Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Z piłsudczykami o Powstaniu Styczniowym

(Zam: 18.02.2020 r., godz. 14.07)

Styczeń to miesiąc ważnych rocznic historycznych. Jedną z nich jest rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Powstania, które pozostawiło swój trwały ślad także na terenie powiatu wyszkowskiego.



Mogiły i przydrożne krzyże były świadkami lokalnych bitew i potyczek. W ostatnich latach w wielu miejscach przywrócono pamięć o mało znanych dotąd wydarzeniach i ich bohaterach, postawiono kapliczki, tablice z informacjami. Duża w tym zasługa Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, którego członkowie zbierają informacje i upamiętniają wydarzenia. Chcą je ocalić od zapomnienia dla przyszłych pokoleń. Uczą dzieci patriotyzmu, miłości do ojczyzny, zainteresowania historią, a szczególnie lokalną. Nadbużańscy piłsudczycy współpracują ze szkołami, organizują spotkania i żywe lekcje historii. Tym razem postanowili odwiedzić Szkołę Podstawową w Starym Bosewie w gminie Długosiodło. Zgromadzeni na spotkaniu uczniowie klas starszych z zaciekawieniem chłonęli wiadomości o powstaniu. Nie tylko słuchali, ale też chętnie odpowiadali na pytania i uzupełniali przekazywane informacje. Czytali patriotyczne wiersze.
W gminie Długosiodło też są miejsca upamiętnione kapliczkami. Jedno z nich znajduje się nieopodal Bosewa, w Przetyczy Włościańskiej. Od kilku lat w styczniu odbywa się wycieczka szlakiem powstańczych kapliczek i krzyży. Uczestniczą w niej uczniowie szkół, a współorganizatorem jest Związek Piłsudczyków. Miejscowe szkoły obejmują opiekę nad kapliczkami. Piłsudczycy wystąpili w legionowych mundurach, zaprezentowali także strój powstańców styczniowych i powstańczy sztandar. Uczniowie mogli zobaczyć ekwipunek i broń z tamtego okresu. To wzbudzało najwięcej emocji. Informacje o lokalnych powstańczych wydarzeniach przekazał prezes Związku Piłsudczyków płk Sylwester Raniszewski i członek związku Grażyna Elak. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji na temat działalności Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego, planów i zamierzeń. Młodzi słuchacze, przyszli badacze historii, poszerzyli też swoją wiedzę na temat marszałka Józefa Piłsudskiego, a szkolna biblioteka wzbogaciła się o publikacje wydawane przez piłsudczyków i portret marszałka.
Ta żywa lekcja lokalnego patriotyzmu na pewno zasiała w umysłach młodych słuchaczy ziarnko zaciekawienia i trzeba mieć nadzieję, że niektórzy będą chcieli tę wiedzę rozwijać, dociekać i przekazywać innym. A właśnie o to chodzi Piłsudczykom Okręgu Nadbużańskiego – uczyć patriotyzmu, szczególnie młode pokolenia.
T. Przygoda


Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta