Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 listopada 2019 r., imieniny Anatola, Feliksa

Lampy ledowe pilotażowo

(Zam: 20.02.2013 r., godz. 10.30)

Gmina w tym roku pilotażowo planuje wybudować ledowe oświetlenie uliczne przy ul. Warszawskiej i 3 Maja. Urządzenia takie są droższe, ale przynoszą oszczędności podczas eksploatacji.

Nowe oświetlenie przy ul. 3 Maja ma się pojawić wzdłuż wybudowanego w ubiegłym roku przy szpitalu lądowiska dla helikopterów. Ma być dostosowane do wymagań lądowania maszyn, choć samo ma służyć użytkownikom parkingu i ulicy.
- Chcemy to zrobić w formie pilotażowej, żeby porównać koszty, zrobić analizę, ile zaoszczędzimy. Mówi się, że można pozyskać na takie oświetlenie pieniądze z Unii Europejskiej i będziemy to robić, jeśli będzie taka możliwość – podkreśla zastępca burmistrza Adam Mróz.
Jak mówi, pod względem jakości światło z lamp ledowych nie różni się od tradycyjnych. Jest natomiast możliwość ich sterowania w zależności od pożądanego pola oświetlenia.
- W najbliższym czasie przeprowadzimy tzw. dialog konkurencyjny z firmami, które później zaprosimy do złożenia ofert na wykonanie tego oświetlenia – informuje wiceburmistrz.
Co jakiś czas na sesjach Rady Miejskiej, czy to ze strony radnych czy sołtysów pojawiają się wnioski o stawianie kolejnych lamp w gminie. Pojawiły się też na sesji 14 lutego. O taką inwestycję wnioskował radny Wojciech Chodkowski, który nie tak dawno sugerował wyłączanie części miejskiego oświetlenia w ramach oszczędności. Na ubiegłotygodniowej sesji mówił o konieczności oświetlenia centrum miasta – ul. Sowińskiego (przy sklepie Galeo), przy kościele.
- Drogi te nie są nasze, jednak problem nasz – powiedział.
- Pieniądze na ten cel są zabezpieczone, ale kłopot jest w infrastrukturze np. nie ma linii energetycznej – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Rozwiązaniem mogłyby być lamy z bateriami słonecznymi, jednak w okresie jesiennym, kiedy są mgły, bateria się nie naładuje.
Radny Stanisław Nasiadka dopytywał, kiedy będą włączone lampy przy ul. Wyszkowskiej.
- Zakład energetyczny żąda wysokich opłat za sam fakt wiszenia lampy na słupie – mówił burmistrz. – Będziemy w tej sprawie z nim negocjować – deklarował.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl