Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2024 r., imieniny Bogusława, Bogumiły„Kopernik” w Wyszkowie

(Zam: 29.05.2013 r., godz. 10.30)

Słodki poczęstunek przy wejściu, stroje z epoki renesansu, dźwięki harfy – wszystko to sprawiło, że goście, którzy przybyli na uroczystość 10-lecia Zespołu Szkół nr 2 i nadania imienia najmłodszemu dziecku tej placówki – III Liceum Ogólnokształcącemu przenieśli się wieki wstecz.

Od 24 maja możemy oficjalnie mówić o Zespole Szkół nr 2 – „Kopernik”. Na tę doniosłą uroczystość przybyli samorządowcy, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, rodzice i społecznicy, którzy mieli swój wkład w budowanie placówki.
III Liceum Ogólnokształcące istnieje od 1 września ubiegłego roku. Do tej pory szkoła pozostawała bezimienna, dyrektor Grażyna Kalinowska wraz z Samorządem Uczniowskim i Radą Pedagogiczną wystąpiła więc z wnioskiem o nadanie imienia. Ten został sprawdzony pod względem prawnym i przedstawiony na posiedzeniu Zarządu Powiatu. Zarząd wniosek zaaprobował i poddał pod głosowanie Radzie Powiatu, która 27 marca tego roku wyraziła zgodę na nadanie III Liceum Ogólnokształcącemu imienia Mikołaja Kopernika. Jest to już trzeci typ szkoły, obok Technikum nr 2 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej imienia sławnego astronoma.
- Wszechstronność naszego patrona jest ogromna. Astronom, matematyk, ekonomista, poeta, duchowny. Nawiązując do specyfiki III Liceum Ogólnokształcącego o profilu bezpieczeństwo publiczne warto przypomnieć, że Mikołaj Kopernik w latach 1516-1521 był komornistą olsztyńskim i melzackim. W czasie wojny polsko-krzyżackiej na jego barkach spoczęło zadanie obrony zamków warmińskich – powiedziała na wstępie dyrektor „Kopernika” Grażyna Kalinowska.
Nauka przez działanie to motto, które przyświeca pracy dydaktycznej nauczycieli placówki. Szkoła stale podwyższa standardy edukacyjne, wprowadza innowacje pedagogiczne, bierze udział w wielu projektach, akcjach i konkursach. Do tej pory placówce udało się osiągnąć wiele znaczących sukcesów, m.in. 1. miejsce w powiecie wyszkowskim w rankingu najlepszych techników organizowanym przez pismo „Perspektywy” i 63. w całym województwie mazowieckim. Zespół Szkół nr 2 jako pierwsza szkoła ponadgimnazjalna w powiecie wprowadził dziennik elektroniczny, z którego mogą korzystać bezpłatnie zarówno rodzice, jak i uczniowie. Szkoła realizuje też zajęcia on-line na platformie e-learningowej, a innowacyjne projekty edukacyjne, takie jak „Wirtualna Fizyka – Wiedza Prawdziwa” dają uczniom możliwość zdobycia doświadczenia w Wirtualnych Laboratoriach Logistyczno-Spedycyjnych i Magazynowych. W Technikum Informatycznym realizowane są projekty: Akademia „Cisco”, „IT szkoła” i „Informatyka Plus”, w ramach których uczniowie odbywają warsztaty w Wyższej Szkole Informatyki w Warszawie i uzyskują certyfikaty. Szkoła dysponuje też bogato wyposażoną biblioteką multimedialną.
Uczniowie „Kopernika” są także doceniani za swoje naukowe osiągnięcia. W ciągu ostatnich sześciu lat stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymało aż 11 uczniów, wychowankowie placówki są laureatami ogólnopolskich olimpiad i otrzymują indeksy szkół wyższych. Szkoła, by jak najlepiej przygotować swoich uczniów do pracy podpisała umowy z firmami Volvo, Bosch i Pomel, w których młodzież odbywa praktyki. W szkole działa również specjalna grupa wolontariuszy, która organizuje akcje pomocy, m.in. zbiórki żywności dla najuboższych czy zbiórki funduszy na rzecz hospicjum. Wolontariusze udzielają się też w Świetlicy Socjoterapeutycznej i wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta