Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 lipca 2024 r., imieniny Apolinarego, BognyDługosiodło pięknieje

Ikona
(Zam: 10.08.2010 r., godz. 06.45)

Jeden z bardziej charakterystycznych elementów centrum Długosiodła – pomnik Tadeusza Kościuszki siedzącego na koniu – przeszedł właśnie renowację.

Po wielu latach jakie minęły od postawienia pomnika w 1977 r., Urząd Gminy postanowił go odnowić – właśnie zakończyły się prace, które przywróciły mu blask i reprezentacyjny wygląd. Cokół pomnika obłożono płytami z piaskowca, wokół ułożono kostkę brukową, w podłożu zamontowano także oświetlenie, które pomoże wyeksponować pomnik nocą.

– Chcemy jeszcze zagospodarować zieleń, ustawić skrzynki z kwiatami, ale to już zrobimy za własne pieniądze. Obok pomnika zamontujemy też tablice z informacją o historii Długosiodła – informuje zastępca wójta gminy Długosiodło Ewa Karczewska.

Za gminne pieniądze przy pomniku mają również stanąć ławki służące m.in. osobom czekającym na przyjazd autobusów.

Inwestycja to część projektu realizowanego w ramach programu „Odnowa wsi”, na którego realizację gmina otrzymała dofinansowanie wynoszące 415 tys. zł. Za pieniądze z niego pochodzące już w ubiegłym roku wykonywane były prace przy ul. Mickiewicza (za pomnikiem w kierunku Urzędu Gminy) – zamontowano latarnie, wybudowano chodniki. Tegoroczne prace obejmują ulicę Pułaskiego, budowę parkingu przed cmentarzem i renowację pomnika.

Władze zastanawiają się także nad odrestaurowaniem pomnika poświęconego Tadeuszowi Kościuszce położonemu bliżej kościoła.

– Dyskutowaliśmy już o sposobie odnowienia tego pomnika z potencjalnymi wykonawcami, z Zakładem Gospodarki Komunalnej. Jeśli się uda, to renowacja zostanie wykonana jeszcze w tym roku, przed zimą – mówi Ewa Karczewska.

J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta