Menu górne

Dziś jest 14 listopada 2019 r., imieniny Włodzimierza, Wawrzyńca

Gulczewski Dzień Konia

Ikona
(Zam: 29.05.2013 r., godz. 10.30)

Stukot kopyt, rżenie koni, takty galopu, pokazy umiejętności jeździeckich – te i wiele innych elementów tworzą atmosferę Dnia Konia, który 26 maja odbył się w Gulczewie.

Impreza rozpoczęła się o godz.10.00 mszą w kościele św. Rocha, którą odprawił proboszcz ks. kan. Roman Karaś. Uczestnicy modlili się w intencji prof. Ludwika Maciąga, wiernego pasjonata koni. W nabożeństwie udział wziął m.in. 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, miejski radny z Gulczewa Sławomir Wróbel i miłośnicy koni, którzy przybyli z odległych miejscowości. Wszyscy zgromadzeni oddali hołd nieżyjącemu malarzowi. Mieczysław Joniuk wspominał o swojej przyjaźni z prof. Maciągiem, cytował jego wiersze.
- Profesor był wielkim artystą. Naprawdę kapitalnym malarzem. Ciągle miał niedosyt, że nie jest doceniany jako artysta. Ceniliśmy go jako świetnego jeźdźca, człowieka i profesora, ale niekoniecznie, jako malarza – mówił.
Ks. Karaś poświęcił konie, aby swoich jeźdźców zawsze szczęśliwie przywoziły do domu.
Dalsza część uroczystości odbyła się na placu byłej Szkoły Podstawowej w Gulczewie.
- Dzień Konia na stałe zagościł w kalendarzu naszych wspólnych imprez, jest to piękny i szlachetny sport, przy okazji tego święta ukazujemy piękno ziemi wyszkowskiej, wspaniale to integruje lokalną społeczność – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Jest to impreza samorządowa, która zrodziła się z pomysłów lokalnej społeczności i na potrzeby tej społeczności jest organizowana przy wsparciu Urzędu Miejskiego.
Do Gulczewa przyjechali reprezentanci Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki, uczestnicy z Radzymina, Niegowa (stajnia Texus), Brańszczyka, Obrębu, Rybna, Gulczewa i Skuszewa, Deskurowa. Jako pierwsze wystąpiły amazonki ze stajni Taxus z Niegowa, na czele z Sylwią Mędrzycką z pokazem tanecznym. Zawody horseball z kolei polegały na wrzuceniu piłki w obręcz (podobnie jak w koszykówce). Wygrała drużyna, w której skład wchodzili: Jarek Żmuda, Maciej Rasiński i Patryk Michalik. Kolejną atrakcją było władanie szablą i lancą oraz skoki przez przeszkody z najmniejszą ilością błędów. Wielobój ułański wygrał Daniel Pietrzak na koniu Piorun z 201. Pułku Szwoleżerów, drugie miejsce zajął Marcin Jasik na koniu Harnaś z 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, natomiast miejsce trzecie Maciej Rasiński na koniu Jagoda.
Każda zwycięska drużyna otrzymała nagrody z rąk burmistrza m. in. puchary, lance i puśliska (skórzane paski, na których wiszą strzemiona). Nagrody ufundował Urząd Miejski, Związek Piłsudczyków, Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa i Wspólnota Rybno.
Zawody prowadził i sędziował rotmistrz Andrzej Michalik – prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki i Żaneta Suchta. Na zakończenie ułani przejechali rundę honorową i zaprezentowali szyk trójkowy (9 koni w trzech rzędach).
Na najmłodszych uczestników imprezy czekała przejażdżka na kucyku i bryczką, nie zabrakło również poczęstunku przy grillu zorganizowanego przez Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa, a w budynku po byłej szkole można było podziwiać wystawę malarstwa prof. Ludwika Maciąga oraz fotografii z konkursu „Piękno Gulczewa w obiektywie”, a także galerię staroci.
Rajd zakończył się przejażdżką szlakami prof. Ludwika Maciąga.
Imprezę zorganizował Urząd Miejski i Nadbużańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Gulczewa.
Monika Knop

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl