Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 grudnia 2024 r., imieniny Jana, Tomasza



Zabójcy na drogach

Ikona
(Zam: 04.05.2011 r., godz. 12.00)

Pijesz? Nie wsiadaj!
Tegoroczne święta przyniosły tragiczny bilans - ponad 380 wypadków, w tym 35 zabitych i 468 rannych. To zdecydowanie większa liczba w porównaniu do poprzedniego roku. Po raz kolejny główną przyczyną wypadków na drodze była... nietrzeźwość kierowców. Jak alkohol zaburza pracę organizmu i dlaczego staje się niebezpieczeństwem dla użytkowników dróg?

Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Alkohol etylowy jest usypiaczem i znieczulaczem. Usypianie mózgu jest stopniowe – powoduje chwilowe wyzwolenie niektórych zahamowań i dlatego wypicie pierwszych kieliszków przeżywane jest jako stan ożywienia, pobudzenia i ekscytacji. Dopiero później ujawnia się prawdziwa natura działania alkoholu prowadząca do uśpienia i zatrzymywania kolejnych czynności mózgu, aż do stanu utraty równowagi i koordynacji, śpiączki, czasem nawet zatrzymania procesów niezbędnych do życia. Alkohol zaburza koordynację wzrokowo-ruchową, która jest tak niezbędna w prowadzeniu pojazdów.
Przed odpaleniem samochodu, po spożyciu alkoholu, warto pamiętać, że:
• pogarsza koordynację ruchów - sprawia trudność w wykonywaniu dwóch czynności jednocześnie,
• zmniejsza czas szybkości reakcji - wydłuża np. czas hamowania,
• powoduje pogorszenie wzroku - problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków czy pieszych,
• ogranicza pole widzenia – zawęża normalne pole widzenia (od kąta 180 stopni do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi),
• powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – samochód, pas jezdni lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem […] osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (art. 14 Ustawy z dn. 20.06.1997 roku, Dz. U. 1997.98.602). Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub środka podobnie działającego do alkoholu – przysługuje 10 punktów karnych oraz natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy. W Polsce dopuszczany poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promili.



25 kwietnia
2,66 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 23-letni mieszkaniec gminy Długosiodło, który w Rząśniku na ulicy Wyszkowskiej kierował samochodem marki opel astra.
1,50 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 16-letni mieszkaniec gminy Wyszków, który w Wyszkowie na ulicy 1 Armii Wojska Polskiego kierował motorowerem marki wangye.
1,16 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 23-letni mieszkaniec gminy Długosiodło, który w Wyszkowie na ulicy Serockiej kierował samochodem marki vw golf.
1,30 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 27-letni mieszkaniec gminy Zabrodzie, który w Gaju kierował motorowerem marki kenos.

26 kwietnia
0,88 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 24-letni mieszkaniec Wyszkowa, który w Wyszkowie na ulicy Kościuszki kierował samochodem marki vw golf.
2,38 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 34-letni mieszkaniec gminy Zabrodzie, który w Kicinach kierował rowerem.

E.M.& K.S.
Na podstawie informacji KPP Wyszków oraz broszury „Alkohol i kierowca” wydanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Komentarze

Dodane przez k, w dniu 05.05.2011 r., godz. 07.41
co tu komentowac trzeba zabierac samochody bo bez prawa jazdy tez mozna jezdzic

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta