Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Teodora



Śladami Krasińskich

(Zam: 22.02.2012 r., godz. 10.44)

W tym roku mija 200. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego. Z tej okazji urządzane są różnego rodzaju uroczystości. Jedną z tych, inaugurujących rocznicę, był wernisaż wystawy „Śladami Krasińskich”, w wyszkowskiej bibliotece 14 lutego.

W otwarciu brał udział dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Roman F. Kochanowicz, które wraz z biblioteką, zorganizowało wernisaż. Ekspozycję tworzą obrazy powstałe w 2005 r. i pokazujące miejsca szczególnie związane z historią rodu Krasińskich – posiadłości rodzinne, pałace, miejsca spoczynku, fundowane przez ród liczne kościoły, m.in. w Opinogórze, Radziejowicach, Krasnem. Wprowadzenie wygłosił dyrektor muzeum, nakreślił historię rodu, jego działalność fundatorską, opisał siedziby rodowe.
– Krasne dominuje na wystawie – mówił. – Obecnie nie ma tam śladu po Krasińskich, pozostał park z wieżą, w której w czasach PRL funkcjonowała wystawa poświęcona Marcelemu Nowotce.
Roman Kochanowicz wspomniał o odbiorze twórczości i samej postaci poety, którego trzecim wieszczem okrzyknięto w XIX w., zaś po II wojnie światowej ze względów klasowych niezbyt doceniano. Obecnie trwają starania o umieszczenie poświęconej Krasińskiemu tablicy w Krypcie Wieszczów na Wawelu. Zebrani usłyszeli też historię powstania i wzbogacania się o kolejne obiekty i eksponaty muzeum. W maju 2011 r. minęło 50 lat, odkąd placówka przyjmuje zwiedzających i propaguje wiedzę nie tylko o samym wieszczu, ale też o historii i kulturze, życiu codziennym w jego czasach. Roman Kochanowicz na ręce Elżbiety Kwaśniewskiej przekazał medal 50-lecia dla dyrektor biblioteki, Małgorzaty Ślesik-Nasiadko. Ponieważ spotkanie miało miejsce 14 lutego – w walentynki, organizatorzy przygotowali niespodziankę, występ, dzięki któremu różne formy artystycznego wyrazu, tj. malarstwo, poezja, muzyka, mogły się połączyć.
– Sztuka, muzyka, poezja, wzajemnie się inspirują, a jeśli dołączy do tego uczucie, efekt jest genialny – mówiła Anna Chmielak, która wystąpiła wraz z Ingą Łukasiak, Katarzyną Słowikowską-Osik i Michałem Ciokiem.
Twórcami obrazów, wystawionych na wernisażu, są: Wojciech Rutkowski, Krzysztof Sowiński, Izabela Morlak-Pyżyńska, Julian Sulikowski, Wieńczysław Pyrzanowski, Ewa Malawska, Grażyna Tucholska, Wiesław Lewandowski, Katarzyna Słowikowska-Osik, Zbigniew Klarżuk, Aleksander Turek, Ewa Karolina Osowska, Janina Jabłońska, Marzena Krajewska, Franciszek Ledóchowski i Stanisław Osiecki. Po wcześniejszym zgłoszeniu grupy zorganizowane po wystawie oprowadza artysta plastyk Katarzyna Słowikowska-Osik. Terminy: wtorki w godz. 11.00-15.00, czwartki w godz. 11.00-15.00.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta