Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 listopada 2019 r., imieniny Janusza, Konrada

Podaruj komuś życie

Ikona
(Zam: 19.09.2012 r., godz. 10.30)

W niedzielę 16 września w szpitalu powiatowym w Wyszkowie odbył się Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Już po raz drugi wyszkowianie mieli możliwość zarejestrowania się w bazie Fundacji DKMS Polska, aby stać sie potencjalnymi dawcami szpiku. Po raz pierwszy akcja odbyła się w maju tego roku, wówczas zapisało się 149 chętnych osób.

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego po raz kolejny został zorganizowany przy współpracy Fundacji DKMS Polska oraz Iwony Kaflik. W holu głównym szpitala od godziny 10.00 do 16.00 można było się zarejestrować.
- Z naszej rodziny zarejestrowało się troje osób. Skłoniła nas do tego chęć pomocy innym ludziom. Jeśli można pomóc, to dlaczego nie. O akcji dowiedzieliśmy się z gazety, syn miał podaną informację w szkole – mówi jedna z osób, która w niedzielę zarejestrowała się w bazie dawców.
- Będę zawsze przyjeżdżał do Wyszkowa. Bardzo mi zależy na kontakcie ze szpitalem. Dzięki pani Kaflik poznałem Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, inne pielęgniarki, które przeprowadziły akcję w Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej mówi Rafał Młodzikowski, współorganizator Dni Szpiku Kostnego. - To jest nie tylko akcja rejestracji, zdobywamy kolejne „przyczółki” do wchodzenia w nowe miejsce.
W niedzielę zarejestrowało się 68 osób. Według Iwony Kaflik było to wynikiem małej świadomości ludzi.
- Tym razem akcja było słabo nagłośniona w Wyszkowie. 20 osób, które się zgłosiły, nie mogły się zarejestrować ze względu na stan zdrowia – mówi współorganizatorka.
W Polsce, co godzinę, kolejna osoba dowiaduje się o nowotworze krwi. Dawców szpiku wciąż brakuje, o czym, w głównej mierze, decyduje mała świadomość w społeczeństwie. Za sprawą organizowania Dni Dawców Szpiku Kostnego liczba potencjalnych „genetycznych bliźniaków” stale rośnie. Dzięki ofiarności chętnych jest szansa dla tych, którzy chorują na powrót do zdrowia. Do działania wciąż przyłączają się znani i lubiani, aby swoim zaangażowaniem nakłonić kolejne osoby do wzięcia udziału w tak szczytnym celu. W Bazie Fundacji DKMS Polska zarejestrowali się m. in. Alicja Bachleda-Curuś, Abelard Giza, Adam Darski, Mirosław Klose.
Nie każdy może zostać dawcą, chociażby ze względów zdrowotnych. Oprócz rejestracji, akcję można wesprzeć również w postaci darowizny 1 proc. podatku. Szacowany koszt przebadania jednego potencjalnego dawcy wynosi 250 zł, natomiast Fundacja DKMS Polska zamierza zarejestrować kolejnych 90 000 chętnych. Koszty są pokrywane ze środków własnych fundacji, stąd potrzeba wsparcia finansowego.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl