Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Teodora



Gminne lokale

(Zam: 26.09.2012 r., godz. 10.30)

Czternaście lokali mieszkalnych i trzy socjalne ma w swoich zasobach gmina Rząśnik. Samorząd nie planuje budowania kolejnych, a te istniejące chce sprzedawać.

W skład tak zwanego mieszkaniowego zasobu gminy wchodzą: cztery lokale w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Nowych Wielątkach (łączna powierzchnia 174 m kw.), pięć w budynku po byłej szkole Podstawowej w Wólce Przekory (pow. 170,74 m kw.), dwa w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Dąbrowie (57 m kw.), dwa w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Komorowie (87 m kw.), trzy w budynku przy Szkole Podstawowej w Starym Lubielu (114 m kw.), jeden w budynku po byłej Szkole Podstawowej w Ochudnie (47 m kw.) i jeden w budynku po byłym ośrodku zdrowia w Rząśniku (171,6 m kw.). Ich stan techniczny ocenia się na dobry bądź średni – niektóre są już częściowo zniszczone, są kryte papą bądź eternitem. Gmina jednak nie przewiduje modernizacji, czy kapitalnych remontów w budynkach, z których nie jest pobierany czynsz, w rachubę wchodzą głównie prace zapewniające poprawę bezpieczeństwa technicznego budynków oraz zabezpieczenie ich przed dalszą degradacją.
Bieżące modernizacje będą prowadzone z lokalach, gdzie najemcy płacą czynsz. Możliwe tu też będą kapitalne remonty, o ile pieniądze na to zostaną zaplanowane w budżecie. Nadzieją na wykonanie tego typu prac będzie także sprzedaż lokali – dochód w ten sposób pozyskany gmina chce wykorzystać na „odświeżenie” nieruchomości. Kupić mieszkanie mogą najemcy, o ile złożą stosowny wniosek na piśmie, jednak na transakcję będą musieli się zgodzić radni.
Stawki czynszów w gminnych lokalach są różne i zależą m.in. od ich standardu. Bierze się tu pod uwagę fakt istnienia bądź braku instalacji wodnej, łazienki, centralnego ogrzewania, WC. Czynsz może być obniżony na wniosek najemcy o 50 proc., jeśli dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza najniższej emerytury lub jeśli dochód na osobę w rodzinie w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 80 proc. najniższej emerytury. To wójt decyduje o wysokości obniżki czynszu, która przyznawana jest na okres do dwunastu miesięcy.
Założenia dotyczące gospodarki mieszkaniami znalazły się w Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2012-2017, który radni uchwalili 14 sierpnia.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta