Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2019 r., imieniny Adeli, Klemensa

Szkoła Rodzenia zaprasza

Ikona
(Zam: 16.08.2012 r., godz. 10.30)

Gmina Wyszków zaprasza do bezpłatnej Gminnej Szkoły Rodzenia, zorganizowanej w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Zajęcia odbywają się w niedziele w wyszkowskiej bibliotece, prowadzą je doświadczeni specjaliści.

Cały cykl spotkań trwa osiem tygodni, przyjmuje się, że kobieta rozpoczynając uczestnictwo w nim, powinna być w około 27 tygodniu ciąży. Kończy wtedy Szkołę, będąc w 35-36 tygodniu i może spokojnie przygotować się do porodu i opieki nad noworodkiem. Zapisać się można będąc już w 20 tygodniu. Zapraszane są pary, mamy wraz z partnerem bądź inną, bliską osobą, która zapamięta przekazywane informacje i będzie uczestniczyć w zajęciach praktycznych.
Zainteresowanie Szkołą jest duże, zgłaszają się osoby z ościennych gmin, chociaż zasadniczo jest ona przeznaczona tylko dla par z gminy Wyszków. Jednak, jak zaznaczają organizatorzy, jeżeli grupa jest niepełna, mogą dołączyć do niej panie z innych gmin. Dobór grupy w konkretnych tygodniach ciąży nie zawsze jest łatwy. Docelowo może ona liczyć dwanaście par, w trakcie cyklu panie odchodzą, ponieważ już rodzą. Pierwszeństwo w zapisach mają jednak te z gminy Wyszków. Do grupy można też dołączyć w trakcie cyklu, brakujące tematy poznaje się w następnej.
Warto się zapisać, prowadzący przekazują wiedzę o szeregu kwestii, związanych z macierzyństwem. Wiele osób zdobywa ją w Internecie, w pismach, bazuje na doświadczeniach swoich mam czy starszych sióstr. Jednak Szkoła Rodzenia ma tę zaletę, że prezentuje wiedzę usystematyzowaną, opartą na najnowszych badaniach, zaś prowadzący są w stanie odpowiedzieć na wiele pytań i rozwiać wątpliwości młodych mam. Informacje ujęte są w osiem bloków tematycznych, zawierających wiedzę m.in. o przygotowaniu do porodu w domu lub szpitalu, relaks przy muzyce, roli dotyku dla prawidłowej stymulacji i rozwoju dziecka, uwarunkowaniach rozwoju mowy w okresie prenatalnym, fizjologii ciąży i porodu, łagodzeniu bólu przy porodzie, nawiązywaniu kontaktu z dzieckiem w okresie prenatalnym, opiece nad noworodkiem, higienie w ciąży i połogu, antykoncepcji, psychologicznym i psychicznym aspekcie bycia w ciąży. Edukacja oparta jest na najnowszych zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia, wytyczającej standardy opieki okołoporodowej, które dotyczą np. zalet karmienia piersią, trudnościach z tym związanych i sposobów im zaradzenia. Na zajęciach 12 sierpnia Małgorzata Kalisz i Jolanta Piecuska omawiały kwestie higieny w ciąży i połogu oraz to, co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie. Prowadzące zwracały uwagę na to, co jest prawidłowe, co powinno wzbudzić zaniepokojenie, jak poradzić sobie z trudnościami. Panie słuchały m.in. o laktacji, pielęgnacji piersi, wadach i zaletach różnych rodzajów antykoncepcji, odpowiedniej dla mamy czekającej na dziecko i karmiącej diecie. Dowiedziały się również, jakie uczucia mogą im towarzyszyć, gdy mały człowiek pojawi się już na świecie. To duma, radość, choć może pojawić się też depresja, żal za dawnym życiem, huśtawki nastroju, niezadowolenie z tego, jak przebiega karmienie, jak się wygląda. Jolanta Piecuska radziła, żeby dać sobie i dziecku czas na ułożenie nowych relacji w domu i rodzinie, spokojnie podchodzić do nowych wyzwań i problemów. Uczestnicy usłyszeli ponadto konkretne rady, np. nie wolno zakładać nogi na nogę, ponieważ powoduje to ucisk brzucha i skręca miednicę, co niekorzystnie wpływa na ułożenie dziecka. Jeżeli nie ma większych urazów, po porodzie należy w miarę szybko, po około dwóch godzinach, wstawać. Prowadząca poinstruowała o ćwiczeniach mięśni Kegla, które odpowiadają m.in. za utrzymywanie moczu. Na poprzednich zajęciach dużym zainteresowaniem cieszyły się porady dotyczące opieki nad noworodkiem – jak, w czym i jak często kąpać. Uczestnicy otrzymali segregatory z materiałami edukacyjnymi.
Do drugiej edycji Szkoły Rodzenia zapisało się już osiem par, zajęcia rozpoczną się 26 sierpnia. Jedno spotkanie trwa dwie godziny, zapisywać się można pod nr tel. 29 743 77 12, szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 792 255 553.
E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl