Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Złagodzili alkoholowe przepisy

(Zam: 04.05.2012 r., godz. 11.57)

Będzie można sprzedawać alkohol w pobliżu przedszkola, cmentarza, szpitala. Radni złagodzili zapisy uchwały dotyczącej lokowania sklepów z napojami wyskokowymi.

Do tej pory punkty sprzedaży alkoholu nie mogły się znajdować bliżej niż sto metrów od przedszkoli, kościołów, szpitali, szkół itp. Dyskusja nad rewizją uchwały pojawiła się miesiąc temu, kiedy okazało się, że w pobliżu sklepu PSS „Społem” na Polonezie, gdzie dostępny jest m.in. alkohol, powstało przedszkole. Radni nie zdecydowali się wtedy na wykreślenie przedszkoli z listy obiektów chronionych, co groziło „Społem” utratą pozwolenia na sprzedaż napojów wyskokowych.
Na sesji 26 kwietnia burmistrz zaproponował wykreślenie z uchwały nie tylko przedszkoli, ale i szpitali oraz cmentarzy.
- Uchwała została przedstawiona, bo grupa radnych zgłosiła się do mnie po przedniej sesji z prośbą o podjęcie raz jeszcze inicjatywy – poinformował burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Pomysły na zmianę były dużo dalej idące niż ten projekt, który zostaje dziś państwu przedłożony pod obrady. Jest on wyrazem pewnego kompromisu radnych między pozwoleniem na rozwój handlu a kontrolą nad jego właściwym obrotem.
Radni wielokrotnie już zwracali uwagę na fakt omijania przez sprzedawców wymogu odległości stu metrów poprzez odpowiednie projektowanie ciągów komunikacyjnych, które bierze się jako wyznacznik wyliczania odległości.
- Nie traktujcie tego projektu jako sprawy PSS „Społem”, dlatego, że już trzy podmioty mają problem z rozmaitymi punktami, przedszkolami, które się obok nich otworzyły – powiedział burmistrz. – Też nie jest to winą przedszkoli, że powstają.
Grzegorz Nowosielski zapowiedział jednocześnie bezwzględne egzekwowanie prawa.
- Wnosząc ten projekt pod obrady chciałbym, by w sposób niezachwiany punkty handlowe mogły funkcjonować, o ile spełniają wszystkie kryteria określone w ustawie, uchwale, dotyczące porządku publicznego, obyczajnych zachowań, zwykłej przyzwoitości – oznajmił. – Jeśli takowych nie będą spełniać, to nie ma różnicy, czy taki punkt mieści się sto, pięćdziesiąt metrów, czy pół kilometra od przedszkola, szkoły, czy innego obiektu. Powinien być w drodze administracyjnej pozbawiony możliwości sprzedaży alkoholu. Chciałbym państwu obiecać, że wnioski z kontroli, jakie gmina Wyszków przeprowadza przy pomocy komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, straży miejskiej, będą wyciągane, nie będziemy pobłażali zachowaniom niezgodnym z prawem, czy etyką.
Burmistrz zaznaczył, że w poprzedniej kadencji samorządu był przypadek wszczęcia procedury administracyjnej i cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu ze względu na łamanie ustawy.
Radny Adam Szczerba chciał pozostawienia dotychczasowych regulacji w stosunku do cmentarzy i szpitali.
- Cmentarz jest naprawdę dobrą lokalizacją dla osób, które szukają miejsca, gdzie mogą spożyć alkohol. Wielokrotnie słyszeliśmy o dewastowaniu cmentarzy, zachowaniach pod wpływem narkotyków czy alkoholu – powiedział. – W szpitalu działa poradnia leczenia uzależnień, pozwolenie, by w sklepach obok niej był sprzedawany alkohol jest zachętą dla tych, którzy z niej korzystają. To jest pewna pokusa. Usuwając ten zapis narażamy się na to, że program walki z alkoholizmem może być potencjalnie zagrożony
- Uważam, że idziemy na zbyt dużą liberalizację przepisów – ocenił Adam Mickiewicz. – Na poprzedniej sesji radni nie zgodzili się na wykreślenie przedszkoli, a teraz nie dość, że na to się godzimy, to jeszcze proponujemy wykreślenie kolejnych obiektów.
- Myślę, że ilość punktów nie ma wpływu na spożycie. Jeśli byśmy patrzyli na to tak, jak mówi pan Szczerba, to musielibyśmy przy wszystkich chodnikach i jezdniach pozamykać wszystkie sklepy, bo ten leczący się człowiek kiedyś będzie musiał koło nich przejść – stwierdził Kazimierz Turek.
Radni wniosku radnego Szczerby nie przyjęli, za to większość zaaprobowała zmiany zaproponowane przez burmistrza.
Po głosowaniu swoją opinię wyraziła dyrektor placówki „Bezpieczny przedszkolak” Marzenna Mazurek, zlokalizowanej w pobliżu sklepu PSS „Społem”
- W imieniu własnym i rodziców nie zgłaszam sprzeciwu, żeby był tam sprzedawany alkohol. Przez trzy lata funkcjonowania placówki nie było sytuacji, żeby ktoś się włóczył, pił alkohol przed przedszkolem – powiedziała.
J.P.

Komentarze

Dodane przez tomasz, w dniu 04.05.2012 r., godz. 18.44
od kiedy to sie tych przepisow przestrzega? w rybienku wiele lat byl pub i sklep z wóda tuz przy kosciole.
Dodane przez AA, w dniu 05.05.2012 r., godz. 22.46
Chyba kościele, matole.
Dodane przez tomasz, w dniu 06.05.2012 r., godz. 14.20
drogi Anonimowy Alkoholiku.to sarkazm a nie bład literowy ;)
Dodane przez ygcd, w dniu 15.05.2012 r., godz. 19.02
A może nie zabraniać ale podnieść opłatę w takiej strefie np 3 - 4 razy. I się sam problem rozwiąże.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta