Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 czerwca 2024 r., imieniny Bogny, FlorentynyMsza święta w intencji ojczyzny

(Zam: 19.12.2012 r., godz. 10.30)

„Bo jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie” – słowa poety Jana Kochanowskiego powtarzali księża na mszy, w 31. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

W czwartek 13 grudnia o godz. 18 w kościele św. Wojciecha tradycyjnie już, modlono się w intencji ojczyzny. Msza, która wyszła z inicjatywy wyszkowskiego PiS-u, miała patriotyczną oprawę – ołtarz udekorowany był w biało-czerwone flagi. Na jednej widniał napis „Solidarność” na drugiej zaś „NSZZ Solidarność 80”. Śpiewał zespół „Wyszkowiacy”.
Wyszkowski poeta, wachmistrz Mieczysław Joniuk przytoczył kilka wierszy. Opowiadał również o czasach przed i zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego. Ubrany w mundur wojskowy, pełnił również honorową wartę podczas nabożeństwa.
Głos zabrał również jeden z internowanych w czasie stanu wojennego wyszkowian, Marek Tauter, który wspominał wydarzenia sprzed 31 lat. Mówił o ośrodkach internowania, które zazwyczaj mieściły się w więzieniach, o zatrzymaniach i zachowaniu polskich władz wobec ludzi.
Na liturgii nie mogło również zabraknąć przedstawicieli PiS-u. Obecni byli Waldemar Sobczak i Adam Warpas. Obaj w kilku zdaniach podzielili się spostrzeżeniami na temat stanu wojennego. Po przemówieniu, podziękowali zgromadzonym za uczestnictwo w nabożeństwie, zespołowi muzycznemu za pieśni, kapłanom za odprawienie mszy świętej, a na ręce ks. proboszcza Romana Karasia złożyli upominek.
Chwilę po skończonej uroczystości wierni mieli okazję ucałować relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, zaraz po tym wysłuchać trzech specjalnych piosenek przygotowanych przez zespół „Wyszkowiacy”. Następnie parafianie udali się wraz z duchownymi w zadumie i modlitwie pod kamień poświęcony pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, by złożyć kwiaty i zapalić znicze.
A.R.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta