Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 grudnia 2024 r., imieniny Jana, Tomasza



Będzie nowy czarny punkt

(Zam: 26.07.2012 r., godz. 10.30)

Wyszkowska komenda policji planuje postawić nową tablicę ostrzegawczą na tzw. dzikim kąpielisku. Kolejny „czarny punkt” miałby się znajdować na żwirowni w Skuszewie. Jeśli nie będzie przeszkód, tablica stanęłaby jeszcze w lipcu.

Okres letni sprzyja wypadom nad wodę, chętnie wypoczywają nad nią całe rodziny. Wyszkowianie nie mają jednak dużego wyboru, miasto nie zamierza w tym roku zorganizować strzeżonego kąpieliska. Wiąże się to z wieloma formalnościami i zależy m.in. od wyniku badań wody. W tej sytuacji pragnący ochłody i wypoczynek nad wodą decydują się odwiedzać dzikie kąpieliska. Jednym z nich jest teren żwirowiska w Skuszewie, i to tam ma być kolejny, trzeci „czarny punkt” w powiecie. Stoją one już w Ostrymkole Dworskim (gmina Długosiodło, rzeka Narew) i Kamieńczyku (gmina Wyszków, miejsce połączenia Liwca i Bugu).
W Kamieńczyku tablica jest sukcesywnie niszczona, najpewniej przez odwiedzających to miejsce. Skuszew ma być jednym z pięciu miejsc na Mazowszu, w których staną nowe „czarne punkty”, wszystkich będzie 68. Jest to kontynuacja prowadzonej od 2009 r. przez samorząd województwa mazowieckiego i policję akcji oznaczania najbardziej niebezpiecznych miejsc. Umiejscowienie stosownych tablic ustalane jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu w porozumieniu z Komendą Powiatową. Żwirownia w Skuszewie jest ostatnio popularnym miejscem wypoczynku, odwiedzających ją nie odstrasza brak ratownika, niepewne dno czy nieznany jeszcze stan wody. Osoby wchodzą do akwenu na własną odpowiedzialność, bez oficjalnego pozwolenia właściciela terenu. Ponieważ jest to teren prywatny, ustawienie tablicy wymaga jego zgody. Jeżeli nie będzie to możliwe, Komenda Powiatowa zwróci się z prośbą do starosty o propozycję innego miejsca, potencjalnie niebezpiecznego dla kąpiących się tam ludzi, by tam umieścić ostrzeżenie.
Główne przyczyny utonięć to brak umiejętności pływania, brawura, często też alkohol. Jeśli chodzi o nasz powiat, Komenda nie odnotowała w tym i w ubiegłym roku przypadku utonięcia, jednak prowadzi akcje profilaktyczne przed sezonem i w trakcie, także z uczestnikami kolonii. Są to „Bezpieczne Wakacje”, a w nich – „Bezpieczna Woda”.
„Czarny punkt” to kąpielisko o podwyższonym ryzyku, kąpiel tam jest wykroczeniem zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń i grozi za nią grzywna w wysokości do 250 zł bądź grzywna. Z danych Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, że najczęstsze wypadki nad wodą zdarzają się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Tylko w zeszłym roku na Mazowszu utonęło 108 osób. Jak wynika z policyjnych statystyk, blisko połowa utonięć ma miejsce na terenie niestrzeżonym, ale nie zabronionym.
E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta