, że może pracować w takich warunkach jakie ma placówka.
– Nasze przedszkole jest prawie nowe, całkiem wiejskie, ale zupełnie europejskie – zaznaczyła.
Słowa podziękowania w kierunku wójta gminy oraz kadry pracującej w przedszkolu złożył przedstawiciel rodziców, Andrzej Dańczyszyn.
Dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny. Jako pierwsze wystąpiły przedszkolaki z sali czerwonej, przygotowane przez opiekunki: Aleksandrę Godłozę i Natalię Sitek. Następnie występ dały dzieci z sali niebieskiej, przygotowane przez opiekunki: Dorotę Kanię oraz Ilonę Szydlik. Po zaprezentowanym przedstawieniu przedszkolaki zaśpiewały „Sto lat” swoim mamom oraz wręczyły serduszka, które wykonały podczas zajęć. Przedszkole po raz trzeci brało udział w Ogólnopolskim Programie „Kubusiowi Przyjaciele natury”. Przedszkolaki otrzymali certyfikaty.

Starania o nowe miejsce dla przedszkola
Trzy lata temu pojawiła się możliwość przejęcia przez gminę budynku zajmowanego przez Posterunek Policji w Brańszczyku. Procedura pozyskania lokalu, którego właścicielem był Skarb Państwa była dosyć skomplikowana i trwała ponad dwa lata. Po przygotowaniu dokumentacji dotyczącej remontu, wyłoniony w przetargu wykonawca przeprowadził potrzebną adaptację budynku na potrzeby przedszkola. Założone zostały nowe okna i drzwi, a lokal został ocieplony. Budynek jest duży, tak że może pomieścić dwie grupy wiekowe przedszkolaków. Powstały dwie duże sale dziennego pobytu dzieci, jadalnia, oddzielne szatnie i łazienki, pomieszczenia przeznaczone na przygotowanie posiłków oraz pokoje dla opiekunów. Obok budynku jest duża działka, która została przeznaczona na plac zabaw.

Demokracji ucz się od małego
21 lutego przedszkolaki wybrały nazwę dla placówki. Podczas zajęć, jakimi były wybory, wychowankowie zostali poinformowani co to jest urna i czym są karty do głosowania. Nadrzędnym celem zajęć było uczenie demokracji, a także odpowiedzialności za najbliższe otoczenie.
– Poprzez wybory w przedszkolu pokazaliśmy, iż postawę obywatelską kształtujemy w dzieciach już od małego angażując je w życie społeczności lokalnej – mówi Dorota Kania, wychowawca przedszkolaków.
Przedszkolaki wypełniali karty do głosowania (zakreślając obrazek, który najbardziej im się podoba) przy specjalnie przygotowanych stolikach oddzielonych parawanami zapewniającymi tajność głosowania. Po wyborach, Komisja w obecności dzieci zliczyła wyniki, w których Krasnoludek wygrał zdecydowaną większością.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta