Egzamin z działań przeciwkryzysowych
(Zam: 22.06.2020 r., godz. 07.39)Ponad 3 miesiące temu mazowieccy terytorialsi po raz pierwszy mieli możliwość sprawdzić się w działaniach przeciwkryzysowych. Dostarczanie żywności potrzebującym, wspieranie służb medycznych, pobieranie wymazów czy troska o osoby starsze stały się ich codziennością. Ze wsparcia żołnierzy w czasie epidemii skorzystały też placówki w powiecie wyszkowskim.
-
źródło fot. 5 MBOT
Początkowo działania terytorialsów polegały głównie na wsparciu kombatantów i osób starszych. Żołnierze dostarczali im niezbędne zakupy i leki. Opieką objęto ponad 100 osób z terenu północnego Mazowsza.
Niemalże od samego początku pandemii brygada rozpoczęła intensywną współpracę z samorządowymi instytucjami pomocowymi oraz organizacjami non profit. Dzięki tej współpracy żołnierze przetransportowali ponad tysiąc ton żywności. Blisko 2,6 tysiąca paczek trafiło do najbardziej potrzebujących podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej. Żołnierze dostarczali także ciepłe posiłki osobom bezdomnym oraz osobom starszym będącym w grupie wysokiego ryzyka zakażenia się COVID-19. Oprócz transportu i dystrybucji żywności żołnierze dostarczali także do domostw środki ochrony indywidualnej w postaci maseczek natomiast do szkół, przedszkoli, żłobków i urzędów płyny do dezynfekcji. Bezpośrednim wsparciem zostało objętych 36 placówek oświatowych.
W ramach działań ograniczających transmisje koronaworusa, terytorialsi wsparli również służby medyczne odciążając personel 19 szpitali (w tym wyszkowski) i 6 placówek medycznych poprzez mierzenie temperatury, wsparcie logistyki wewnętrznej, transport próbek do badań czy segregację pacjentów na izbach przyjęć.
Jednym z głównych obszarów wsparcia realizowanego na rzecz służb medycznych jest pobierania wymazów. Żołnierze pobierają próbki do badań od osób przebywających na kwarantannie, pensjonariuszy i personelu Domów Pomocy Społecznej, a od 28 maja także od zagranicznych pracowników sezonowych w mobilnym centrum Test & Go rozstawionym w Czerwińsku nad Wisłą.
Ważną częścią działalności WOT było wsparcie placówek opieki nad osobami starszymi. 5 Brygada bezpośrednim wsparciem objęła 36 placówek DPS (w tym w Brańszczyku) i DS. Żołnierskie wsparcie uzyskała także Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Wyszkowie, gdzie codziennie dyżur pełnili żołnierze z Komorowa pomagając personelowi w utrzymywaniu reżimu sanitarnego oraz organizacji czasu wolnego podopiecznym placówki.
Bardzo dużym zainteresowaniem w tym trudnym czasie cieszyła się całodobowa infolinia wsparcia psychologicznego. Od 18 marca do 31 maja pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102 dyżurowali profesjonalni psychologowie, m.in. z ciechanowskiej jednostki. Z porad przeznaczonych dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa skorzystało dotychczas 5815 osób.
W ramach operacji „Odporna Wiosna” żołnierze 5MBOT i podchorążowie wspierają też działania Agencji Rezerw Materiałowych. Począwszy od rozładunku przylatujących do Polski transportów z materiałami medycznymi i higienicznymi, poprzez rozmieszczenie ich w magazynach, aż po transport do szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i urzędów wojewódzkich w całej Polsce. Wśród zadań podejmowanych w czasie pandemii, było także wsparcie Policji. Żołnierze pełnili wspólne patrole z policjantami monitorując osoby przebywające na kwarantannie.
Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 2 tysiące żołnierzy.
Oprac. J.P.
-
źródło fot. 5 MBOT -
źródło fot. 5 MBOT -
źródło fot. 5 MBOT -
źródło fot. 5 MBOT -
źródło fot. 5 MBOT -
źródło fot. 5 MBOT
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl