Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 kwietnia 2024 r., imieniny Erwina, Julii



Domy dziecka mają zniknąć

(Zam: 09.11.2011 r., godz. 06.48)

Od przyszłego roku wydatki powiatu będą większe o około 600 tysięcy złotych rocznie. Wszystko za sprawą nowej ustawy dotyczącej wspierania rodziny przeżywającej problemy w wychowywaniu dzieci i formy sprawowania pieczy zastępczej, która zobowiązuje powiat do zatrudnienia koordynatorów w tej dziedzinie. Cel nowelizacji prawa to zmniejszenie ilości dzieci trafiających do pieczy zastępczej bądź rodzinnych domów dziecka.

Od 1 stycznia 2012 roku nastąpią zmiany w opiece zastępczej. Nowa ustawa weszła w życie w czerwcu i wprowadza przepisy dotyczące rodzin, w których występuje dysfunkcja, a także zmiany w formie wspierania pieczy zastępczej.
Ustawa wskazuje, że w 2020 roku wszystkie domy dziecka zostaną zlikwidowane.
– Jeśli taka sytuacja nastąpi, będziemy musieli szukać rodzin, które będą chciały prowadzić rodzinne domy dziecka – tłumaczy wicestarosta Teresa Trzaska.
Powiat planuje powołanie zespołu promującego rodzicielstwo zastępcze.
– Chcemy rozpowszechnić rodzicielstwo zastępcze, to nie będzie łatwe, ale będziemy do tego dążyć – przekonuje.
Starosta Bogdan Parowski mówi, że pomysł i kierunek nowelizacji prawa jest dobry, ale brakuje na realizację pieniędzy. Starostwo już złożyło wniosek do wojewody mazowieckiego o wsparcie w kwocie 500 tys. złotych, które będzie przeznaczone na zatrudnienie koordynatorów.

Asystent rodziny
W świetle nowelizacji wsparciem rodzin dysfunkcyjnych zajmie się gmina. Będzie ona zobowiązana do przydzielenia im asystenta rodziny. Może być nim osoba posiadająca wykształcenie wyższe pedagogiczne, psychologiczne bądź związane z nauką o rodzinie, a także osoba ze średnim wykształceniem, ale uzupełnionym o szkolenia z zakresu pracy z dziećmi, oraz mająca przynajmniej trzyletni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Głównym zadaniem asystenta będzie pomoc rodzinie w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, psychologicznych, socjalnych, a także w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego. Asystent będzie zobowiązany monitorować funkcjonowanie rodziny po zakończeniu jej pracy. Opiece asystenta może podlegać maksymalnie dwadzieścia rodzin. Nowa ustawa zakłada, że jeśli mimo pomocy i opieki dziecko z rodziny dysfunkcyjnej trafi do pieczy zastępczej bądź rodzinnego domu dziecka, wówczas gmina częściowo poniesie koszty utrzymania tego dziecka. W pierwszym roku pobytu obciążona będzie kosztami w wysokości dziesięciu procent utrzymania i wychowania, w drugim roku trzydzieści procent, zaś w trzecim roku i następnych latach będzie to aż pięćdziesiąt procent kosztów. Starosta Bogdan Pągowski twierdzi, że taka formuła ma mobilizować gminy do solidnej współpracy asystentów z rodzinami posiadającymi problemy.

Piecza zastępcza
Wedle prawa rodzinna piecza zastępcza to ostateczność, jednak w sytuacji konieczności odebrania rodzinie biologicznej dziecka, opiekę nad nim będzie sprawowała rodzina zastępcza bądź rodzinny dom dziecka. Pieczę zastępczą organizuje powiat. W Wyszkowie jej organizatorem będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które wyznaczyło dwóch koordynatorów, którzy będą pełnili nadzór i opiekę nad rodzinami zastępczymi. Do ich zadań będzie należało głównie prowadzenie naboru i kwalifikowanie osób ubiegających się o pełnienie funkcji pieczy zastępczej bądź prowadzenie rodzinnego domu dziecka. Koordynatorzy będą również prowadzili szkolenia dla tych osób. Przede wszystkim jednak będą zajmowali się wsparciem i pomocą rodzinom sprawującym pieczę zastępczą, a także zgłaszaniem do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, w celu poszukiwania dla nich rodzin. Praca koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej nie może być łączona z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego.

I.S.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta