Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Warto się uczyć i inwestować w naukę

(Zam: 26.09.2012 r., godz. 10.30)

- Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, gdyż jest to ogromny sukces Polski i polskiej nauki na arenie międzynarodowej – tak o wyborze prof. Agnieszki Zalewskiej na przewodniczącą Rady CERN (Europejski Ośrodek Badań Jądrowych) mówi absolwent wyszkowskiego liceum Wojciech Łapka, który również pracuje w CERN-ie.

O Wojciechu Łapce pisaliśmy na łamach „Wyszkowiaka” wiosną tego roku – odwiedził wtedy po latach I Liceum Ogólnokształcące, by opowiedzieć uczniom placówki o swojej drodze do CERN-u – międzynarodowego ośrodka naukowo-badawczego na przedmieściach Genewo, gdzie pracuje jako informatyk.
CERN znany jest z Wielkiego Zderzacza Hadronów, za pomocą którego naukowcy prowadzą badania.
W minionym tygodniu świat obiegła wieść, że prof. Agnieszka Zalewska stanęła na czele Rady CERN.
- Docenione zostały zasługi i osiągnięcia pani profesor, a także praca i zaangażowanie naszych naukowców oraz polskich ośrodków naukowych w działalność ośrodka CERN – mówi Wojciech Łapka w komentarzu dla Czytelników „Wyszkowiaka”. – Profesor Zalewska jest pierwszą kobietą na tak prestiżowym stanowisku i pierwszym przewodniczącym Rady CERN pochodzącym z Europy Środkowo-Wschodniej. Przewodniczący Rady CERN jest wybierany spośród przedstawicieli 20 krajów członkowskich CERN i dopiero 10 krajów spotkał tak ogromny zaszczyt.
Powtarza to, co stara się przekazać młodzieży, o czym mówił też m.in. w wyszkowskim ogólniaku.
- Myślę, że ten wybór jest także doskonałym przesłaniem do młodych ludzi, że warto się uczyć i inwestować w naukę – podkreśla.
Do tej pory przewodniczący CERN pochodzili z Francji (4 osoby), Niemiec (3), Włoch (3), Wielkiej Brytanii (3), Belgii (2), Szwecji (2), Austrii (1), Holandii (1), Szwajcarii (1).
Prof. Agnieszka Zalewska jest dwudziestą pierwszą osobą, która pokieruje Radą CER, swoje stanowisko obejmie 1 stycznia 2013 r. Jej praca doktorska, którą obroniła w 1975 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim, dotyczyła badań prowadzonych w CERN-ie.
- To dla mnie wielkie wyzwanie – mówi w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej CERN-u o wyborze na przewodniczącą. – To oznacza dla mnie wiele pracy. Praca w Radzie będzie dla mnie priorytetem i poświęcę jej tyle czasu, ile będzie wymagała moja funkcja. Nadal będę prowadzić badania w Krakowie, ale dzielić je będę z pracą w CERN-ie.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta