Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 lutego 2020 r., imieniny Macieja, Modesta

Zakład produkcji biomasy? Tak, ale nie w sąsiedztwie

Ikona
(Zam: 20.03.2013 r., godz. 10.30)

Przedstawiciele firm oraz mieszkańcy ul. Przemysłowej protestują przeciwko budowie zakładu produkcji biomasy z odpadów komunalnych, który może powstać w tzw. dzielnicy przemysłowej. Boją się m.in. smrodu, hałasu, szczurów.

Instalację chce budować firma Błysk-bis z Makowa Mazowieckiego, na której wniosek zostało wszczęte postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Według obwieszczenia burmistrza, do 25 lutego można było składać wnioski i uwagi dotyczące sprawy.
Mieszkańcy ul. Przemysłowej napisali do niego w sprawie, ich zdaniem, nieprawdziwych zapisów w raporcie oddziaływania na środowisko: „Przykładem jest określenie: „Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 290 m na północny wschód od terenu inwestycji”. Nasz dom znajduje się w odległości ok. 100 m od planowanej inwestycji, a poruszające się pojazdy dostarczające śmieci będziemy widzieć przez okna. Jakie zapachy oraz dźwięki dostarczać będą te pojazdy? Poza odorem i hałasem, towarzyszącym produkcji, istnieje kolejne bardzo poważne zagrożenie. Mianowicie są to insekty, muchy, gryzonie, takie jak szczury i myszy, które naturalnie towarzyszą takim zakładom. Pytamy – jak mamy w takich warunkach wychowywać dzieci, żyć? Wyrażamy nadzieję, że plan budowy zostanie zatrzymany oraz przeniesiony w bardziej sensowne miejsce, przede wszystkim z dala od ludzi, pragnących w spokoju funkcjonować” .

Uciążliwość i zagrożenie dla 200 pracowników
Piszący do burmistrza przedstawiciele firm (PTM Sp. z o.o., ZM Transport, „Versal” Sp. z o.o.) również sugerują znalezienie innej lokalizacji dla zakładu. Podkreślają, że planowane przedsięwzięcie oznacza „uciążliwość i zagrożenie dla środowiska pracy ponad 200 zatrudnionych przez nas pracowników” .
- Samochody ze śmieciami będą tu jeździć, a droga jest przy naszych oknach. Nie będziemy mogli tu funkcjonować. Smród insekty – ja sobie tego nie wyobrażam, dlatego intensywnie działamy, żeby zatrzymać inwestycję – mówi członek zarządu firmy transportowej PTM działającej przy ul. Przemysłowej Ilona Wyszyńska.
Przedsiębiorcy piszą: „bezwzględnie i systematycznie monitorowalibyśmy wszelkie przekroczenia norm polskich i unijnych, co skutkowałoby częstym zamykaniem uruchomionego zakładu biomasy” , a dalej „Jakim prawem dopuszcza się do potencjalnego zagrożenia zdrowia ludzi pracujących na co dzień w naszych zakładach?” Ich zdaniem, z praktyki innych miast wynika, że tego typu zakłady są z reguły lokalizowane poza ich granicami, nie budząc sprzeciwu i konfliktu społecznego: „Niniejszy protest przeciwko budowie sortowni to nasze „NIE” dla lekceważącego traktowania nas jako bezpośrednich sąsiadów tak szkodliwej inwestycji.” .

Strach ma wielkie oczy
Burmistrz Grzegorz Nowosielski przyznaje, że spodziewał się protestów.
- Po to jest specjalna procedura i specjalne przepisy dotyczące lokalizacji takiego zakładu, które ustawodawca traktuje w sposób szczególny, żeby społeczeństwo mogło się wypowiedzieć na ten temat – mówi. – Rozumiem, że protestujący mają pomysł typu „gdzieś dalej, byle nie koło mnie”, natomiast pytam, gdzie? Jeśli gdzieś dalej, to musielibyśmy w innym miejscu założyć nową dzielnicę przemysłową, uchwalić w planie przestrzennego zagospodarowania specjalne warunki dla lokowania zakładów mogących pogorszyć stan środowiska. Ale pewnie tam też znaleźliby się ludzie, którzy by mieszkali w okolicach i też by protestowali.
Próbuje jednocześnie łagodzić obawy mieszkańców i przedsiębiorców.
- Dziś nowoczesny zakład utylizacji nie może nam się kojarzyć z wysypiskiem, które funkcjonowało w Tumanku – mówi. – To nie są hałdy, tam nie ma gryzoni, insektów itd. Są ścisłe normy, specjalne zabezpieczenia, które zmniejszają uciążliwość, nie powodują emisji z takiego zakładu.
Grzegorz Nowosielski przypomina, ze gmina zmieniając kilka lat temu plan przestrzennego zagospodarowania w dzielnicy przemysłowej wskazała, że w tym rejonie miasta tego typu instalacje mogą powstawać.
- Mitem jest mówienie, że mogłyby powstać gdzieś w lesie, na łące, poza miastem itd. My las i łąki mamy w obszarze Natura 2000, nie mamy tam mediów koniecznych do tworzenia takich zakładów – podkreśla. – Dzięki temu, że zmieniliśmy plan przestrzennego zagospodarowania mogły powstać takie firmy jak cynkownia. Przypominam, że i ona budziła, również w Radzie Miejskiej, ogromne emocje. Dziś już nikt nie protestuje – zaznacza. – Mam wrażenie, że tutaj, jak mówi powiedzenie, strach ma wielkie oczy. Kiedy zakład by powstał, to wszyscy zrozumieliby, że to jest nowoczesna fabryka.
Zwraca uwagę na możliwe korzyści dla mieszkańców.
- Zwiększyłaby się konkurencja na rynku i być może opłatę śmieciową w Wyszkowie moglibyśmy obniżyć, o co tak wiele osób wnioskuje i na czym nam, też jako władzom zależy – mówi. – Ta firma ma zakłady i proponowałbym protestującym, żeby się zorientowali, czy tam gdzie je prowadzi są jakieś protesty, czy sąsiedzi mają problemy, jak taki zakład funkcjonuje, czy są emisje, czy nie ma. Wierzę, że ten konflikt uda się rozwiązać na drodze spokojnego dialogu społecznego.
Przedsiębiorcy podpisani pod listem do burmistrza zapowiedzieli: „podejmiemy wszelkie środki przewidziane prawem zmierzające do uchylenia ewentualnej decyzji zezwalającej na to wyjątkowo uciążliwe dla nas przedsięwzięcie” .
J.P.

Komentarze

Dodane przez Zdzich, w dniu 20.03.2013 r., godz. 19.41
POzostaje tylko nadzieja, że ta super wspaniała i nowoczesna inwestycja - dziecko, naszego "lidera" Nowosielskiego, będzie przysłowiowym gwoździem do jego wyborczej trumny!
Dodane przez Zen, w dniu 20.03.2013 r., godz. 20.02
Wyobraźcie sobie te ciągnące się przez całe miasto (Kościuszki, Sowińskiego, Pułtuska) załadowane po brzegi śmieciami ciężarówki ciągnące tu z połowy Mazowsza. POpieram Zdzicha w nadziei, że ta spalarnia śmieci przyczyni się do upadku naszej śmieciowej władzuni. Nowosielskiego, Mroza i wszystkich, którzy POpierają ten POmysł.
Nigdy nie ufaj nagiemu kierowcy autobusu
Dodane przez RóżaL, w dniu 20.03.2013 r., godz. 21.11
Nowosielski mówi "...może opłatę śmieciową w Wyszkowie moglibyśmy obniżyć". Brzmi jak mały szantażyk. Bez łaski Panie Grzesiu, bez łaski. W odpowiednim czasie Panu POdziekujemy.
TA INWESTYCJA TO STRZAŁ W DZIESIĄTKI...
Dodane przez smyk, w dniu 20.03.2013 r., godz. 21.57
PANIE BURMISTRZU...jak najszybciej podejmujcie decyzje o budowie takiej inwestycji w naszym mieście. BO niedługo za Śmieci będziemy płacić jeszcze drożej. Albo Śmieci będą leżeć na ulicach. JAK Pan to budowe Załatwi to Będziemy Głosowaćna na Pana w Następnej Kadencji... Niech Pan niepatrzy natych co sprzeciwjają się. Oni na Niczym Się Nieznają , Głowa do Góry Panie Burmistrzu Zaczynajcie budowę jeszcze wTYM Roku . Gratuluje Tak TRAFNEJ DECYZJI...
rzeczywiście smyk
Dodane przez Kong, w dniu 20.03.2013 r., godz. 22.09
Głosowaćna (?), niepatrzy (?), sprzeciwjają (?), Nieznają (?), wTYM (?), . Smyk niech sie nauczy POprawnie pisać i dopiero niech nas POucza. Nowosielskiemu Gratuluję tak trefnych POpleczników.
Dodane przez Samson, w dniu 20.03.2013 r., godz. 22.24
Może sobie Nowos i dziesięciu wynająć takich pisarzy jak "smyk" sprawa spalarni i tak będzie kojarzona z niewydolnością wyszkowskiej władzy. Wstyd, że naszych aż trzech burmistrzów rzuca się na takie ochłapy, których nigdzie nie chcą. Przyłączam się do Pognania tej szałajdy.
Dodane przez Lokis, w dniu 20.03.2013 r., godz. 23.15
POżal się Boże inwestycja. Nowosielski już stracił na POdwyżkach śmieci, teraz chce rozgrywać marną obniżką? Nawet jeśli to zrobi, to i tak już udowodnił, że swoją niewiele wartą szałajdę chciałby utrzymywać PO wsze czasy na stanowiskach - naszym kosztem. Na wagony do roboty.
Dodane przez Jan4P, w dniu 20.03.2013 r., godz. 23.23
Spójrzcie drodzy czytelnicy jak świetnie w myśl mieszkańców rozwija się sąsiedni Radzymin. Ciągle robudowuje się Coca-cola, Soraja w ubiegłym roku rozpoczeła gigantyczną rozbudowę, powstał od podstaw nowoczesny zakład Mennica Metale Szlachetne S.A. Co nam POza śmieciowymi inwestycjami oferują panowie Mróz, Nowosielski i Warpas?
Jeśli to wszystko co ma pan do zaoferowania to znak, że Powinien już Pan odejść
Dodane przez Królowa Bona, w dniu 20.03.2013 r., godz. 23.44
Zwiększyłaby się konkurencja na rynku i być może opłatę śmieciową w Wyszkowie moglibyśmy obniżyć, o co tak wiele osób wnioskuje i na czym nam, też jako władzom zależy - mówi. Ceny za śmieci wywindowaliście Wy Towarzyszu Nowosielski. Za płotem są o 2/3 niższe. Ma Pan coś jeszcze do POwiedzenia, jeśli nie to proszę skończyć i wodę PO sobie spuścić
Dodane przez Zdzich, w dniu 20.03.2013 r., godz. 23.59
W Radzyminie niedawno otwarto nową siedzibę i zakład firmy "AMcO", która jest znanym polskim producentem dodatków uszlachetniających dla przemysłu spożywczego. U nas Nowosielski postawił na syfiaste śmieci. Odejdz waść wstydu oszczędź, i zabierz ze sobą te super-nowoczesne technologie i dwóch nastawionych jedynie na kasę zastępców.
Dodane przez Cynk, w dniu 21.03.2013 r., godz. 00.08
Nowoczesną jest cynkownia i owszem. Wiele osób się przez nią już przewinęło i po mieście rozchodzi się śmierdząca na jej temat fama. Super-klawe urządzenia są na POkaz, bo energia jest za droga żeby były włączone. Dociera to do gburmistrza Grzesia?
Dodane przez Mumio, w dniu 21.03.2013 r., godz. 00.41
On się nadaje do rządzenia jak WÓŁ do krety. I taką POdróż od lat mamy. Wyszków całkiem zasobny i z potencjałem, tylko WOŁA mamy w napędzie, niestety. Co jest jego największym osiągnięciem?
Dodane przez Ken, w dniu 21.03.2013 r., godz. 08.16
POlityka w Wyszkowie jest "śmieciowa"
Nie zgodnie z Konstytucja !
Dodane przez Sowa, w dniu 21.03.2013 r., godz. 11.06
Czy jednostka samorzadowa moze dowolnie ksztaltowac zakres i charakter obowiazkow daninowych nakladanych na obywateli ? Zgodnie z Konstytucja Polski -NIE !
Moze na Kasztanowej i Aleii Roz smirdziec nie bedzie
Dodane przez Sowa, w dniu 21.03.2013 r., godz. 11.19
Firma Blysk posiada potrzebne srodki na kary za smrodzenie ? Tych kar uniknac sie nie da. Burmistrz zobligowany jest je nakladac /odsylam do przepisow/Ten zaklad bedzie wizytowka Wyszkowa, ewentualni inwestorzy beda wiac juz w Radzyminie ! Firmy juz dzialajace tez zrezygnuja ! Tylko co to obchdzi urzednikow z Aleii ROZ?
Dodane przez Asia, w dniu 21.03.2013 r., godz. 11.52
Co jest jego największym osiągnięciem? Pyta Mumio. Koleżanka pokazała mi ostatnio największe osiągnięcie Nowosielskiego, rosnie na Kasztanowej.
Stanowisko formane i krzywdzace lecz glownie lekcewazace !
Dodane przez Sowa, w dniu 21.03.2013 r., godz. 15.18
Zgrzyty zaczely sie kiedy Regionalna Dyr.Ochrony Srodowiska nie wydala poz. opinii na temat powstania w Wyszkowie Z-du produkcji biomasy z odpadow komunalnych. Juz na tym etapie inwestora wezwano do uzupelnienia dokumentow.Zastrzezen bylo wiele! Sasiedzi nie musza wiec dawac wiary wyjasnieniom urzednika oplacanego przeciez z ich podatkow ! Bliski sasiad to spolka miejska. Wiec urzednika wlasciwie nie interesuje opinie ,nie maja przeciez dla niego charakteru wiazacego!
Wieściośmieci z Chylina
Dodane przez Wirus, w dniu 21.03.2013 r., godz. 18.46
Od 30 czerwca 2009 r. firma Błysk-bis z Makowa Maz. dzierżawiła gminne wysypisko śmieci w Chylinach (Gmina Szelków) niedaleko Makowa. I co z tego wynikło? (...) - Mieszkańcy policzyli szybko, że kiedyś jeździło dziennie kilka śmieciarek, teraz nawet kilkanaście (...) - W ciągu dwóch tygodni zwieziono do nas tyle śmieci, co przez cały ubiegły rok. (...) - Rozumiem opór mieszkańców Chylin (Wojciech Zalewski), bo może obawiają się zmian, nowości, ale my naprawdę mamy pomysł na to wysypisko. Chcemy je zmodernizować, zbudować sortownię śmieci - powstanie tam nowoczesny zakład przetwarzania odpadów - deklaruje. (...) - Gmina dostanie od nas podatek od nieruchomości (W. Z.), marszałek Mazowsza opłatę środowiskową, i to niemałą, ludzie darmowy wywóz śmieci i pracę, a my zarobimy. (...) Zalewski szacuje, że inwestycja będzie kosztować co najmniej 2,5 mln zł. Do końca roku ma być opracowana koncepcja zagospodarowania tego terenu. Jako pierwsza ma tam stanąć sortownia z sześcioma stanowiskami (jest już zaprojektowana). Znajdzie w niej pracę kilka osób. (...) - Mieszkańcy zdecydowanie sprzeciwili się składowaniu "obcych" śmieci w swojej wsi. Od 13 lipca Błysk nie zwozi do Chylin odpadów. (...) Sierpień 2009 r. Wójt Czesław Milewski rozwiązał umowę z makowską firmą Błysk-bis - Możliwość zerwania umowy dawał fakt, że Błysk nie zachował określonych w umowie warunków dzierżawy - zaczął zwozić odpady przed wykonaniem modernizacji składowiska.
Chylin , kto następny?
Dodane przez Zdzich, w dniu 21.03.2013 r., godz. 19.21
Zastanawiające jest ostatnie zdanie na temat praktyk "krystalicznego" prezesa firmy Byłsk-bis. "... Błysk nie zachował określonych w umowie warunków dzierżawy - zaczął zwozić odpady przed wykonaniem modernizacji składowiska."
Dodane przez Iza, w dniu 21.03.2013 r., godz. 19.41
Bardzo ciekawy ten "Wirus", szkoda tylko że pan burmistrz nic o takich rzeczach nie wsPOmniał. dalej będzie nam wciskał śmieciowy kit, jaka to jest POżądana przez wszystkich inwestycja? Na razie kreuje się jakby wywalczył dla nas inwestycję 10-lecia. Naprawdę żałosne.
Ludzie darmowy wywóz śmieci...
Dodane przez Grześ, w dniu 21.03.2013 r., godz. 20.25
- Gmina dostanie od nas podatek od nieruchomości (W. Z.), marszałek Mazowsza opłatę środowiskową, i to niemałą, ludzie darmowy wywóz śmieci i pracę, a my zarobimy. W co gra Nowos z tym swoim śmieciowym szantażykiem? Cos jedynie bełkoce o możliwej obniżce. Czuję, że jest to szyta grubymi nićmi sprawa...
Dodane przez Jan4P, w dniu 22.03.2013 r., godz. 08.39
A jednak, jak zauważył Zdzich, często bywa tak jak w Chylińskim przypadku, ze wszystko jest " cacy" w zapowiedziach, w deklaracjach, dobrych chęciach, ale niestety tylko do czasu podpisania umowy na dzierżawę, budowę itp. PO POdpisaniu zaczyna się kombinowanie, aby jak najwięcej zaoszczędzić.
Dodane przez Wirus, w dniu 22.03.2013 r., godz. 09.53
jak teraz w Cynkowni
Nowosielski - jak syf, to zapraszam do Wyszkowa!
Dodane przez oservatorre, w dniu 22.03.2013 r., godz. 12.49
Firmie z Makowa nie udało się zagrzać miejsca w sąsiednim Chylinie, w samym Makowie też istnieje kilka padłych zakładów tworzących mała "strefę przemysłową". W Powiatowym dla Makowa Przasnyszu, w pobliskim Pułtusku, gdzie są tereny powojskowe, w Różanie gdzie jest nawet atomowe wysypisko smieci... Dziwne, że nigdzie tam firma Błysk-bis nie znalazła sprzymierzeńców dla swojej sprawy. Moze odpowie nam na to Nowosielski?
Dodane przez Pyta, w dniu 22.03.2013 r., godz. 15.48
Prawda jest taka, ze zadne z wymienionych miast nie chce u siebie takiej inwestycji. Dlaczego Błysk nie zainwestuje w swoim rodzinnym mieście Makowie? Niech nieudolny Nowosielski nie robi ze śmieciarni dla POłowy Mazowsza gosPOdarczego sukcesu! POgnać tę szałajdę!
Dodane przez Kong, w dniu 22.03.2013 r., godz. 22.11
Nie dość, że najdroższe w regionie opłaty za śmieci, to i śmieciarnia dla kilkudziesięciu POwiatów, POd naszym nosem! Kończ burmistrzu Nowosielski te rządy. Niewiele dobrego żeś pan zrobił, a już jesteś pan wypalony.
Dodane przez Hiena, w dniu 23.03.2013 r., godz. 08.34
Czy to etyczne panie bułłłłmistrzu?
Dodane przez Pipi, w dniu 23.03.2013 r., godz. 14.19
Burmistrzu, powtórzę, że jeśli spalarnia to wszystko czym chciałby pan zwieńczyć swoje dziesięciolecie w samorządzie, to znaczy, że nadeszła już pora żeby odejść. Chyba ten burmistrzowy stołek nie przykleił się panu do ....?
Dodane przez O.N.A., w dniu 23.03.2013 r., godz. 16.51
Przykleił czy nie, widać PO nim "zmęczenie materiału". Popatrzcie jak dynamicznie rozwija się ten zapyziały dawniej Radzymin. Pan z Błysku niech tam spróbuje zlokalizować swoją spalarnię. Szybko jak w Chylinie POwiedzą mu co o takich "Inwestycjach" myślą.
Dodane przez Golem, w dniu 24.03.2013 r., godz. 08.30
To jest budowanie dobrobytu (własnego) na krzywdzie obywateli. Koniec POmysłów = koniec rządenia.
Dodane przez bebe, w dniu 24.03.2013 r., godz. 09.29
Będzie zakładzik, zmniejszymy opłaty śmieciowe. Nie będzie - będziecie płacić i płakać. Może na Kasztanowej można inwestycję zlokalizować? Coś mi się wydaje, że wypowiedź społeczeństwa na ten temat zupełnie nie będzie brana pod uwagę. Tak wszystko to, co społeczeństwo mówi zupełnie nie ma znaczenia.
Dodane przez Bożena, w dniu 24.03.2013 r., godz. 10.27
A mi się wydaje, że pan "burmistrz" Nowosielski specjalnie wywindował ceny, żeby na zasadzie "marchewki", miał z czego spuścić w razie podobnej sytuacji, dać coś w zamian. Ja się nie godzę na to. Spuśćmy go razem z tym co "narobił". Anytkampania wyborcza oparta będzie o m.in. śmieci i spalarnię i o wszystkie POdwyższone opłaty. PiS też trzeba z tego rozliczyć!
Dodane przez Ken, w dniu 24.03.2013 r., godz. 19.58
Dla kilku stołków i POd-stołków PiS wyszkowski POszedłby za Nowosen w ogień. To się nazywa wielka POliotyka!
Wyszków - TONIE!!!!!!!
Dodane przez pip, w dniu 25.03.2013 r., godz. 17.32
Tak taki jeden co w cynkowni pracował to mówił że scieki to nie puszczali kanaliza tylko prosto w grunt, takie technologie mają. A Wyszków kiedyś byl znany z MEBLI a taraz ze Śmieci, hi. Żeby tak promowac swoje miasto to dopiero trzeba mieć śmietnik w głowie. Faktycznie już żadna inna firma to w takim śmierdzielu nie zainwestuje tylko przed Radzyminem zawróci
Turzyn LC Lidla
Dodane przez Zacier, w dniu 26.03.2013 r., godz. 12.20
A jakby tak obok centrum logistycznego budowanego dla Lidla wybudować ten zakład śmieciowy? Blisko obwodnica daleko od domostw a skoro dla Lidla budują to i warunki zagospodarowania muszą być odpowiednie.
Do kitu z taką grą. Szmacianka.
Dodane przez FC Barcelona, w dniu 26.03.2013 r., godz. 13.48
Drużyna Nowosielskiego jest jak reprezentacja Polski w meczu z Ukrainą- prowadzi małe gierki niezrozumiałe dla publiki, które kończą się kompromitującą porażką. Czas zmienić trenera i zawodników tej drużyny bo biorą dużą kasiorę a żadna z nich pociecha. Co do PiS to wygrywa w przedterminowych wyborach w matecznikach PO i PSL a w Wyszkowie jest kiepskim rezerwowym, który nawet w meczu z San Marino nie nadaje się na zmianę. Może nowi zawodnicy, drużyna Głowackiego, będzie reprezentowała wyższy poziom.
Dodane przez C14, w dniu 26.03.2013 r., godz. 19.39
Miusi dokonać się selekcja naturalna, w PO Mroza prubują zastąpić Siekierskim, i dobrze bo jeden wart drugiego. Ekipa musi być mieszana Głowacki, Pękul, Londzin...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl