Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 kwietnia 2024 r., imieniny Grzegorza, Horacego



Program (nie)dopracowany

(Zam: 04.10.2011 r., godz. 11.48)

Na ostatniej sesji Rady Powiatu radni po długiej i burzliwej dyskusji przyjęli Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015. Z podjęciem uchwały w zaproponowanej formie nie zgadzała się Urszula Mikołajczyk.

Powiatowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego podczas sesji omówiła Teresa Trzaska, wicestarosta i przewodnicząca zespołu opracowującego dokument, w którego skład wchodzili również: Grażyna Polak – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Marek Rosłoniec – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, Krystyna Kurowska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Teresa Czajkowska – pracownik PCPR, Lidia Arm – psycholog z poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Agnieszka Wojtkowska – kierownik szkoły filialnej „Fiszor”, Teresa Wiśniewskia – pielęgniarka w Poradni Zdrowia Psychicznego w szpitalu, Ryszard Wężyk – kierownik zakładu Opiekuńczo-Leczniczo-Psychiatrycznego w Raszowie, Dorota Rogulska – kierownik Poradni Leczenia Uzależnień, Joanna Wiszowaty – kierownik referatu obsługi Rady Powiatu oraz Hanna Wargocka – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”.
W grudniu 2010 roku rozporządzeniem Rady Ministrów został przyjęty Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Proponuje się w nim nowy model idący w kierunku środowiskowej opieki psychiatrycznej. Angażuje on do realizacji zadań resorty: zdrowia, oświaty i wychowania, zabezpieczenia społecznego, pracy, nauki i szkolnictwa wyższego, spraw wewnętrznych i administracji oraz Narodowy Fundusz Zdrowia, samorządy województw, powiatów i gmin.
Samorządy powiatów i gmin w programie zostały upoważnione do realizacji takich zadań jak promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom, zwiększenie integracji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi m.in. poprzez kształtowanie wobec tych osób właściwych postaw społecznych –zrozumienie, tolerancja, życzliwość, przeciwdziałanie stygmatyzacji, a także aktywizację społeczną i zawodową osób chorych, zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.
Program zakłada dwa główne cele: integrację osób z problemami psychicznymi i przekształcenie stacjonarnego lecznictwa w lecznictwo środowiskowe.
W ramach tego powiat ma przeprowadzić szereg zadań związanych ze współpracą z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, a także ze szkołami, jako że są to środowiska, w których można przeprowadzić najwięcej oddziaływań m.in. poprzez uszczegóławianie programów wychowawczych, profilaktycznych na terenie szkół oraz organizowanie szkoleń, konferencji.
- Staraliśmy się nie tylko zapisać sformułowania, ale także rozmawiać w środowisku, aby te działania poszły o pół kroku do przodu, żeby zwiększyć integrację i nasilić działania promocyjne w zakresie zdrowia – tłumaczyła Teresa Trzaska.
Program zakłada również utworzenie powiatowego centrum zdrowia psychicznego oraz uruchomienie środowiskowego domu samopomocy, a także rozszerzenie usług na opiekę psychiatryczną w zakresie usług środowiskowych poprzez rozszerzenie kontraktu. Program będzie realizowany przez jednostki z terenu powiatu wyszkowskiego. Uzgodniono także współpracę z punktami konsultacyjnymi w gminach.
Z przedstawionym przez wicestarostę programem nie zgodziła się radna Urszula Mikołajczyk.
– Uważam, że program nie jest dopracowany. Zawiera błędy formalne w zapisach tj. finansowanie, nazewnictwo poradni uzależnień. W części diagnostycznej nie ma nic na temat uzależnień wśród młodzieży – przekonywała.
Radna zgłosiła trzy wnioski, jednak zostały one odrzucone przez Radę i program został przyjęty.

I.S.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta