Kobiety są lepszą częścią ludzkości
(Zam: 05.10.2017 r., godz. 16.39)– Gdyby kobiety rządziły światem, byłoby lepiej – twierdzi Janusz Leon Wiśniewski, jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarzy, który 30 września w miejskiej bibliotece w Wyszkowie miał swój wieczór autorski.
– Jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarzy, kolekcjoner ludzkich emocji, człowiek nauki, fizyk, ekonomista, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii. Ten życiorys, dokonania, ilość napisanych książek wystarczyłoby na kilka żyć – tak przedstawiała gościa dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Autor, dzięki swoim książkom, uważany jest za znawcę kobiet, choć on sam odżegnuje się od tej opinii i radzi mężczyznom bardziej uważnie słuchać swoich partnerek, żon, córek, matek.
– Jestem zupełnie normalnym mężczyzną, mam wszystkie wady męskie, ale mnie kobiety interesowały od zawsze ze względu na ich brak w szkole morskiej, na studiach fizycznych. Na 14 absolwentów uczelni 7 stanowiły kobiety, czyli wszystkie, które rozpoczęły studia. Kobiety są lepszą częścią ludzkości, ja o tym wiem – podkreślił autor. – Dużo dowiedziałem się też od swoich córek, ale najwięcej dowiedziałem się od kobiet. Wystarczy je podsłuchiwać, a może raczej wsłuchiwać się. Większość mężczyzn nie słucha swoich kobiet. Z drugiej strony mężczyźni, którzy twierdzą, że znają kobiety, w większości siedzą w psychiatrykach – dodał. – Wszyscy myślą, że wiem więcej, bo napisałem bestseller. Ja stawiam w książkach kobiety na piedestał, mężczyźni są tymi gorszymi. Kobiety mnie fascynują, gdyby rządziły światem, byłoby lepiej, nie mają tego wrednego testosteronu, który pcha do wojen, zdrad i wielu strasznych rzeczy.
Autor od 30 lat mieszka we Frankfurcie w Niemczech, pracuje dla instytutu naukowego. Jak twierdzi, zajmuje się tematyką, którą rozumie może 60 osób na świecie. W przyszłym roku zamierza przeprowadzić się do Gdańska. I zamierza kontynuować swoją karierę pisarza – jego publikacje przetłumaczone zostały do tej pory na 19 języków. Po 16 latach tworzy kontynuację „Samotności w sieci”.
– „Samotność w sieci” jest rodzajem tatuażu, który chcę zdrapać każdą inną książką, ale bez niej pewnie nie byłbym w Wyszkowie, bez niej świat pewnie by mnie nie zauważył – podkreślił. – Pewnie też nie napisałbym innych książek. Moim celem życiowym nie było pisanie. Chciałem zajmować się nauką. Miałem wrażenie, że więcej ludzi pisze niż czyta w Polsce. Napisałem „Samotność w sieci” w 1997 r., bo mi się zrobiło w życiu smutno. Chciałem sobie z tym poradzić, pisanie było rodzajem psychoterapii. To było pisanie w tajemnicy przed wszystkimi – wyznał. – W listopadzie 1999 r. wypiłem za dużo wina wieczorem i wysłałem fragment książki do mojego kolegi, Leszka Bugajskiego. Następnego dnia żałowałem, że to zrobiłem, a on zaczął mnie namawiać, by ten tekst wydać. Broniłem się przed tym.
Kolejna książka Janusza Leona Wiśniewskiego „Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie” ukaże się już 26 października.
– Bohater doznaje nie tylko jednego przebudzenia ze śpiączki, ale wielu wewnętrznych przebudzeń. To książka o tym, żebyśmy uważali, jak bardzo możemy zranić nie zauważając miłości, nie odwzajemniając jej, traktując ją lekko – podkreślił autor.
Z kolei kontynuacji „Samotności w sieci” (nie wiadomo, jaki będzie miała tytuł) możemy się spodziewać jesienią przyszłego roku.
– Broniłem się przez jej napisaniem, chociaż byłem namawiany. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że akcja „Samotności” dzieje się w 1996 r. Pomyślałem, że dziecko głównej bohaterki ma teraz 20 lat. To genialny czas, by napisać taką książkę – zaznaczył. – To trudna decyzja, boję się, jak świat na nią zareaguje, bo na pewno będzie porównywana do pierwszej. PP
Komentarze
Kobiety są....
Dodane przez Janek S., w dniu 06.10.2017 r., godz. 09.51
Nie zawsze i nie wszystkie.
Dodane przez Janek S., w dniu 06.10.2017 r., godz. 09.51
Nie zawsze i nie wszystkie.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl