Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 kwietnia 2024 r., imieniny Klary, RobertaW podziękowaniu za chleb

Ikona
(Zam: 23.08.2011 r., godz. 11.28)

- Bez rolniczego trudu, waszego serca, umiłowania ziemi, plony z użyciem nawet najlepszych maszyn nie byłyby możliwe, a chleb nie smakowałby tak, jak ten z Długosiodła – mówił wójt Stanisław Jastrzębski podczas gminnych dożynek, które odbyły się 21 sierpnia.

Tradycyjnie była to podwójna uroczystość – święto plonów połączono z odpustem w parafii św. Rocha. Rozpoczęła się od mszy odprawionej w południe, w której uczestniczył ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski. Po procesji wokół kościoła, na ulicy Dąbrowszczaków uczestnicy uformowali długi korowód, prowadzony przez starostów dożynek. Przeszli w nim delegacje poszczególnych wsi niosące wieńce, przedstawiciele władz, mieszkańcy. Śpiewający pochód obserwowało wielu przechodniów.
Dalsza cześć uroczystości odbyła się na targowicy, gdzie przybyłych powitała dyrektor Gminnego Centrum Informacji Ewa Krysiak. Zgodnie z tradycją, starostowie dożynek, w tym roku Anna i Marek Blochowie, przekazali gospodarzowi gminy, wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu oraz przewodniczącej Rady Gminy Dorocie Konopce złocisty, duży bochen – symbol zakończonych żniw i obfitości. Chleb powędrował także na ręce starosty wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego i europosła Jarosława Kalinowskiego.
- Aby Bruksela mogła spróbować chleba z naszej rodzimej ziemi, gdy nasz europoseł będzie walczył o sprawy polskie – uzasadniał Stanisław Jastrzębski.
Następnie przedstawiciele władz podeszli do publiczności dzieląc się z nią chlebem.
- Pogoda w tym roku nie była sprzyjająca, tym bardziej więc ten chleb ma wartość – powiedział Bogdan Pągowski, który zapraszał na dożynki wojewódzko- diecezjalne, zaplanowane na 11 września w Wyszkowie.
- Chleb to owoc ciężkiej pracy rolników. To dobro podstawowe, powszednie, ale symbolizujące wartości – mówił Jarosław Kalinowski.
Tradycyjnie podczas święta plonów rolnicy dostali wyróżnienia. Nagrody powędrowały także do autorów wieńców dożynkowych – misternie zdobionych i plecionych konstrukcji ze zbóż, nasion, owoców, suszonych kwiatów, itp. Wykonali je przedstawiciele sołectw: Wólka Grochowa, Grądy Szlacheckie, Znamiączki, Stare Suski, Augustowo, Przetycz Włościańska i Przetycz Folwark, Marianowo, Łączka; kluby seniora: w Długosiodle, Blochach, Starym Bosewie, „Złota Jesień”, Chrzczance Włościańskiej, grupa samopomocowa „Supermama”, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Niemałym zaskoczeniem dla pań z Wólki Grochowej było wyróżnienie przyznane przez Jarosława Kalinowskiego, który zaprosił je do Brukseli.
Na gości wydarzenia czekało wiele atrakcji. Wśród nich wystawa poplenerowa malarstwa, zdjęć, stosika sołectw i organizacji biorących udział w konkursie kulinarnym „Długosiedlskie przysmaki”. Można było tam spróbować rarytasów niedostępnych na sklepowych półkach: domowych ciast, nalewek, chleba ze smalcem, tradycyjnych pierogów i wielu innych.
Najmłodszych zabawiali szczudlarze z wrocławskiego teatru Avatar. Była też trampolina, karuzela, zjeżdżalnie. Na scenie wystąpił Warszawski Zespół Pieśni i Tańca „Gaik”. Nie zabrakło też zabawy tanecznej.

J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta