Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 lipca 2024 r., imieniny Aleksego, BogdanaJan Paweł II – mistrz i przewodnik życia

(Zam: 08.05.2013 r., godz. 10.30)

W niezwykły sposób postanowili uczcić pamięć Ojca świętego Jana Pawła II uczniowie Technikum w Zespole Szkół w Zabrodziu. 5 maja przygotowali montaż słowno-muzyczny w drugą rocznicę beatyfikacji Karola Wojtyły.

Uroczystość odbyła się w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Niegowie.
2 kwietnia minęło osiem lat od śmierci Jana Pawła II. Od 1 maja 2011 r. pierwszy papież Polak dołączył do grona błogosławionych. Właśnie tę ważną dla każdego katolika datę postanowili uświetnić wybrani uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas Technikum w Zespole Szkół im. Władysława Reymonta w Zabrodziu. Natalia Nadaj, Natalia Osytek, Natalia Łada i Kamil Dąbrowski pod kierunkiem Andrzeja Romana, nauczyciela języka polskiego zaprezentowali własną interpretację nauki Jana Pawła II. „Takim Go pamiętamy. Człowieka o wielkim sercu i mądrości. Oddanego żarliwej posłudze i ludziom” – tymi słowami organizatorzy tego niecodziennego wydarzenia: parafia Świętej Trójcy w Niegowie, Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Szkół w Zabrodziu zaprosili do wspólnego świętowania.
Na początku zgromadzeni wysłuchali utworu „Pater Noster” śpiewanego przez Ojca Świętego. I tak było do końca. Wystąpienia młodzieży przeplatały się z wypowiedziami Karola Wojtyły i fragmentami pieśni w jego wykonaniu.
- „Pomnikowy” znaczy wielki, „spiżowy” – trwały na wieki. Takim pozostanie w naszej pamięci błogosławiony, a miejmy nadzieję, że już w październiku święty Jan Paweł II – rozpoczął Andrzej Roman.
Młodzi mówili o wartościach, starali się zwrócić uwagę na rzeczy ważne, które stwarzają nas człowiekiem: „Ten kto chce się czegoś nauczyć, potrzebuje mistrza. Także ten, kto chce nauczyć się żyć, potrzebuje mistrzów. Wydaje się jednak, że ich czas minął. Nikt nie chce słuchać co inni mają do powiedzenia. Żyjemy w Wieży Babel. Mówimy tym samym językiem, ale się nie rozumiemy. Jest coraz więcej ludzi bez charakteru i inicjatywy. Jeśli chcesz żyć dobrze i szczęśliwie, to pozwól, by zwracano ci uwagę na twoje błędy. Ciesz się, jeśli ktoś ci nie schlebia. Bądź wdzięcznym, gdy ktoś ci pomoże i wskaże trudną drogę do samoakceptacji i poświęcenia siebie, drogę do dobroci i gotowości do pojednania. Drogę do służby życia”.
Papież w swoim życiu dużo miejsca i czasu poświęcił pojęciu starości, szczególnie kiedy sam jej doświadczył. Jasno mówił wtedy, że jesień życia nie jest pozbawiona wartości, jest kolejnym etapem, który daje czas na przemyślenie przeszłości. Starość to nie tylko więcej krzyżyków na karcie życia, wręcz przeciwnie, w dzisiejszych czasach bardzo często dosięga młodych: „Jesteś stary, gdy boisz się wszelkich nowości, jeśli poruszasz się tylko utartymi drogami, jeśli kierujesz się uniwersalnymi sądami, jeśli wszystko kręci się wokół ciebie, jeśli zawsze mówisz tylko o sobie. Jesteś jednak młody, świeży i szczęśliwy, jeśli jesteś otwarty na nowości, jeśli pragniesz rzeczy wyższych, jesteś skory pomagać innym, jeśli pozostajesz zwyczajnym człowiekiem, który jeszcze czegoś się uczy. Spróbuj pozostać młodym i zarażać innych swoją radością i optymizmem, wtedy także ten stary zardzewiały świat wokół ciebie, znów będzie młody i pełen zapału”.
Jak znaleźć właściwą drogę, jak z niej nie zejść, jak w świecie konsumpcjonizmu i upadku wartości pozostać człowiekiem – z tymi pytaniami młodzież pozostawiła słuchaczy. Każdy odpowie na nie we własnym sumieniu.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta