Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Czas i rozmowa to lekarstwo dla naszych dzieci

(Zam: 30.11.2011 r., godz. 10.56)

W Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie odbyła się konferencja o tematyce profilaktycznej „Rola dyrektora placówki oświatowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecka i nowe zagrożenia”. Gościem specjalnym spotkania była sędzia Anna Maria Wesołowska, znana z programu telewizyjnego emitowanego przez stację TVN.

Organizatorem konferencji było prywatne przedszkole „Bezpieczny przedszkolak”. Honorowy patronat objął burmistrz Wyszkowa. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy przedszkoli, szkół, placówek pracujących z dziećmi i młodzieżą z terenu powiatu wyszkowskiego, węgrowskiego, pułtuskiego, łochowskiego, władze samorządowe, wicestarosta Teresa Trzaska, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miejskiego Anna Gołębiewska, dyrektor kuratorium oświaty w Warszawie Teresa Michalak. Na konferencji obecni byli również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji oraz przedstawiciele Sądu Rejonowego w Wyszkowie. Spotkanie otworzyła dyrektor „Bezpiecznego przedszkolaka” Marzenna Mazurek, która powitała zgromadzonych i przedstawiła program spotkania. Pierwszy wykład wygłosiła Anna Maria Wesołowska, która podzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym.
– Bardzo dziękuję za zaproszenie. Moje serce zawsze cieszy się, kiedy spotykają się ludzie i rozmawiają o tym, co robić, aby dzieciom żyło się lepiej – powitała.
Anna Maria Wesołowska w Wyszkowie była po raz drugi. Dwadzieścia lat temu gościła w wizji lokalnej.
– Dzisiejszy Wyszków jest inny niż kiedyś – mówiła. – Kiedy zaczynałam swoją pracę zawodową ponad trzydzieści lat temu, młody człowiek na sali rozpraw był rzadkością. Ta liczba od lat cały czas wzrasta. Jestem jednak przekonana, że za każdym młodym przestępcą kryje się jego krzywda i bardzo często nie otrzymuje on pomocy. Trudno się z tym pogodzić, dlatego dziesięć lat temu zaczęłam spotykać się z młodzieżą – tłumaczyła.
Anna Maria Wesołowska jest inicjatorem lekcji wychowawczych w sądzie.
– Przez moją salę rozpraw przewinęło się ok. 12 tys. uczniów, głównie z gimnazjum. Jest to naprawdę doskonała lekcja życia. Udział w rozprawie sądowej uczy życia, tego, że z cudzych błędów można czerpać pewną wiedzę – przekonywała.
Poradnik prawny „Bezpieczeństwo młodzieży” napisała z potrzeby serca. W książce opisuje sytuacje z życia wzięte, w których nastolatki wchodzą w konflikt z prawem. Obrazuje autentyczne sytuacje z udziałem małoletnich i nastolatków, które rozgrywały się na sali rozpraw. Jak sama mówi, publikacja ma na celu ustrzeżenie młodych ludzi przed skutkami łamania prawa.
W celu wprowadzania edukacji i szerzenia jej wśród młodzieży zgodziła się na udział w programie telewizyjnym „Anna Maria Wesołowska”.
– To nie była łatwa decyzja, ale dzisiaj tego nie żałuję, bo wiem, że dzieci z tego korzystają – opowiadała.
Anna Maria Wesołowska mówiła także o nowych ryzykownych zachowaniach dzieci oraz formach krzywdzenia, które pojawiły się niedawno, mowa tu o wykorzystywaniu dziecka w konfliktach okołorozwodowych oraz eurosieroctwo, kiedy dziecko jest ofiarą pracy rodziców za granicą.
Urszula Zadworna – psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie w kolejnym wykładzie mówiła o syndromie dziecka krzywdzonego oraz o zespole objawów, który świadczy o stosowaniu przemocy.
Głos zabrał także przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji, kierownik rewiru dzielnicowych, koordynator Niebieskiej Karty Zbigniew Pepłowski.
Dynamika popełnionych czynów karalnych na terenie naszego powiatu wzrosła o 300 procent, w większości są to rozboje i wymuszenia, mniejszą liczbę stanowią uszkodzenia ciała i kradzieże.
– To bardzo niepokojące, że mamy tak duży wzrost popełnionych przestępstw przez nieletnich sprawców – tłumaczył.
Zwrócił uwagę na fakt, że dyrektorzy i nauczyciele często nie zgłaszają przypadków łamania prawa przez nastolatków. Naświetlono także problem Niebieskiej Karty. Zmieniły się przepisy, które rozkładają zakres obowiązków na poszczególne instytucje.
– Moim zdaniem, jeśli odpowiedzialność jest rozłożona, to w końcu się rozmywa i każdy przekłada ją na kogoś innego, stąd podejmowane działania mogą być nieskuteczne. Od niedawna Niebieska Karta jest zmodyfikowana – stwierdził Zbigniew Pepłowski. – Odnoszę wrażenie, że jest ona niedopracowana, nasz system informatyczny nie jest do niej dostosowany. Problem polega na tym, że Niebieska Karta powinna być wypełniana na miejscu zdarzenia, co nie jest możliwe, ponieważ podzielona jest na działy, które muszą wypełnić poszczególne instytucje.
Konferencję podsumowała Marzenna Mazurek.
– Mam nadzieję, że dzisiejsze rady i spostrzeżenia przydadzą się i będą wykorzystane w codziennym życiu – tłumaczyła.
I.S.

Komentarze

Dodane przez Wanda, w dniu 01.12.2011 r., godz. 08.53
A pani sędzia Pasek była na tym pouczającym spotkaniu?
Dodane przez Grażyna, w dniu 01.12.2011 r., godz. 09.14
Skąd ta Anna Maria bierze na te występy czas?
Dodane przez Maryla, w dniu 01.12.2011 r., godz. 12.32
Pani A. M. W. im dłużej przebywa na ekranie tym jest ładniejsza. Pozdrawiam
do Grażyny:
Dodane przez Olka, w dniu 01.12.2011 r., godz. 13.20
zadzwoń i się zapytaj skoro interesuje Cię jej grafik.
Dodane przez zyta, w dniu 01.12.2011 r., godz. 13.21
Że też jej nie zaprosili jak ja chodziłam do włodzia :) chętnie bym posłuchała. Wcześniej przyjeżdżali pedagodzy, co rok ci sami, których nikt już nie chciał słuchać a pierwszy rok studiów zawsze przymuszali do obecności na takim wykładzie pod pretekstem wpisu do indeksu z tego to otóż wykładu
Dodane przez Bos, w dniu 01.12.2011 r., godz. 14.30
To się nazywa dbanie o prestiż uczelni
Dodane przez Horn, w dniu 01.12.2011 r., godz. 19.28
A pani Pasek wie co to dzieci?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta